Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -31.12.09)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

demeter pisze:mam jeden tunel i chciałem w nim posadzić pomidora na cykl wiosenny i nieogrzewany?
pomidorek średniowczesny
jakie są terminy wysiewu i sadzenia pomidora do tunelu nieogrzewanego?
Demeter termin wysiewu pomidora do nieogrzewanego tunelu foliowego to od końca lutego. Nie wiem czy wcześniej ma to jakiś sens , ponieważ sadzonki szybko wyrosną z powodu małej ilości światła i będą wiotkie , długie...
Do tunelu nie wsadzisz wcześniej niż pod koniec kwietnia , chociaż i ten termin jest ruchomy . Wszystko zależy od temperatury jaka jest danej wiosny. Ja w tym roku zaryzykowałam i część sadzonek (21 szt) wsadziłam na miejsce stałe już 8 kwietnia , robiąc tunelu w tunelu z grubszej folii. Pilnowałam temperatur i w pogotowiu miałam znicze. Opłaciło się :D ale mogło rożnie się skończyć. Resztę pomidora wsadziłam po 20 kwietnia , chociaż zimni ogrodnicy troszeczkę dali się we znaki , wszystko skończyło się dobrze i pysznie pomidorowo :wink:

pozdrawiam :D
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Witam! Ostatnio czytałem o ochronie pomidorów, przed chorobami grzybowymi.
I pojawiły się dwie substancje; Siarczan(VI)Miedzi(II) oraz ciecz bordoska( jej głównym składnikiem jest właśnie siarczan(VI)miedzi(II) i zawiesina wodorotlenku wapnia)
Czy ktoś wie coś na temat takiej ochrony roślin(podlewanie czy pryskanie), sposobie jej sporządzenia i ewentualnych zagrożeniach dla zdrowia, itd.?

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Jak prowadzić pomidory karłowe i samokończące (czy to to samo?). Obrywać "wilki" czy pozwolić rosnąć jak chcą, czy też może zostawić 3-4 pędów głównych?
Strasznie dużo napisano o pomidorach na tym forum ;:132 , ale czy mogę prosić jeszcze o odpowiedź na moje pytanko? Będę wdzięczna. :)
Pozdrawiam Monika
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Każdy pomidor karłowy jest samokończący , ale nie każdy samokończący jest karłowy . Karłowe kończą wzrost za 1-3 gronem , samokończące 3-4 , półsamokończące 4-6 . Karłowe zostawiasz samopas , samokończące w tunelu prowadzisz na 2 pędy , w gruncie może być na więcej (3-4 pędy) .
Niektóre odmiany dają się przedłużać , czyli z wierzchołka wyrasta im nowy pęd na kolejne 3-4 grona . Przedłużenie wyprowadza się z kąta przedostatnigo liścia ( z ostatnigo pęd jest zbyt słaby ) . U samokończących odmian wilki należy usuwać .

Pozdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Dzięki Aniu ;:180 Jesteś niezastąpiona ;:210
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Jak ktoś ma nadmiar czasu , albo nie wie czym się kierować przy wyborze odmiany , może sobie postudiować wyniki badań na zawartość cennych składników zawartych w owocach tradycyjnych odmian ( karoteny , polifenole , likopen i inne ) . http://treecropsresearch.org/heirloom-tomatoes/#h-2_2 Tekst jest po angielsku , najważniejsze jednak widać w tabelach .

Miłej lektury , kozula .
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Wystarczy włączyć google toolbar i przetłumaczy tekst na dowolny język. Oczywiście niektóre zwroty brzmią śmiesznie, ale można się domyśleć sensu.
Pozdrawiam. Monika
Pozdrawiam, Monika
ida74
---
Posty: 4356
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

No włączyłam sobie translatora :evil: ,ale się namęczyłam :?
Po ichniemu wylogować -znaczy eksmitować :wink:
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

A ja mam takie pytanie. Czy te wszystkie pomidory o zagranicznych pochodzeniu a przynajmniej takich nazwach- jakieś Brandywine czy jakiś Prudens Purple- nazwy przypadkowo spisane z aukcji. Czy one mają szanse w uprawach gruntowych osiągnąć zadowalający smak owoców ?? Czy jest sens je sadzić ,czy lepiej skupić się na sprawdzonych odmianach polskich producentów. Kuszę mnie jakieś takie dziwne odmiany ale z drugiej strony boję się ,że i tak nic z tego nie będzie i zmarnuje miejsce w moim malutkim warzywniaku.
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Alice, chyba mamy te same wątpliwości, ale zerknij tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 59&start=0 oraz tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=11415 . Pierwszy link jest z listą odmian, które wyhodowała u siebie Kozula i które chyba większość z nas ma zamiar próbować u siebie. Drugi link to temat o czarnych pomidorach - znajdziesz tu zdjęcia z okazami forumowiczów. W obu tematach są opisane smaki odmian.
Sezon 2010 będzie pod znakiem pomidorów różnorakich, więc i Ty się przyłącz :wink:
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Alice , jeśli masz malutki warzywnik , zawsze możesz sobie dać rok czasu i poczekać na doświadczenia innych . Niektóre odmiany rosną lepiej niż nasze , inne gorzej , a smaki mają przeróżne i na pewno nie każdy będzie odpowiadał wszystkim zjadaczom pomidorów . Jeśli pochodzą z chłodnego klimatu , można się spodziewać , że będą rosły u nas dobrze . Przywiezione z Emiratów Arabskich okazały się porażką smakową ( nie zbierałam z nich nasion) , pozostałe miały smaki wyraziste , więc chyba nie było im źle .

Pozdrawiam , kozula .
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

No właśnie obawiam się tego ,że kupię jakąś odmianę z ciepłych rejonów i u nas nic z tego nie będzie. Ale chyba skuszę się na 2 krzaczki jakiejś białej odmiany bo jestem ciekawa jak takie coś smakuje. Mogę maksymalnie posadzić 15 krzaczków i to przy minimalnym rozstawie a każdy w rodzinie lubi co innego. Mam nadzieję ,że jak w tym roku wybuduję niewielką szklarnię to zrobi się trochę miejsca.


Następna część wątku Wszystko o pomidorach 5cz. (01.01.10 - ) N.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”