Zioła w skrzynkach,donicach...

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
zgrubczyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 sie 2012, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pytania o zioła na zim

Post »

Witam wszystkich!

Przymierzam się na zimę zasiać na dwóch parapetach w swoim mieszkaniu zioła do 4 doniczek. Zależy mi na tym, aby zioła szybko rosły i dawały jak najwięcej jadalnej materii. Proszę o porady jakie cztery zioła nadawać się będą do tego małego przedsięwzięcia. Jaka optymalną temperature utrzymywać dla wszystkich czterech typów ziół w pomieszczeniu?

Dodam, że jestem już po mojej pierwszej uprawie bazylii, z której jestem zadowolony i która prawdopodobnie zagości w jednej z tych doniczek.

Dodatkowo chciałbym zapytac jakz ziół uzyskuje się nasiona na przyszły rok, a konkretnie:
- ile przykładowa bazylia dorasta do stanu, kiedy wydaje nasiona?
- gdzie one się mieszczą?
- ile z jednej bazylli mozna uzyskać nasion nowych?

Pozdrawiam i będę wdzięczny za odpowiedź!
Klauden
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 sie 2012, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pytania o zioła na zim

Post »

Do czego będziesz wykorzystywać te zioła głownie do potraw czy zależy Ci na ich właściwościach leczniczych? :)
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pytania o zioła na zim

Post »

Mam w donicach bazylię, miętę, rozmaryn i tymianek. Zobaczę jak sobie poradzą zimą.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pytania o zioła na zim

Post »

Ja Wam od razu odpowiem, kiepsko będą się miały ziółka bez właściwego oświetlenia.
Muszą mieć światło, przede wszystkim, inaczej nie ma co sobie głowy zawracać.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
RingoJelcz
200p
200p
Posty: 343
Od: 1 mar 2012, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lesznowola

Re: Pytania o zioła na zim

Post »

Bazylia stojąca na słonecznym parapecie, posadzona na wiosnę urosła mi na 40 cm zanim zakwitła.
Na dworze w cieniu, po 1,5 miesiącu zakwitła, jednak miała jakieś 20 cm. Zakwitła bardzo szybko.
Ta posadzona w domu rosła kilka miesięcy. Bazylia rośnie bardzo szybko, zwykle uprawiam kilka doniczek, bo do pesto jedna doniczka idzie na raz. Wg mnie potrzebuje troche słońca, nawet przesuszenie u mnie wytrzymywała. Nie jest specjalnie wymagająca.
Tymianek, majeranek, miętę jeszcze uprawiam w podobnych warunkach.
Tymianek w domu ma liście cienkie i duże, jakieś dziwne, na dworzu ma drobne i aromatyczne, takie jak powinny być. Mięta w domu ładnie rośnie, krzaczy się.
Z rozmarynem mam mały problem, słabo kiełkuje, powolny wzrost, nie wiem czy to nie wina nasion, cały czas z tych samych korzystam.
Tydzien temu lubczyk na próbe posadziłem i już wzrasta. Wszystko obecnie stoi na dworzu.
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pytania o zioła na zim

Post »

Mnie przezimowało oregano, całą zeszłą zimę stało w chłodnym jasnym korytarzu. Wczesną wiosną wystawiłam na balkon, poobcinałam wszystkie słabe i brzydkie pędy. Resztę na bieżąco do potraw. Teraz rosną same tegoroczne młode gałązki. Rozmaryn też przezimuje w chłodnym widnym pomieszczeniu. To jest ważne: światło, temperatura, podlewanie. Niska temperatura, mało wody, światła jak najwięcej.
:wit
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
Awatar użytkownika
Shan-lee
100p
100p
Posty: 157
Od: 6 mar 2012, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Tymianek, bazylia, pietruszka.

Post »

Witam. Dostałam wyhodowane z nasion zioła. Są w malutkich doniczkach. Chciałabym zapytać co mogę zrobić żeby zioła "poszły" bardziej w górę i umocniły swoje pędy? Czy mam uszczypywać górne listki? Obecnie są takie wiotkie i cieniutkie i rozlatują się na boki.
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Tymianek, bazylia, pietruszka.

Post »

Tymianek i bazylię możesz uszczykiwać to się rozkrzewią na boki i zrobią sie ładne kulki a nie patyki :wink: ale co do pietruszki to nie wiem czy uszczykiwanie coś pomoże
Pozdrawiam,
Kasia
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: Tymianek, bazylia, pietruszka.

Post »

Pietruszce , o ile ma spory korzeń proponuję ściąć całą czuprynkę . Odbije piękna i gęsta . A ścięta ususzyć lub włożyć ,dzieląc na małe porcję do woreczka foliowego i zamrozić .
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
lilbee
200p
200p
Posty: 206
Od: 15 cze 2014, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Mięta i inne zioła w doniczce

Post »

Witam, odświężę trochę wątek,
Czy zioła takie jak oregano, cząber,bazylia mogą zimować?
I jak przycinać cząber i oregano?
Pozdrawiam ;)
Pozdrawiam,
Weronika
Moje Słoneczne Uprawy
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Mięta i inne zioła w doniczce

Post »

Jasne. Praktycznie większość będzie rosła w doniczce o ile zapewnisz im słonce, odpowiednią ilość wody, dobrą ziemię i nawóz. Zioła najlepiej rosną w dużych, głębokich doniczkach - w jednej możesz posadzić kilka różnych gatunków, np. miętę, oregano, tymianek, melisę.


Oregano zimuje w gruncie bez problemu. Cząber górski (Satureja montana) także, natomiast cząber ogrodowy jest rośliną jednoroczną. Oregano przycinasz w trakcie całego okresu wegetacji, uszczykując górne pędy z listkami, które nastepnie suszysz i przechowujesz w szklanych pojemnikach. Natomiast na zimę, gdy pędy uschną, wycinasz je tuż przy ziemi. Z cząbrem postępujesz podobnie, zbierasz pędy wierzchołkowe, ale przypuszczam, że nie należy kompletnie wycinać pędów na zimę.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
wirtuozo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 paź 2014, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Ratunek dla ziół

Post »

Witam

Kupiłem 2 tygodnie temu zestaw ziół: tymianek, rozmaryn, cząber, oregano, lawendę i doniczkę papryczek czerwonych. Zwlekałem z rozsadzeniem ich do nowej ziemi i trochę zmarniały. Czy zastosowanie odżywki na tym etapie ma sens(np. GHE Total Bloom) czy trzeba spisać je na straty? Nie ukrywam, że chciałbym odzyskać życie roślinek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ratunek dla ziół

Post »

Daruj sobie ratowanie. Masz już suszone zioła ;:173 Szkoda czasu i środków. Lepiej zakupić nowe rośliny, nowe podłoże (do kaktusów/sukulentów) i nie podlewać tak często. Takie moje zdanie. :roll:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”