Uprawa pomidorów w szklarni,w tunelu, pod osłonami cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

SAJMONIE w zasadzie na tunele foliowe kupuje się folię na wymiar. Są folie szerokości 4,6,8 czy nawet dwunastu metrów, a na długość kupujesz tyle ile Ci potrzeba. Czasami można szerokość folii dopasować do naszego tunelu na długości.

Istnieje możliwość zgrzewania folii, do tego potrzeba specjalnego urządzenia by wytworzyć odpowiednią temperaturę do zgrzania i ściśnięcia folii, ale takie folie nie są tak wytrzymałe jak z jednego kawałka. Koszt folii w metrażu raczej nie przekracza 2 zł za 1 m kwadratowy ( czterosezonowa). u nas np; jeden metr bieżący folii szerokiej na osiem metrów waha się około 15 zł.
marfefka
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 sie 2010, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

Troszkę mam opory z tym pytaniem,ale na prawdę jestem nowicjuszem.Przez zimę szklarenkę miałam na przestrzał otwartą.Od dwóch dni zamknęłam i dziś dosypałam ziemi torfowej po uprawę warzyw/ z Obi/ przekopałam ,ziemia jest sypka.W szklarence jest 12 st,.No i nie wiem -zamknąć ją ,aby się grzała,czy też otworzyć, aby nie gromadzić wilgoci. Pozdrawiam działkowiczów.Jadwiga /marfefka/ :oops:
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

zamknij nim wiatr ją rozbierze.
Awatar użytkownika
iwa3003
200p
200p
Posty: 315
Od: 2 mar 2010, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

Z tym wiatrem to prawda ,może narobić szkód ;:108
chociaż nie wiadomo w jakiej części Polski mieszkasz (bo nie ma w profilu :) , jak możesz to uzupełnij )może u Ciebie nie wieje,bo u mnie to wychodzenie z domu grozi odlotem ;:118
Pozdrawiam Iwona :)
wlodek47
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lut 2011, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pomidory w szklarni

Post »

Pomidory w szklareni o rozmiarach 3x6m-40szt. uprawiam od ok.10 lat.Na początku kupiłem specjalnie przygotowaną ziemię pod pomidory.Przez następne 2 lata nie dawałem nawozów.Sadziłem tylko pomidory-terra,które były wręcz doskonałe pod każdym względem.W latach następnych niemal każdej jesini nawoziłem nawozem końskim.Co 2 lata wczesną zimą posypywałem dolomitem lub innym wapnem.W trakcie wzrostu podlewam co ok.10 dni gnojówką z pokrzywy. Od 3 roku do ostatniego sezonu-2010r.sadziłem oprócz terry inne odmiany szklarniowe(w każdym roku 3-4 odmiany ale zmieniające się).Mimo to co roku mam ten sam problem:W ponad 90%(bez względu na odmianę) pomidory mają środki białe i twarde-nadają się tylko na przecier.
Może ktoś wie w czym rzecz-proszę o pomoc. DZIĘKUJĘ.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

Potas ! Pomidor pobiera bardzo dużo tego składnika . Daj ze 2kg siarczanu potasu lub fosforanu monopotasowego . I jeśli nie masz kwaśnej gleby , zaprzestań tego wapnowania . Nadmiar może byc również szkodliwy .
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5962
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

Taki potas mozan wysiać na glebę przed posadzeniem pomidorów?
Czy w trakcie wzrostu?
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

Jeśli są braki to trzeba wysiać przed sadzeniem , siarczan potasu lepszy jest w pełni rozpuszczalny . Siarczan potasu pylisty- lepiej przekopać z ziemią . Jeśli braki były b. duze to konieczne jest dokarmianie również w czasie wzrostu .
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5962
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

Pytam się ,bo moije pomidory będą rosły na przkopanym trawniku.Przekpoie go w marcu ,jak tylko sie da ,najwczesniej.
Jak myslicie,czy trzeba zasilić glebę jakimś nawozem?
Mam w planie wymieszć glebę granulowanym obornikeim,zaraz po przekopaniu, co jeszcze radzice zrobić
Pozdrawaim
Joanna
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

Każda gleba jest inna - trudno więc o rade .. Są gleby żyzne i zasobne , a są też mizerne piaski . Jeśli gleba jest średniej klasy , to rozsypać troche jakiegoś nawozu wieloskladnikowego nie zaszkodzi , np. Azofoska . Albo obornik, kompost itd. - jak ktoś dysponuje...
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

W
wlodek47 pisze:W ponad 90%(bez względu na odmianę) pomidory mają środki białe i twarde-nadają się tylko na przecier.
Trochę za mało informacji. Jakie są liście, jakie korzenie, jaki jest wzrost pomidorów, co jeszcze nietypowego zobaczyłeś. Może rozwinął się patogen w glebie. Jak pisał Frant, to może być brak potasu. Dobrze jest zrobić analizę gleby.
wodnik
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5962
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

:wit Często czytam o analizie gleby... :roll: Chętnie taką bym zrobiła swojej.Kupiłam "aparacik" do mierzenia pH , i to wszystko.
Proszę o podpowiedź,gdzie można zrobić taką analizę,gdzie zanieść próbki, i ile to kosztuje :)
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: POMIDORY W SZKLARNI

Post »

PELASIU, mierzenie pH gleby to nie wszystko, poczytaj co może Ci pomóc ten link;

http://www.oschr.org/Historia_OSCHR_Wroclaw
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”