Czosnek - termin sadzenia wiosna/jesień

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7603
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

markpm pisze:Zasmuciłyście mnie... Kupiłem w piątek na targu kilka główek i chciałem je sadzić pod koniec tygodnia, jak będzie cieplej, a tu informacja, że może nie urosnąć... :roll:
Kupiłeś chiński? Polski Ci na pewno urośnie, tylko zbiór wiosennego jest około miesiąca później od zimowego.
Chiński próbowałam, maciupkie główki (inny kolor liści od naszego), szkoda zachodu.
Pozdrawiam! Gienia.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Ogólnie wg starych książek(W.Lenkiewicz "Na działce i w ogródku", oraz PWRiL "Działka moje hobby") czosnek dzieli się na 3 typy, a odmian się nie wyróżnia.

-czosnek zwykły nie wytwarzający kwiatostanów (górski i nizinny)

+ górski charakteryzuje się rozłożystym pokrojem i szerokimi blaszkami, liście zielone prawie bez nalotu, główka waży ok 35g składa się z 9-14 ząbków, łuski zewnętrzne dość grube dzięki czemu dobrze się przechowuje. Często sadzony wiosną ale można i jesienią.

+ nizinny ma pokrój wzniesiony(50-60cm) i węższe liście z silnym nalotem woskowym, rynienkowato wygięte, duża liczba ząbków 11-19, ciężar główki ok 40g

- czosnek wytwarzający kwiatostany z cebulkami powietrznymi - odznacza się silnym wzrostem(do 100-120cm) ciężar ok 70g , ostry smak, cebule płaskie ułożony w regularny okółek(6-9 dużych ząbków), pokrój ma rozłożysty, podobny do porów, lub wzniesiony sadzi się go jesienią ponieważ gorzej się przechowuje.


Jesienią sadzimy na głębokość 5-8cm a wiosną 3-5
Awatar użytkownika
Grandiflora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 823
Od: 21 paź 2008, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Ja kupilam w LM czosnek Casablanca,dopiero w domu wyczytałam,że pochodzi z holenderskiej uprawy,zaleca się wysadzać go wiosną na głębokość 10 cm w odleglosci 2 cm od siebie,rosnące zabki czosnku maja być cały czas okryte warstwą gleby,pedy kwiatowe należy wyłamywać i czekać az zżółkną,dopiero wtedy wyciagnąć czosnek z ziemi,ano zobaczymy :roll:
pozdrawiam , Lucyna
w ogrodzie , w domu
moje róże
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

gienia1230 pisze:
markpm pisze:Zasmuciłyście mnie... Kupiłem w piątek na targu kilka główek i chciałem je sadzić pod koniec tygodnia, jak będzie cieplej, a tu informacja, że może nie urosnąć... :roll:
Kupiłeś chiński? Polski Ci na pewno urośnie, tylko zbiór wiosennego jest około miesiąca później od zimowego.
Chiński próbowałam, maciupkie główki (inny kolor liści od naszego), szkoda zachodu.
Tzn zgłupiałem - kupiłem 5 zwykłych główek czosnku na targowisku i teraz nie wiem, czy to polski czy chiński...
Awatar użytkownika
Norel
100p
100p
Posty: 134
Od: 8 mar 2010, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

:;230 jak posadzisz i główki bedą małe to wtedy się okaże :;230
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7603
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Mark, u nas targowisko, to jest miejsce gdzie zjeżdżają się okoliczni rolnicy i handlują swoimi zbiorami (zboże), prosiętami, kurami , sadownicy- drzewkami. Obok są małe straganiki na których sprzedają warzywa z własnych upraw. Oni na pewno nie mają chińskiego czosnku. Ale na bazarze w środku miasta, na straganach jest dokładnie to samo co w warzywniaku na osiedlu. Jest i polski i chiński czosnek- ten od skośnookich ma główki ładne, bielutkie i większe od niektórych polskich odmian.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Niestety takich straganów już praktycznie nie ma... Chciałabym mieszkać na Podkarpaciu. A u mnie czosnku wiosennego nigdzie nie ma. Ciekawe, czemu jest taki mało popularny?
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Karolino a skąd jesteś?? nigdzie nie ma takiego targu :?: U nas nawet w centrum aglomeracji są targi na których można kupić zwierzęta, zboża i rośliny.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7603
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Karolinko, kup w warzywniaku czosnek- byle nie był chiński i też Ci urośnie. W moim warzywniaku na osiedlu jest i chiński i polski. W listopadzie krążyłam po wszystkich warzywniakach w okolicy, no i upolowałam dwie polskie odmiany- były różne kolory łuski, próbowałam je nawet rozszyfrować. Wcale nie wiem, czy to był zimowy tzn sadzony na zimę, czy sadzony wiosną . Wiem na pewno, że byl nasz, krajowy . I na pewno urośnie, jestem pewna .
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Adrianie, jestem ze Szczecina :) Jeszcze przed 5 laty można było znaleźć taki rynek, teraz te rynki wyglądają jak nowoczesne centra handlowe ;/


Dziękuję za podpowiedź, tak zrobię. Tylko muszę się zaczaić jakoś, żeby mnie nikt nie oszukał z tym czosnkiem ;>
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Witam
wczoraj kupiłam w "castoramie" czosnek Jarus
niżej podaje link o uprawie tego czosnku
link był reklama ,proszę zapoznać się z regulaminem ogłoszeń KaRo
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Dziękuję, rozejrzę się po Castoramie, dziękuję za ciekawy link. Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

A po ile główka takie czosnku w Castoramie? U nas w warzywniaku polski kosztuje 2,20 (główki gigantki), a chiński po 1,5 (malutki).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”