Tulipany - wymagania, uprawa,porady - dyskusje merytoryczne

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

super ten z kilkoma pąkami na 1 łodyżce. też mam taki z liśćmi w paski, on zawsze pierwszy kwitnie. w zeszłym roku mialam 1, co mial 3 kwiatki na łodyżce. moje ulubione tulipany z tych, co mam to te z postrzępionymi płatkami (bladożółto-czerwony i ciemnobordowy) i białe z liliowofioletowymi brzegami. niestety nie zrobiłam im fotek, może zrobię w tym roku.
Magdalena Doroszew

Post »

A to już fotka z tego roku! 14 marca Obrazek
Na dobry początek. ;:1
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Ja też nie mogę już doczekać się kwitnienia tulipanów. Mieszkam po przekątnej, na mapie Polski, ale na jej drugim końcu, daleko od Wrocławia. Nie mam więc zdjęcia kwitnącego w tym roku tulipana, tak jak Magda. Jeśli jednak chcecie popatrzeć na wiele kwitnących odmian tulipanów, to zapraszam do mojego ogrodu - część 1, link w stopce postu. Zobaczycie tam zdjęcia sześciu odmian, z siedmiu zaprezentowanych wyżej przez Graszkę, i na dokładkę jeszcze z pięćdziesiąt innych odmian. W tym roku liczba odmian powiekszyła się do siedemdziesięciu kilku. Będzie co fotografować i pokazywać.

Pozdrawiam miłośniczki tulipanów
Mietek.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6745
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Moje tulipany jeszcze nie kwitną ale można sobie na nie popatrzeć. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Niestety część zaczyna chorować (szara pleśń) więc będę zmuszony wykonać oprysk.
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Post »

No to może i ja podrzucę parę kwiatuszków

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oby do wiosny!
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
Awatar użytkownika
polianna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 mar 2008, o 11:38
Lokalizacja: Łowicz

Post »

witam,

strasznie spodobały mi się tulipany które ma na swoim ranczo Ryszard, niestety gatunki są niepodpisane. czy ktoś może zna te rodzaje tulipanów?
zdjęcia w wątku:

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=288

i jeszcze pytanie: kiedy najlepiej kupować cebulki i po czym poznać, że nie są chore np.
polianna
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1005
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Nie ma różnicy kiedy kupować. Od czerwca aż do końca września.

To są tulipany z grupy pełnych i jeden chyba papuzi,
Awatar użytkownika
polianna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 mar 2008, o 11:38
Lokalizacja: Łowicz

Post »

to jeszcze jedno pytanie:) z racji waszego doświadczenia: gdzie można kupić cebulki? macie jakieś sklepy godne polecenia? u mnie raczej niewiele jest sklepów i po większość roślin jeżdżę do Łodzi, Skierniewic lub po prostu dostaję od rodziny. nie kupowałam jeszcze cebulek raczej krzewy i byliny. ale te tulipany są takie śliczne, że w tym roku chciałabym je posadzić.
polianna
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21846
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Jeszcze możesz spotkać cebule kwiatów w dużych centrach ogrodniczych lub w Castoramie i Praktikerze,Biedronce itp.
Skoro bywasz w Łodzi to odwiedzaj te sklepy i ich stoiska ogrodnicze .
Największy jednak wybór jest na różnych kiermaszach lub np.podczas różnych wystaw w Ogrodzie Botanicznym lub sąsiadującym z ogrodem Centrum TRACZ. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
michz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sie 2010, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tulipany - wymagania, uprawa - dyskusje merytoryczne

Post »

Witam serdecznie.

Dzisiaj zakupiłem kilkanaście cebulek tulipanów.

Mam pytania:
kiedy sadzimy?
w jakich miejscach, koło czego lubią rosnąć?
co lubią?
czy podsypać jakiegoś, nawozu, obornika, wapna?

Pozdrawiam.
zanetap
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 5 sie 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Tulipany

Post »

Hej odp na twoje pyt:
To tak, żeby ten tulipan zakwitł musisz te cebulki włożyć do chłodnego miejsca (w temp. 4 C) czyli najlepiej jak je przechowasz w dolnej części lodówki tak naokoło 2 miesiace. No i w tedy bedzie jeśień własnie wtedy przesadzamy tulipany więc te twoje cebulki z lodówki posadzisz do doniczki na głębokość około 10 cm, (możesz je tez possadzić do takiej długiej skrzynki to juz zalezy od ciebie ale wtedy przerwy między cebulkami musisz robic co 3 cm.)albo możesz zrobic tez tak że taraz te cebulki posadzisz i wyniesiesz na zewnątrz np albo dasz na parapet tak żeby miał jasno az do późnej jesieni potem go przenosisz do ciemnego i chłodnego miejsca i trzym,asz go tam az do pokazania sie pędu kwiatowego. I to wszystko robisz po to żeby ten tulipan zakwitł. No a jeżeli chodzi o podłoże to tulipany potzrebuja równe proporcje kompostu i piasku. Nawozic go raz na miesiac płynnym nawozem dla roślin cebulowych. Nie zraszamy tulipana i uważamy z podlewaniem bo ma cebulki a one sa bardzo wrażliwe na nadmiar wody wiec podlewamy go co 6 dni. Do rozwinięcia się kwiatów utrzymujemy tulipana na słońcu a kiedy zakwitnie umieszczamy go w chłodnym półcieniu (aby jak najdłuzej utrzymały sie kwiaty) a jak nie ma mrozu to można doniczke wystawic na noc na parapet okna lub na balkon wtedy kwiaty beda kwitnac 2 razy dłuzej. Mniej wiecej tak sie to robi. Jakby co to niech mnie ktos poprawi. Gneralnie trzeba sie sporo napocić żeby ponownie zakwitł ;)
Pozdrawiam
Pozdrawiam
OLAmari
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 349
Od: 27 sie 2006, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany

Post »

A tutaj kilka wątków o uprawie tulipanów w ogrodzie:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a*#p235459

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a*#p102893

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... pa*#p26206 itd.

Radzę skorzystać z wyszukiwarki, o tulipanach jest tam chyba wszystko.
Wpisz "tulip*" (bez cudzysłowu) i wyświetlą się wszystkie wątki na ten temat. Miłej lektury :D
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Tulipany

Post »

Nie rozumiem, po co tyle zabiegów. Wsadzasz teraz tulipany na rabacie, zakwitną wiosną, jak przyjdzie na nie czas.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”