Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Narabek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 kwie 2011, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Przepraszam za odkopanie tematu gemciu83 na pierwszej stronie napisałeś:
Jak już kolega wcześniej wspomniał, trawa przetrwała pierwszy rok i nie wypadła więc to nie zima zrobiła z nim coś złego, a firma, która "zrobiła" ten trawin w rolce. Tyle w tym temacie.
Skoro trawa w pierwszym roku miała się dobrze to czym firma mogła zawinić ? Należało by wziąć pod uwagę np. problem chodzenia po tej trawie zimą na której leżał śnieg...
U mojej córki na ogrodzie firma robiła trawnik właśnie z rolki na prawie 1000m. Jak przyszli od razu zaznaczyli że trawa z rolki nie jest bezobsługowa. Często ludziom wydaje się że trawnik to jest tylko koszenie i podlewanie.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 785
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Zakładając trawnik musimy wiedzieć jaki skład ma nasza ziemia . Często po budowach wykonawcy uzupełniają ziemie przywożąc ją z rożnych stron. Trawa owszem nie jest ciężka w uprawie ale zbyt duże dawki nawozowe albo nawet małe w przypadku gdy akurat takich podłoże nie potrzebuje jest zabójcze nie tylko dla traw. Analiza ziemi w kierunku uprawy traw jest marginalnym kosztem . Próbki pobieramy w 4 ? 5 miejscach i dajemy do analizy. Koszt ok. w zależności od ilości próbek 50-70 zł. Tak postępujemy z każdym miejscem gdzie robimy zieleń. Kolejna sprawa jeśli firma założyła trawnik i w pierwszym sezonie był ok a firma jej nie pielęgnuje to jakie mamy pretensje do firmy? Trawa od momentu rozłożenia do 30 dni powinna złapać podłoże a do końca sezonu całkowicie przerosnąć. Powstawanie płacy po zimie może mieć bardzo dużo przyczyn. W pierwszym roku napowietrzamy i dosiewamy. Kiedy problem zaczyna się potarzać rok rocznie to przyczyna leży u podstaw czyli nie wiemy jakie składniki znajdują się w naszej ziemi i może nadmiar niektórych z nich szkodzi trawie.

jarek
limon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 maja 2013, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tzw aeracja zniszczyła mi trawnik

Post »

Naczytałem się na różnych stronach ogrodniczych o wertykulacji. Pełno zapewnień, że to dobre dla trawy. Kupiłem więc wertykulator Al-ko w Praktikerze i przejechałem trawnik wzdłuż i wszerz wałkiem do aeracji. Właściwie to taka szczotka druciana. Trawnik ma jakieś 200 mkw. Wywaliłem z 15 worków trawy z jakby ziemią zebranej do kosza urzadzenia. Nastepnego dnia nawiozłem nawozem i podlałem. Potem wyjechałem na 10 dni. Wg wyczytanych zapewnień, po powrocie spodziewałem się zobaczyć bujną trawę. Jednak rzeczywistość była taka, że owszem, bujna ale pół na pół z łysa ziemią. Żona przeklina mój pomysł i każe się tej maszyny pozbyć. Trzeba będzie dosiewać trawę.
Czy ktoś domyśla się co jest nie tak? Mówią, że należy ciąć ziemię nawet na 10 cm (wertykulacja) a ja ciąłem może na 1 cm.
tadziop
50p
50p
Posty: 88
Od: 30 maja 2012, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tzw aeracja zniszczyła mi trawnik

Post »

Jeśli używałeś wałka do areacji, to należało ustawić go na poziomie 0 do 1 cm powyżej, a nie poniżej poziomu gruntu. Poniżej gruntu działa wertykulator, który nacina, ale nie wydrapuje tak mocno. Poza tym, wertykulację lub areację przeprowadza się przed rozpoczęciem wegetacji, około połowy marca. Zapewne zrobiłeś to za późno i częściowo zniszczyłeś nowe stożki wzrostu. Należy też unikać przestoju maszyny w jednym miejscu, bo wygryzie do czarnej ziemi. Ja wolę wertykulację od tego drapieżnego szczotkowania. Poczekaj, trawa odrodzi się nawet bez dosiewania, ale po dłuższym czasie.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Tzw aeracja zniszczyła mi trawnik

Post »

No, tak to to nie działa. Jeśli wywiozłeś po zabiegu taką ilość trawy to trawnik się w 10 dni nie zregeneruje.
Dosiewki po zabiegu sa własciwie zawsze. Tym mniejsze im starszy trawnik, bo trawa na nim jest już dobrze ukorzeniona i tak łatwo się areacji/ wertykulacju ? nie poddaje.
Kiedy pierwszy raz zwertykułowałam swój trawnik byłam pewna, że go załatwiłam na jamen. Tez wywiozłam jakies kosmiczne ilości trawym mchu, podszytu... i wyglądało to tragicznie. Ale po pewnym czasie (na pewno dłuższym niż 10 dni) trawnik zareagował lepszym wyglądem i zdrowotnością (ja mam wieczny problem z mchem, bo mam gliniastą ziemię).
Poczytaj na forum nt wertykulacji, areacji i problemów z trawnikami.
np. tu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... rtykulator
i korzystaj z wyszukiwarki - wpisz hasło i zaznacz, żeby szukał w tematach i treści, a nie tylko w temacie.
limon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 maja 2013, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tzw aeracja zniszczyła mi trawnik

Post »

Dzięki za pociechę, dobrzy ludzie :)
Jutro mają się zacząć deszcze to może odrośnie za jakiś czas.
Pepe01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 wrz 2013, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

Witam.

mam pytanie otóż jeszcze w tym miesiącu zamierzam przeprowadzić zabieg wertykulacji na swoim trawniku oraz nawieźć nawozem jesiennym, myślę również o odchwaszczeniu trawnika czy to nie za dużo jak na jeden raz. Może z odchwaszczeniem poczekać do następnego sezonu a teraz przeprowadzić tylko zabieg wertykulacji plus nawóz.

Pozdrawiam
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

Nie napisałeś ile lat ma trawnik.
Nawożenie jesienne można stosować lecz nie może być w takim nawozie azotu. Wertykulujemy jeśli jest taka potrzeba by usunąć filc a trawa w tym czasie jeszcze się krzewi więc odrośnie. A dlaczego w trawniku są chwasty? Jeśli trawnik założyłeś w tym roku to polecam częste koszenie i podlewanie. A pozostałe zabiegi przełożyć na przyszły rok poza nawożeniem lecz bez N.
Pepe01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 wrz 2013, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

Witam.

Rzeczywiście nie napisałem kiedy trawnik był zakładany.

W zeszłym roku został wysiany. Wyczytałem, że to jest zbyt szybki termin na wertykulacje ze względu na nie dość rozwinięty system korzeniowy. Trawnik dość nie ciekawie wygląda (chwasty oraz żółte nie duże place)

W takim razie zamierzam nawieść nawozem jesiennym ( możecie polecić jakiś dobry, sprawdzony) w październiku.

Na wrzesień przewiduje odchwaszczenie. Po odchwaszczeniu odczekać 2-3 tygodnie i przeprowadzić zabieg nawożenia.



Poszperałem w google o znalazłem kilka nazw, które u mnie występują min:

- Babka
- Mniszek

Mniszek lub bofix będzie odpowiedni ? przed odchwaszczaniem nie kosić trawnika tak ? są to preparaty do listne i chwast nie może być ścięty ? :) Po oprysku ile odczekać, żeby skosić trawę?.

I trochę z inne beczki możecie polecić jakiś dobry opryskiwacz ?


Jeszcze jedno nasuneło mi sie pytanko czy preparatem do odchwaszczania spryskać całą powierzchnie trawnika czy punktowo tylko chwasty ?

Pozdrawiam
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

Polecam preparat STARANE lub Chwastox. Nie przesadzaj z dawkami i trzymaj się zaleceń zgodnych z etykietą. Preparaty działają dolistnie czyli tak jak napisałeś powinny być rozwinięte liście przed zastosowanie. Po zastosowaniu środka kosimy po 5 - 7 dniach.
Poszukaj również przyczyny pojawiania się chwastów. Jeśli trawnik jest źle pielęgnowany to pojawiają się chwasty.
Nawożenie jesienne wiele w tym roku nie zmieni. Wiosną należy dobrze zaopiekować się trawnikiem. Przez cały sezon kosić co najmniej raz w tygodniu, nawozić do końca sierpnia NPK a jesienią nie koniecznie lub nawozami PK i nie dopuszczać do przesychania.
Dobry opryskiwacz to Marolex. Dobierz według potrzeb wielkość zbiornika i akcesoria. Ja używam tej marki wraz z dysza płasko strumieniową z osłonka do zwalczania chwastów aby przy okazji nie pozbyć się innych roślin.
Pepe01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 wrz 2013, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

Dziękuje za odpowiedź !!!

Jeśli można to prosiłbym o udzielenie odpowiedzi na to pytanie

Preparatem do odchwaszczania spryskać całą powierzchnie trawnika czy punktowo tylko chwasty ?


Pozdrawiam
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

Oprysk wykonujemy w taki sposób aby opryskać jak najwięcej chwastów. Fragmentów nie zachwaszczonych nie opryskujemy. Pamiętaj, że nie musisz wszystkich chwastów zniszczyć jednym zabiegiem. Część chwastów zniszczy oprysk, inne zginą przy częstym koszeniu już w kolejnym sezonie.
Powodzenia
chiboogi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 kwie 2013, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

witam
przepraszam za offtop......
jestem na etapie kupna nawozu na teraz czyli jesiennego. Co polecacie ?? U mnie dostepne tylko florovit, substral z jesiennych....
czytalem wyzej ze nie moze byc wogole azotu, a w tym z florovitu jest chyba 4,5 %......
prosze o podpowiedz,
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”