Wszystko o rodzaju Paeonia cz. I

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Xipe..to dodałeś mi otuchy i dalej uzbrajam sie w cierpliwość i czekam. Mam nadzieję, że jak się doczekam wschodów roślinki będą" rosły w oczach"!
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Post »

Zdjęcie mojej piwonii krymskiej (czyli popularnie, a niezbyt prawidłowo "dahurskiej"), przeze mnie wykonane, jest w tym samym poście trochę wyżej.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Lubię je bardzo mam białą i krwisto bordową ale sadzone w zeszłm roku nie mam pojęcia kiedy się doczekam kwiatków :?: :roll:
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Post »

judyta pisze:Xipe..to dodałeś mi otuchy i dalej uzbrajam się w cierpliwość i czekam. Mam nadzieję, że jak się doczekam wschodów roślinki będą" rosły w oczach"!
Niekoniecznie, ale nie ma powodów do zmartwienia. W pierwszym roku po wzejściu piwonie wytwarzają jeden trójdzielny listek i korzonek długości jakieś 6-7 cm. W drugim roku wytwarzają większy liść, a korzeń przyrasta. W trzecim roku dopiero wytwarzają łodyżkę z kilkoma listkami, a kwitną w czwartym-piątym roku. Ale za to potem kwitną regularnie i obficie przez najbliższe pół wieku albo i dłużej. W ogrodzie moich śp. dziadków na Mazurach rosną do dziś piwonie posadzone przed wojną, a gdy dziadkowie sprowadzili się w 1948 r. do tego domu, już były wyrośnięte.
Aha, piwonie lepiej chyba wysiewać do gruntu. W doniczce trudno utrzymać odpowiednią wilgotność i temperaturę. Nasionkom może być albo za sucho, albo za ciepło, a to może wpłynąć na kiełkowanie. Wskazane byłoby przygotować małą grządkę, wysiać nasiona, przysypać drobną korą lub torfem, żeby się za bardzo nie zachwaszczały, i czekać, bo nic mądrzejszego wymyślić się nie da...
Pozdrawiam
Krzysiek
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Piwonie

Post »

Jeśli wysiejesz piwonie na grządce, to przez zimę gryzonie posprzątają do czysta.
Najlepiej wysiać do skrzyneczki, którą zostawić należy na dworze,ale zabezpieczoną
przed ,mrozem i gryzoniami. O tej porze piwonie już wschodzą, jak się ociepli, trzeba
ja rozsadzić na grządce.
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

angelika pisze:Witam wszyskich fanów peonii,

Oto moje peonie - mam tylko drzewiaste.
Ufff... ;:228
Długo sie czeka na takie okazy?

Ja posadziłem sobie w ub. roku jedną dzewiastą. Niestety ktoś zimą ułamał całą nadziemną część. Widzę, że z ziemi wychodzi już kiełek i mam nadzieję, ze to właściwa peonia a nie podkładka.
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Piwonie

Post »

mirzan pisze:Jeśli wysiejesz piwonie na grządce, to przez zimę gryzonie posprzątają do czysta.
Najlepiej wysiać do skrzyneczki, którą zostawić należy na dworze,ale zabezpieczoną
przed ,mrozem i gryzoniami. O tej porze piwonie już wschodzą, jak się ociepli, trzeba
ja rozsadzić na grządce.
Dla gryzoni to ja mam zimą ziarno z fosforkiem cynku. Jakoś im bardziej smakuje, ale tylko raz ;:5
Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby mi coś z nasion zeżarły.
Co do wysiewania, to wymyśliłem ostatnio coś takiego. Wysiewałem nasiona do kwadratowej doniczki z wybitym dnem, wkopanej w ziemię (ustawionej uprzednio na płacie agrowłókniny) i wypełnionej odpowiednią ziemią. Można takich doniczek naustawiać raz przy razie sporo w jednym miejscu. Jeszcze nic nie wzeszło, ale sądzę, że z jednej strony warunki będą zbliżone do wysiewu do gruntu (czyli ani za ciepło, ani za zimno, ani za sucho, ani za wilgotno), z drugiej zaś nasiona i siewki będą zabezpieczone zarówno od gryzoni, jak i od podkopania przez krety (po to właśnie włóknina pod spodem). Wysiewałem również nasiona przelegujące, więc dowiem się też, jak im takie potraktowanie posłuży.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Ja wysiałam do dużych doniczek..te zabezpieczyłam od góry folią..bardziej przed myszami niż utratą wilgotności.dziś zdjęłam folię..może już nic się nie zakradnie,choć trochę się obawiam i dlatego jutro założę na doniczki siatkę.Dla własnego spokoju.Strasznie mi się podobają piwonie drzewiaste i miałabym niesamowitą satysfakcję, gdyby udało mi sie je wyhodować z nasion.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

A moje posiane do gruntu jesienią właśnie wykiełkowały.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Ja wysiewałam w lutym..to pewnie z roczek poczekam..hmm.Wszystkie posiane Ci wzeszły?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

judyta pisze:Ja wysiewałam w lutym..to pewnie z roczek poczekam..hmm.Wszystkie posiane Ci wzeszły?
Nasiona wzeszły w zależności od gatunku w 25-80%.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Xipe a jakie gatunki wysiewałeś? To pewnie będą jeszcze nadal wschodzić.Ja mam posiane trzy kolorki po 5 nasion każdego. :roll:
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

F1 z Paeonia 'Avantgarde', P. officinalis var. humilis, P. mlokosewitschi.
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”