Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
marek69
200p
200p
Posty: 334
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Troszkę ciężko wykopywać cebule tulipanów gdy już coś w pobliżu rośnie. U mnie sterczą te kikuty roślin do chwili podeschnięcia i gdy tyko to nastąpi wykopuję je wysiewam w to miejsce fasolkę szparagową.
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
groch8888
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 lut 2012, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Smagliczka zakwitnie Ci w maju jeśli ją już wysiejesz (tak ja zrobiłam) polecam Ci również lobelię stroiczkę, które są dostępne w różnych kolorach a ożywić rabatę możesz poprzez uczep złocisty :wink:
Pozdrawiam Veronica
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

marek69 Pomysł super uwielbiam tak mieszać ozdobne z jadalnymi jak również wykorzystywać pustostany. Kiedyś tak wsadziłam nadwyżki pomidora Maskotka, z którymi nie miałam co zrobić. Niestety przekonałam się, że pomidor późno sadzony to nic dobrego (ta wstrętna ZZ). Pomysł z fasolką na pewno wykorzystam.
Wiem, że to nie ten wątek ale jak już jesteśmy przy fasoli to sprzedam ci swój sposób na fasolę tyczną. 2 tygodnie przed siewem fasoli wsiewam z jej północnej strony kukurydzę i nie potrzebuję żadnych tyczek ;:215
groch8888 ze smagliczką jest u mnie taki problem, że pięknie rośnie i kwitnie tylko między piaskowcami, a jak ją wsadzę na rabaty to owszem rośnie ale kwiatów nie ma. Co do Lobelii to tyle się naczytałam jaka jest trudna w uprawie, że ciągle ją omijam. Może ty masz na nią jakiś sposób. :?:
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
groch8888
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 lut 2012, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Powiem szczerze,że pierwszy raz wysiewam kwiaty (zawsze biegłam do ogrodnika- a u mnie ich sporo i po problemie) i póki co nie ma mam żadnych problemów. Lobelię wysiałam tydzień temu i rośnie jak na drożdżach także, myślę że za tydzień będą ją pikować i wydaje mi się,że z tym również nie będę miała problemu ponieważ mam ją wysianą w wielodoniczkach- także siup z nich do większych doniczek (praktycznie bez wysiłku) i tam sobie poczekają piękne kępki na wsadzenie w miejsce stałe. Podpowiem,że dodatkowo spryskiwałam nasiona letnią wodą dla szybszego wykiełkowania :wink:
Jeszcze dodam nie wiem, może masz na myśli smagliczkę skalną (wieloletnia) a ja myślę o smagliczce nadmorskiej (jednoroczna) i ona kwitnie od maja do przymrozków. Ja ją pierwszy raz zauważyłam u koleżanki (kupuje pod koniec kwietnia początek maja u ogrodnika i już wtedy ma kwiatuszki) dlatego ja w tym roku postanowiłam poeksperymentować i wysiać je na "parapecie" żeby w maju móc się cieszyć kwiatuszkami.
Pozdrawiam Veronica
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Jak już wcześniej pisałam też w tym roku sama wysiewam kwiaty. Przy wielkości mojego ogrodu obsadzenie tego kupnymi sadzonkami to dość spory koszt. Nie wiem tylko skąd wezmę więcej parapetów. Liczę na szybką i ciepłą wiosnę to skorzystam wtedy z nieogrzewanych budynków gospodarczych.
Wracając do kwiatów zachęciłaś mnie do Lobelii jutro wyjdę do miasta to poszukam nasion. Mam nadzieję, że nie będzie za późno by je wysiać skoro tobie już wzeszła.
A smagliczka no cóż próbowałam i skalną i nadmorską, i siałam sama i kupowałam sadzonki. Moje podejrzenia są takie w mojej glebie jest zbyt dużo dla niej azotu (rośliny wskaźnikowe) i dlatego rosną olbrzymie krzaczory skąpo kwitnące.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
groch8888
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 lut 2012, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Na lobelię nie jest za późno, dzisiaj wysiałam drugą partię :wink:
Wysiałam również tytoń oskrzydlony (dorasta do 40cm ) i pięknie pachnie :)
Ja z kolei mam sporo miejsca na moich parapetach ale ciągle coś dosiewam i się boję, że mi go zabraknie ;:oj ale podobno za tydzień ma do nas zawitać wiosna :D
Pozdrawiam Veronica
ElaKarolina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 mar 2019, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dal

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Czy ktoś sadził wilca "na"tulipanach? (A raczej między nimi.)
Awatar użytkownika
sandwitch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 paź 2015, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Podepnę się - chciałabym zasadzić tulipany i narcyzy na rabacie, która jest już zadarniona runianką japońską. Czy pod taką pierzynką wysokie cebulowe będą rosły, czy jednak potrzebują nagiej, niezacienionej ziemi do kiełkowania?
Are you going to Scarborough Fair? Parsley, sage, rosemary, and thyme;
Remember me to the one who lives there, for once he was a true love of mine.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

U mnie runianka tak mocno zadarnia, że żadnej cebulki bym tam nie wcisnęła.Jeżeli jednak masz jeszcze względnie luźno zadarnioną to można.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3240
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Ja sadzę tulipany w koszyczkach, bo w gruncie nornice wyżerają wszystkie cebule. Wykopuję koszyczki z tulipanami dość wcześnie, gdy tylko liście zaczynają żółknąć i odstawiam je razem z ziemią w ustronne miejsce, żeby cebulki dojrzały. Lekko użyźniam glebę po tulipanach (kompostem) i sadzę rozsadę cynii lub aksamitki - zwykle swoją, ale można też kupić gotową. W tym roku chyba kupię, bo na parapecie siewki są zbyt wybiegnięte i tym samym słabsze. Cynie trochę późno zakwitają, ale za to kwitną do pierwszych przymrozków. Aksamitki też się świetnie sprawdzają i w dodatku likwidują nicienie.
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

dwostr pisze:Może pomyśl o liliowcach?
Mam takie połączenie i dla mnie się trochę gryzą. Liście liliowca dość szybko wyrastają i zagłuszają tulipany, kt?re jeszcze kwitną. Dodawałam foty na poprzednim wątku. Nie jest to jakieś straszne, ale jednak już trochę zbyt na siebie wchodzą.
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

U mnie poszedłem na skróty tzn mnóstwo cebul tulipanów różnych odmian zadołowane w koszyki,ponieważ mam piaszczystą dość glebę z jednej strony im tam dobrze ale cebule się obniżają w gruncie i musiałem sporo kopać nim do nich dotarłem,stąd koszyki.
Między nimi pół pełne i pełne odmiany narcyzów oraz te niziutkie tulipanki (10 cm) o paskowanych liściach i prymule tam dosadzę mniej znanych odmian,właściwie to uzupełnie bo już sadziłem minionej wiosny.
Nie mogę za bardzo kopać bo zapomniałem gdzie jest co póki się samo nie ujawni.
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”