Rabarbar

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Ja też robię dokładnie tak jak Waleria.Mój rośnie w cieniu jabłoni i czarnej porzeczki.Ostatnio zobaczyłem ze z ziemi wychodzą pierwsze listki rabarbaru. :D :D
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2810
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja odnalazłam na ogrodzie starą kępkę rabarbaru - miała cieniutkie łodygi i małe liście - wykopałam tę kępę i przesadziłam dając do dołka trochę granulowanego obornika. Może się jakoś odratuje. Oprócz tego mam już ładne flance z siewu wiosennego. Na razie je przerwałam zostawiając 10 cm odstępy i usuwając najsłabsze roślinki. W połowie lata jak podrosną przerwę jeszcze raz. Wiosną przyszłego roku wysadzę je na miejsce stałe.

Czy ktoś z was wyhodował swój rabarbar z siewu?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Szymonambar222 pisze:Ja też robię dokładnie tak jak Waleria.Mój rośnie w cieniu jabłoni i czarnej porzeczki.Ostatnio zobaczyłem ze z ziemi wychodzą pierwsze listki rabarbaru. :D :D
Ostatnio podziwiam, jaka ta nasza Polska jest rozległa i zróżnicowana klimatycznie.

Obrazek Obrazek
Zdjęcia były robione 14 kwietnia.
Waleria
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Ja bym wolał być w tej części cieplejszej.Niestety jest na odwrót.W tym roku wydaje mi się ze opóźnienie w wegetacji jest wybitnie opóźnione.Drzewa dopiero mają wypuszczają pąki. :(.Magda ma racje rabarbar jest dość powszechny więc nie będzie to stanowiło wielkiego problemu.A po za tym szybciej urośnie większy. :wink:

Pozdrawiam
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
izabellka
100p
100p
Posty: 173
Od: 24 mar 2008, o 13:50
Lokalizacja: warszawa

Post »

ilu letni jest ten rabarbar pokazany na zdjęciu??
ja wyhodowałam rabarbar z nasion, ma dopiero 2 rok i ledwo co 4 listki czerwone wystają mu z ziemi ....
ile trzeba poczekać na łodygi nadające się do spożycia??
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=53826" onclick="window.open(this.href);return false;

Życie jest pełne niespodzianek.
xman0070
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 24 cze 2008, o 20:22
Lokalizacja: Poznań

Post »

A ja mam takie pytanie - mianowicie czy można obłamywać, obcinać kwiatostany rabarbaru, może w taki sposób wzmocnimy liście, ogonki liściowe a własnie tego chcemy??? Czy może własnie to daje zupełnie inne skutki??? Próbował już może ktoś kiedyś takich metod????
pozdrowionka
Ogrodnik za dyche!
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2810
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dokładnie tak trzeba robić z rabarbarem - wyłamywać pędy kwiatostanowe ;) Roślina się wzmocni i ogonki liściowe z pewnością będą grubsze.
xman0070
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 24 cze 2008, o 20:22
Lokalizacja: Poznań

Post »

MagdaMisia pisze:Dokładnie tak trzeba robić z rabarbarem - wyłamywać pędy kwiatostanowe ;) Roślina się wzmocni i ogonki liściowe z pewnością będą grubsze.
Oo widzisz, więc jednak dobrze kombinowałem - jeden pęd już "oberwałem", ale pomyślałem, że może jednak zapytam się na forum. No a teraz pójdę wyłamać resztę. Zobaczymy co z tego będzie.


Tutaj zdjęcia z przed i po dzisiejszej "kastracji" : Obrazek Obrazek

Dzięki za info pozdrowionka :wink:
Ogrodnik za dyche!
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

izabellka pisze:ilu letni jest ten rabarbar pokazany na zdjęciu??
ja wyhodowałam rabarbar z nasion, ma dopiero 2 rok i ledwo co 4 listki czerwone wystają mu z ziemi ....
ile trzeba poczekać na łodygi nadające się do spożycia??
Ten rabarbar ma co najmniej 4 lata, to znaczy rośnie na tym miejscu, był rozmnażany z sadzonek. Od tego rabarbaru jesienią pobrałam sadzonkę i posadziłam w innym miejscu- też ma nie więcej niż 4 listki po 10 cm każdy. Liczę na to, że w przyszłym roku już będzie jak ten.
Waleria
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Witam.
Ja dzisiaj ugotowałam kompocik....
Ale mam pytanie odnośnie mojego rabarbaru. Jego historia jest burzliwa... Kiedy kupiliśmy działkę w 2007 roku rósł sobie pod płotem i szczerze mówiąc nie pamiętam jak wyglądał, chodzi mi o wielkość itd. Później w tym miejscu zaplanowaliśmy wjazd na działkę, więc rabarbar został potraktowany Roundapem. Ale był strasznie uparty i wciąż odrastał. Stwierdziłam, że przyda się i resztki bez wielkich nadziei posadziłam w innym miejscu - lekki półcień. W zeszłym roku niewiele go było. W tym jest lepiej, ale jest taki psiakowaty - duże liściory, a ogonki jak mój palec albo i nie. Co z nim zrobić, żeby był ładniejszy, no i przede wszystkim miał grubsze ogonki? Mam sprzeczne informacje (nie mam pewności) - obornik, azotany czy nic, bo może jest za młody i się jeszcze rozrośnie? A może nic w ogóle i na kompost z nim, bo jest za stary? Dodam, że w tym miejscu rośnie kilka kępek obok siebie.
Co o tym myślicie? Ja się nigdy nie zastanawiałam, bo u mojej mamy zawsze był idealny. :D
Pozdrawiam
Kasia

"Zielonym do góry!"
DarekR
50p
50p
Posty: 51
Od: 30 mar 2009, o 20:17
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Witam. Mam ten sam problem ze swoim rabarbarem. Rośnie ładnie po zasileniu obornikiem króliczym ale wciąż ma krótkie łodygi. Może zna ktoś przyczynę tego stanu?
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4571
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Post »

Wracając do 1 postu:
Rabarbar lubi glebę żyzną i wilgotną o odczynie obojętnym, wymaga obfitego nawożenia. Dobrze znosi zacienienie, ale w miejscu osłoniętym i nasłonecznionym wcześniej plonuje. Zbiór rozpoczyna się od drugiego roku po posadzeniu, powinno się je zakończyć do lipca, aby umożliwić roślinie "zebranie sił" na następny rok.

ps. Ja polecam rozmnażanie wegetatywne - a więc z karp.
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Dostałam karpy rabarbaru. Na jaką głębokość należy je posadzić?
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”