Liczi z nasion wymagania,uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
artus33
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 wrz 2008, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wykroty (dolnośląskie)
Kontakt:

Post »

Witam, swoje liczi posadziłem w lutym 2006.
Na zdjęciu poniżej: 2 miesięczne liczi w kwietniu 2006 roku.
Obrazek

Na zdjęciu poniżej: 1,5 roczne liczi w lipcu 2007 roku.
Obrazek

W zimie tego roku liczi straciło część liści, ale wyrastają już nowe pędy. Teraz liście nie wyglądają tak okazale, ale za to średnica pnia u podstawy wynosi 1,0cm - 1,5 cm.
Na zdjęciu poniżej: 3 letnie liczi w maju 2009 roku.
Obrazek

Pozdrowienia dla miłośników liczi.
Marsala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 sty 2008, o 18:35

Post »

A to moje liczi :D
Na zdjęciu z pudełkiem od zapałek, żeby było widać, jak wysokie urosło, a przy tym widać też schnące liście aby chętni mogli mi powiedzieć, czy jest to właśnie efekt za dużej ilości wody (jak wcześniej kilka osób wspominało), czy też coś innego :)


Obrazek
artus33
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 wrz 2008, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wykroty (dolnośląskie)
Kontakt:

Post »

Moim zdaniem Twoje liczi ma zbyt małą doniczkę w wyniku czego łatwo przesuszyć roślinkę.

Ja swoje liczi podlewam obficie (podstawka pełna wody) w okresie wiosna-lato-jesień. W zimie podlewanie umiarkowane.
Marsala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 sty 2008, o 18:35

Post »

Zgodziłabym się, bo jestem gorącą zwolenniczką dawania roślinkom dużych doniczek (nawet czasem za dużych ;) ), ale moje liczi zaczęło schnąć gdy jeszcze nie wyglądało, jak wierzba w szklance, więc czy to aby jedyny powód?
Generalnie chętnie przetestuję, bo z radością zmienię doniczkę :)
Davando
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 kwie 2009, o 19:11
Lokalizacja: Szwecja, Malmö

Post »

Moim zdaniem moze to byc ze ma za malo swiatla, podlewaj wieczorem. Dolej troche nawozu nieraz... wieczorem popsikaj woda troche liscie.. nie za duzo! To jest moje zdanie :)
Nie martw sie, na pewno sie uda ;)
Marsala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 sty 2008, o 18:35

Post »

Chyba światła ma dość dużo, bo okno wychodzi na wschód :)
Z psikaniem liści to dobry pomysł, bo sucho ma na pewno :)
Tylko jednego nie rozumiem - czemu podlewać wieczorem? Uczono mnie, że w dzień roślina przeżywa najcięższe chwile, gdy jest pełnia światła a nie ma wody, więc podlewanie wieczorem to już trochę jak musztarda po obiedzie. Czy nie tak?
Davando
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 kwie 2009, o 19:11
Lokalizacja: Szwecja, Malmö

Post »

Liczi jak podlewaz dniem i jak jest slonce to moze byc za goraco dla liczi, za cieplo tez nie moze miec.
I pamietaj ze wieczorem to roslina odpoczywa, i wtedy rosnie.. dlatego wode powinno sie lac wieczorem.
Tak mnie uczono, i tez tak czytalem na innych stronach.
Nie martw sie, na pewno sie uda ;)
bartek802
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 maja 2009, o 10:18

Post »

Witam, oto moje liczi. Ma już pół roku i 10 cm. Dziwnie jeden liść leży na drugim.

Obrazek
Marsala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 sty 2008, o 18:35

Post »

Tak, ale fotosyntezę prowadzi za dnia. W czasie fotosyntezy potrzebuje wody, którą będzie mogła wyparowywać. Jeśli w doniczce będzie sucho, roślina zacznie się ratować przed utratą turgoru zamknięciem aparatów szparkowych. Jak je zamknie, to nie przeprowadzi fotosyntezy. A jak nie przeprowadzi fotosyntezy, to w nocy nie będzie miała z czego rosnąć, bo nie będzie potrzebnych do wzrostu asymilatów.

Z kolei co temperatury to w Chinach panuje przecież klimat podzwrotnikowy, czyli gorąco (ja wiem, są góry Tybet, gdzie jest chłodno, ale skoro liczi nie lubi marznąć, to raczej pochodzi z tej części, gdzie temp. wynosi minimum 20 C).

Więc reasumując: jak dla mnie podlewać należy za dnia :)
artus33
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 wrz 2008, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wykroty (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Moje liczi

Post »

Najnowsze przyrosty tworzą liść główny z 3 par pojedynczych liści, których rozmiar sięga już 20cm.
Po ostatnim przesadzeniu kolejny raz posadziłem je wyżej, tak aby tylko cienka warstwa ziemi (1-2cm) przykrywała młode korzonki.
Awatar użytkownika
dzyndzel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 lis 2009, o 13:17

Re: Moje liczi

Post »

Moje liczi ma nie cały rok i mam pewien problem z nowymi małymi liśćmi ( rosną do pewnego momentu i opadają. Nie wiem czy to dlatego iz stoi blisko zimnego okna czy też dlatego że pod nim jest kaloryfer, który wysusza nowo powstałe listki. Miał ktoś podobny problem ?
jest jak jest, nie jak powinno byc...
artus33
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 wrz 2008, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wykroty (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Moje liczi

Post »

Witaj, dzyndzel
Optymalne warunki dla rozwoju nowych liści to okres wiosna - lato.
Liście które rozwijają się jesienią i zimą często opadają nim zdążą podrosnąć. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że tym okresie trudniej zapewnić optymalne warunki dla rozwoju liści - tj:
1. Dostatecznie wysoka temperaturę (powyżej 20stC)
2. Wilgotność powietrza min 60-70% (wymagane częste zraszanie liści, aby uzyskać taki poziom zimą lub w upalne dni)
3. Nasłonecznienie (zimą konieczne jest doświetlanie, aby liście miały odpowiedni rozmiar i kolor)

Te ciemniejsze (duże) liście na moim liczi wyrosły w maju, a te jaśniejsze (małe) we wrześniu. Bez lampy doświetlającej (sodowej HPS) liście wyrastające jesienią i zimą są marnej jakości.
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Dobra zasiałem sobie liczi i... Na nasionkach pojawił się taki zielono-niebieski osad jakby pleśń ;/
Nastepną roślinką jest avocado. Na ziemi pojawiła się biała pleśń ...
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”