Szeflera - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1290
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Sądząc po liczbie wyświetleń już sporo osób oglądało te zdjęcia. Ja niestety też nie wiem, w pierwszej chwili pomyślałam o tarcznikach (moja szeflera je miała), ale to chyba nie to. Może jakiś grzybek?
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mam taką samą Szeflerę jak twoja i ma też takie kropeczki na liściach :( , a sprawcą są tarczniki one wysysają sok z liści wydzielając słodką substancje , która jest pożywką dla grzybów i stąd te kropeczki , pooglądaj dokładnie te liście na pewno są na nich tarczniki.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6959
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

O tarcznikach poczytaj http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/srd.html oraz m.in.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... =tarczniki
Nacisnij u góry "SZUKAJ" i wpisz hasło "Tarczniki" Jest kilka tematów.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1290
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Czyli jednak tarczniki. Moja je miała, ale nie przypominam sobie takich plamek. Ale może nie zauważyłam, bo ten biedny kwiatek wtedy i tak ledwo zipał. Teraz ma się dobrze :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chora szeflera - proszę o pomoc

Post »

Kar00lina pisze:Na mojej szeflerze pojawiły sie ostatnio brązowe kropeczki. Są one tylko na młodych wypuszczanych listkach.. na razie jeszcze nie zrzuciła ich, ale boje sie że tak sie zaraz stanie. Co to jest ? bo nigdzie nie znalazłam podobnego przypadku. Proszę o radę.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Powiedział bym, że to objaw występowania czarnej sadzy tylko jeszcze nie w pełni rozwiniętej i dlatego plamki są brązowe, trzeba to przemywać wodą z szarym mydłem raz w tygodniu a po przemyciu spłukać roślinę pod prysznicem(letnią wodą). Są to następstwa występowania czerwcowatych( może u Ciebie tarczników)
Kar00lina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 kwie 2007, o 10:55

Post »

Dziękuje za odpowiedzi. Postaram sie powalczyć i mam nadzieje że jej to minie :wink:
Kar00lina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 kwie 2007, o 10:55

Post »

No ale czy to normalne, że te tarczniki zaatakowały tylko młode listki. Bo stare nie mają żadnych zmian. No i jeszcze jedno : czy owe tarczniki widać "gołym okiem" bo prócz plamek brązowych (bardziej widocznych na spodniej stronie liścia) to nic nie ma więcej na szeflerze.
Kar00lina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 kwie 2007, o 10:55

Post »

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/241 ... 47397.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7d1 ... 0f593.html

załączam jeszcze dwa zdjęcia samych liści, które usunęłam z drugiej szeflery..no bo mam dwie młode i już obie chorują.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21812
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Karoolino nie baw się z tą szeflerą- ona jest mocno zainfekowana czymkolwiek by to było.
Kup po prostu TARCZNIK i wpakuj do doniczki odpowiednią ilość tabletek.
Jestem pewna,ze znikną problemy z tarcznikami,rdzą , czerwcami i innymi podobnymi zarazami. :)
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Kar00lina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 kwie 2007, o 10:55

Post »

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i wiecie co .. chyba macie racje. To jakieś robale zaatakowały moją szeflerę. Pooglądałam z bliska no i niby nie widać żadnych ale za to na kwiatku obok stojącym (a nie wiem jak on sie zwie więc później zrobię zdjęcie i może mi pomożecie) znalazłam na spodniej stronie całe stada jakiś białych małych stworzonek, małe pajęczynki. Już wcześniej martwiłam sie o niego bo jakoś zaczął mi schnąć.. i młode liście sie brzydko rozwijają (wyglądają od razu jak stare) pobladł i w ogóle wyglądał tak że groziłam mu wyrzuceniem. No i chyba mam już winowajcę. No i tak sobie myślę że skoro szeflera stoi przy nim blisko to pewnie coś nabyła od niego. NO a tak w ogóle czy zapobiegawczo należy inne kwiatki też przeleczyć bo w pokoju mam jeszcze paprotkę i dracenę i hoję i benjamina?
Beatrix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 cze 2007, o 18:47

Szeflera - szkodniki

Post »

Hej

Pomóżcie mi proszę.
Od 2 lat hoduje szeflerkę. Ostatnio zauważyłam, że na jej listkach pojawiły się brązowe kropiki, a same listki zrobiły się bardzo klejące (zapaćkały całe okno). Nie wiedziałam co zrobić, więc wystawiłam ją na balkon, żeby nie zachorowały inne kwiaty w pokoju. Polepszyło się jej, znikneły brązowe plamki, ale jeszcze nie wszystkie. Boje się wziąć ją z powrtoem do domu.
Co mam robić, żeby ją uratować? Co jej dolega?

Pomóżcie proszę.
:(
Beatrix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 cze 2007, o 18:47

Post »

zamieszczam parę fotek, żeby pokazać wam powoli znikający problem

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Twoja Szeflerka ma Tarczniki , musisz zastosować jakiś środek na nie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”