Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

Mam z tym niejaki kłopot, bo jeśli Reine des Reinettes = King of the pippins, to znaczy, że Reneta = Pepina?
To samo z Belle de Boskoop = Schone van Boskoop, Goudrenet, czyli Piękna z Boskoop = znowu jakaś Reneta?
A z tego mogłoby wynikać, że stare Pepiny to bliskie krewne Renet?

Fachowcy od drzew owocowych - pomóżcie proszę, bo się zgubiłam :oops:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

ONEBOY pisze:Red Boskoop = Reneta czerwona ???
Fallenangelv pisze:No to daj jeszcze Szarą Renetę i będzie ostatnie takie trio :D
Red Boskop jest czerwonym mutantem Szarej Renety.
Nalewka pisze:Mam z tym niejaki kłopot, bo jeśli Reine des Reinettes = King of the pippins, to znaczy, że Reneta = Pepina?
To samo z Belle de Boskoop = Schone van Boskoop, Goudrenet, czyli Piękna z Boskoop = znowu jakaś Reneta?
Ojoj, ale się namieszało :D To może po kolei... Odmianę, którą dziś możecie często spotkać pod nazwą Szara Reneta to odmiana 'Boskoop' ('Piękna z Boskoop', 'Belle de Boscoop', 'Schoner aus Boskoop' - to synonimy). A szara reneta to... jedna lub kilka odmian (grupa) - w zależności od tego, jakiej systematyki użyjemy do identyfikacji. Praktycznie dziś, szara reneta to albo 'Reneta Szara Francuska' albo 'Reneta Szara Jesienna' (obie w zasadzie niespotykane w handlu, ale "stając na głowie" można jeszcze zdobyć materiał nasadzeniowy). Kiedy jeszcze używano systematyki Lucasa i Ulmera oraz drugiej klasyfikacji: Diela-Lucasa, szare renety stanowiły oddzielną klasę odmian (wg. pierwszej z nich 11, wg. drugiej 12). I należały do nich odmiany o kulisto- lub kulistospłaszczonym kształcie owoców, grubej i mocno ordzawionej oraz szarozielonej skórce. A więc do grupy zaliczano również takie odmiany jak 'Pepina Parkera', 'Reneta Szpitalna', ''Reneta Szara Winna' (czyli 'Carpetin'), 'Burchadta' czy nawet 'Reneta z Zabergau'.
Natomiast odmiana, o której wspomniała Nalewka - czyli 'Królowa Renet' ('Reine des Reinettes', 'King of the Pippins') to już nieco inna grupa odmian - nadal renety, ale już o większych owocach, gładkiej i słabiej ordzawionej skórce, innym terminie dojrzewania owoców.
Jeżeli coś jest niejasne - pytajcie śmiało
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Oneboy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 gru 2009, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

pomolog może ty mi pomożesz określić czy to co na tych fotkach to Grawsztynek Inflandzki ;:88

http://www.xpek.pl/ przepraszam za jakość tych fotek ale to jedyne jakie mam te jabłka na nich to spady, małe w porównaniu z tymi co już zjadłem, Jabłoń ta to późno owocujące drzewo o bardzo silnym wzroście ogromne konary korona w kształcie "V" jabłka ogromne kilka po upadku z drzewa na chodnik rozłamało się na pół od samego upadku ponad półkilowe owoce to normalka, niestety jabłonka nie poradziła sobie z tymi wielkimi i spadały zanim dojrzały. Kilka tych spadów ważyłem z ciekawości miały od 450 gram do nawet 700 gram
W miejscu gdzie została zaszczepiona ta odmiana jest wyraźne zgrubienie (odmiana szlachetna rośnie silniej niż podkładka )

Pozdrawiam
Przepraszam
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

Widziałem już wcześniej, ale na podstawie tych zdjęć trudno o precyzyjną identyfikację. Na Grafsztynka to jednak mi nie wygląda... tym bardziej, że wspominasz o bardzo dużych owocach. Kolejna sprawa - charakterystyczną cechą odmiany 'Grafsztynek Inflancki' (piszemy przez "c") jest wyraźne zwężanie się owocu w stronę kielicha - na zdjęciu widać natomiast wyraźnie inny kształt (kulisto-spłaszczony). Owoce Grafsztynka nie opadają przed zbiorem - można nawet powiedzieć, że "trzymają się" zbyt mocno... Zagłębienie kielichowe owoców na zdjęciu jest szerokie, ale wydaje mi się że stosunkowo płytkie (za płytkie)... kiedy te Twoje owoce dojrzewają?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
cx

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

Witam.

Jeśli nie jesteś uczulony na papier to polecam ładnie wydany i dobrze napisany :"Poradnik Sadowniczy starych odmian drzew owocowych",ISBN 83-919299-2-2 wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły ze Świecia.
Nie jest to reklama,bo ani ich znam,a wątpię aby mieli z tego wydawnictwa jakie kokosy.A książka ta ,to jeden z ciekawszych prezentów jakie dostałem.
kubaborowy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 lip 2009, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

Ta odmiana na zdjęciu to rarytas śląski.
Awatar użytkownika
Oneboy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 gru 2009, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

na przełomie października/listopada owoce mają bardzo charakterystyczny zapach, jedno jabłko położone w kuchni czuć było w całym mieszkaniu. Miąższ kruchy słodki koloru kremowego.
Niezależnie od tego czy uda mi się określić co to za odmiana będę również chciał ją zachować (na antonówce)
Przepraszam
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

Do odmiany 'Rarytas Śląski' pasuje idealnie kształt owocu i zagłębienie kielichowe... ale ta wielkość... no i termin zbioru też nie za bardzo...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Oneboy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 gru 2009, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

no właśnie ale nie wiem może owoc później dojrzewał bo korona była porośnięta chmielem i dziką różą (czy to możliwe?)
a wielkość to mnie właśnie zdumiewa bo nie widziałem większych jabłek
Przepraszam
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

Widzę, że bardzo jesteś zainteresowany identyfikacją tej odmiany :D Cóż... jeżeli nie uda Ci się do przyszłego roku jej rozpoznać - służę pomocą... w okolicy jestem często - a przyznam, że mnie zaciekawiłeś tymi owocami :wink:
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Oneboy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 gru 2009, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

ok nie ma problemu jak coś to się odezwę no zależy mi bo tak jak już napisałem spadały olbrzymy aktualnie tą jabłoń odciążyłem od tych kumpli w koronie usuwam wilki prześwietlę ją i na pewno będę fotografował od kwiatu po dojrzały owoc
Przepraszam
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

Jeszcze jedno - wpisałeś na listę Renetę Czerwoną. Znajdziesz ja częściej pod nazwą 'Cesarz Wilhelm' :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Pomocy ??? Jakie jabłonie ??

Post »

Spróbuj pójść do biblioteki w swoim mieście. Można tam znaleźć starsze książki, nawet z lat 60, 70.
wodnik
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”