Cięcie winorośli cz. 2

Drzewa owocowe
seebbek
100p
100p
Posty: 148
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie winorośli cz. 2

Post »

Mam niby A-1704 bardzo szybko rośnie przyrost jest znaczący w odróżnieniu do innych posadzonych w tym samym czasie,myślałem że również szybko owocuje z tego powodu.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cięcie winorośli cz. 2

Post »

Pelasia pisze: 9 lut 2023, o 18:21 Nie bardzo kojarzę co to jest za aromat labruchy,
Ten aromat przypomina mi czasy PRL, kiedy w wojsku zamiast niedostępnej wódki miłośnicy trunków raczyli się przemysławką - woda kolońska. Pachniało im z ust identycznie i intensywnie. Ontario jest jedną z tych odmian, które z daleka czuć (charakterystyczny zapach perfum), a w konsumpcji są jak perfumowane.
seebbek pisze: 9 lut 2023, o 19:18 myślałem że również szybko owocuje z tego powodu.
Sporo odmian beznasiennych, a taka jest A-1704, późno zaczyna owocować. Ta odmiana jest też odmianą późno dojrzewającą. U mnie były lata, kiedy nie zdążyła dojrzeć.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5954
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Cięcie winorośli cz. 2

Post »

:!: o matko, wyobraźnia działa ;:oj
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1290
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Cięcie winorośli cz. 2

Post »

A1704 faktycznie późno dojrzewa, ale jakby dostała południową ścianę, to dałaby radę każdego roku na Dolnym Śląsku. U mnie zazwyczaj dojrzewała, a rosła w półcieniu - na zachodniej ścianie oraz częściowo w cieniu dorodnej jabłoni.

Nie potwierdzam natomiast późnego wchodzenia w owocowanie. U mnie ta odmiana dała pierwsze grona w III roku po posadzeniu, czyli standardowo. Ma nawet tendencję do nadplenności i trzeba redukować ilość gron, bo wtedy nie dojrzeje.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1063
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie winorośli cz. 2

Post »

Miałem obydwie odmiany. Ontario jest jedną ze smaczniejszych labrusek, na pewno lepszą od Bety czy Lidii. W szpalerze za dużo się rozpychała i ustąpiła miejsce Garantowi.
A-1704 zginął przywalony konarem sosny podczas wycinki. Owocował w drugim roku po posadzeniu (dwa kontrolne gronka). Jagody o rześkim smaku owoców cytrusowych, ze szczątkowymi pesteczkami. To, że dojrzewał na przełomie września i października miało także plusy (przedłużał sezon zbiorów i nie był atakowany przez osy i szerszenie).
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5954
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Cięcie winorośli cz. 2

Post »

Obie rosną na południowo zachodniej ścianie .
No zobaczymy , co z tego wyrośnie :uszy .
Najwyżej zacieniają mi altankę z weranda , a po to w zasadzie je sadziłam i jeszcze chciałam wymienić starą fioletowa odmianę , które mam dwie, ta ktora zostanie, rośnie na południowej ścianie
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1063
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie winorośli cz. 2

Post »

Budując rusztowanie dla dwóch krzewów opłaca się je przedłużyć na 4-5metrów (dając po środku trzeci słupek). Można wtedy dosadzić dwie odmiany ciemne i wczesne. U mnie bez oprysków już w połowie sierpnia podskubuję Nera, a pod koniec sierpnia Eszter, Galant i Muscat Bleu.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5954
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Cięcie winorośli cz. 2

Post »

:wit No to następna moja winorośl , rośnie na ścianie południowej, to jest odmiana Kristal
Już ja cięłam, ale może jakie uwagi… :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1063
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie winorośli cz. 2

Post »

Ładny krzew, dobrze pocięty. Mam 2 krzewy Kristaly, w tym jeden pięcioletni, podobny do tego ze zdjęcia. Tnę je na 3-4 oczka i zostawiam po 2 grona na latorośli.
Dłuższe łozy z końców stałych ramion mogą posłużyć do ich przedłużenia.
Ogólnie, to jest odmiana na pergole. Mam z nią problem bo w szpalerze uciekła mi za wysoko. Latorośle tej odmiany są za sztywne na kurtynę (nie chcą rosnąć w dół) Dlatego planuję z wilków które wybiją niżej na pniu wyprowadzić nowe ramiona stałe.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5954
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Cięcie winorośli cz. 2

Post »

Ja właśnie te dłuższe latorośle zostawiłam, żeby przedłużyć ramiona.
Oki, dzięki
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Cięcie winorośli cz. 2

Post »

Pelasia, polecam Ci spojrzenie na tę stronę, którą wielokrotnie już polecałem: https://www.fassadengruen.de/uw/weinreb ... stock.html . Przedstawia ona formy wachlarza, kordonu i inne, jakie preferowane są dla winorośli. Łatwa instrukcja ciecia pozwala zorientować się w technice.
Polecam Ci ją szczególnie też, ponieważ nie tylko my z Dolnego Śląska, od Lewina brzeskiego po Zieloną Górę, ale i mieszkańcy całego Nadodrza od Szczecina po Opole jesteśmy spadkobiercami po naszych poprzednikach starych kultywarów prowadzonych właśnie wg tych technik. W wielu wsiach i miastach mamy przedwojenne krzewy winorośli prowadzone przy kratownicach umocowanych do ścian domów. Wiele osób prowadzi je intuicyjnie, jednak ta strona pozwala zorientować się, jak ma to wyglądać.
Co więcej, w ubiegłym roku podczas Dni Dziedzictwa Europejskiego w jednym z gotyckich kościółków wiejskich u mnie pod Brzegiem (Średniowieczny Brzeski Szlak Polichromii) rozmawiałem z p. Banik z Uniwersytetu Opolskiego, która jest regionalnym koordynatorem EDD na woj.opolskie. Od lata zeszłego roku, gdy spotkaliśmy się na jednym z warsztatów, jakie prowadziłem z żoną, namawia mnie, aby te przydomowe formy prowadzenia wpisać na krajową listę dziedzictwa kulturowego. W tym roku będziemy to finalizować. Zachowajmy tradycje prowadzenia przydomowych krzewów wg tych starych wzorców właśnie, ponieważ w skali kraju jest to unikat i nie występuje poza naszymi terenami między Sudetami a Odrą od Szczecina po Opole.
Poniżej zdjęcia (dwa pierwsze) jednego poniemieckich kultywarów we wsi Myśliborzyce pod Brzegiem na prawym brzegu Odry (u stóp Winnej Góry, gdzie w połowie XVI w. nasz książę Jerzy II założył winnicę istniejącą do początku XIX w.). Kolejne dwa zdjęcia to przedwojenny kultywar też spod Brzegu, jednak na lewym brzegu Odry . Porasta opuszczony dom, jednak widać zarys dawnego wachlarza.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cięcie winorośli cz. 2

Post »

Dolnoslonzok pisze: 15 lut 2023, o 07:28 Pelasia, polecam Ci spojrzenie na tę stronę, którą wielokrotnie już polecałem: https://www.fassadengruen.de/uw/weinreb ... stock.html . Przedstawia ona formy wachlarza, kordonu i inne, jakie preferowane są dla winorośli. Łatwa instrukcja ciecia pozwala zorientować się w technice.
Polecam Ci ją szczególnie też, ponieważ nie tylko my z Dolnego Śląska, od Lewina brzeskiego po Zieloną Górę, ale i mieszkańcy całego Nadodrza od Szczecina po Opole jesteśmy spadkobiercami po naszych poprzednikach starych kultywarów prowadzonych właśnie wg tych technik.
Na tej niemieckiej stronie jest znikomy ułamek tej wiedzy, jaka zawarta jest w publikacji Władysława Deptuły "Formowanie krzewów winorośli" - pisałem o niej wcześniej. Z 234 stron około 200 poświęcone jest dokładnym opisom z rysunkami form prowadzenia winorośli. Ogromna wiedza podana w przystępny sposób.
Pytanie Pelasi dotyczy akurat innych niż niemieckie kultywarów, więc nie przesadzajmy z tą tradycją. Mowa o węgierskiej Kristaly i amerykańskiej Ontario.

@Pelasia. Cięcie w porządku, ale ze względu na to, że zakrzywiony na lewą stronę pień i kolejne ramię wyprowadzone w lewą stronę jest bardzo blisko lewego ramienia piętro niżej, może być trochę gęsto. A jak gęsto, to grzybki. Kristaly rośnie pionowo i dość silnie.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5954
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Cięcie winorośli cz. 2

Post »

Mam na altanie prowadzoną winirośl, ze tak powiem , wachlarzowo . :wink:
Są to ciemne winogrona, słodkie, dojrzewają w 2 połowie września, początkiem pażdziernika.
Rosną na ścianie południowej, a drugi na południowo zachodniej.
Cięłam je tak, żeby po prostu zacieniły mi werandę przy altanie, zreszta cel osiągnęłam . Świetnie chroni przed słońcem, można posiedzieć spokojnie nawet w upalne lato

Obrazek

Obrazek
Jeżeli chodzi o kristal , to toche szkoda mi wyciąć to ramie ( w grę by wchodziło to dolne) .
A często z drewna wyrastają wilki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”