Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
monsheutos
100p
100p
Posty: 150
Od: 21 kwie 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

Rejestrujesz w PIORiN
Henryp
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 1 sty 2015, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

Troche to wszystko tutaj pomieszane. Na ile moja wiedza sięga, żeby prowadzić szkółke roślin ozdobnych i być zarejestrowanym nie trzeba mieć hektara przeliczeniowego, a wystarczy posiadać szklarnie lub tunel foliowy ogrzewany powyżej pewnego metrażu, urząd skarbowy podaje inne wymiary niż krus. Wtedy to się nazywa dział specjalny rolnictwa i podatek przeważnie płaci się ryczłtowo od metraża powierzchni tunelu bądź szklarni i krus. Tunele nie ogrzewane wg urzedu skarbowego bez wzgledy na powierzchnie nie sa zaliczne do tej grupy i nie płaci sie podatku w urzedzie skarbowym. Własnie w tym momencie jest luka w prawie jeśli mając tunel foliowy nie ogrzewany i nie posiadając hektara przeliczeniowego nie zapłacimy zadnego podatku ani zadnego krusu. Trzeba tu zaznaczyć że to dotyczy produkcji własnego towaru roślinnego lub zakupionego miesiąc wcześniej i uprawianego dalej. Nie płacimy od tego podatków gdyź jest to działalność rolnicza, ktora jest zwolniona z podatku dochodowego oraz vat do pewnej kwoty. Obowiązek podatkowy zaistnieje jedynie jeśli jednorazowa sprzedaż dla jednego klienta przekroczy kwote 1000 zł. Sam od kilku lat zajmuje się sprzedaża roślin ozdobnych przeważnie jedynie na allegro, ale w tym roku mam zamiar powiększyć produkcje. Może ktoś polecić producenta lub posiadacza tunelu foliowego na sprzedaż szerokości 7 metrow z Lubelskiego. Z gory dziękuje. Prosze o uwagi, gdy w jakimś punkcie się myle.
Chińskie przysłowie mówi: chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się, chcesz być szczęśliwy tydzień - ożeń się, chcesz być szczęśliwy całe życie - zostań ogrodnikiem.
marcin1515
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 kwie 2013, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

Co mam zrobić żeby zarejestrować szkółkę roślin ozdobnych w Piorinie ?

Można jakiś link z internetu tu albo wiadomością prywatną ? Ile to trwa i ile kosztuje ?
reni83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lis 2010, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wturek / Wielkopolskie

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

Henryp pisze:Na ile moja wiedza sięga, żeby prowadzić szkółke roślin ozdobnych i być zarejestrowanym nie trzeba mieć hektara przeliczeniowego, a wystarczy posiadać szklarnie lub tunel foliowy ogrzewany powyżej pewnego metrażu, urząd skarbowy podaje inne wymiary niż krus. Wtedy to się nazywa dział specjalny rolnictwa i podatek przeważnie płaci się ryczłtowo od metraża powierzchni tunelu bądź szklarni i krus.
Z tego co się dowiedziałam w Krus-ie to żeby założyć działalność gospodarczą ( na zasadzie działu specjalnego) trzeba taki podatek i krus płacić minumum trzy lata.

Henryp pisze: Tunele nie ogrzewane wg urzedu skarbowego bez wzgledy na powierzchnie nie sa zaliczne do tej grupy i nie płaci sie podatku w urzedzie skarbowym. Własnie w tym momencie jest luka w prawie jeśli mając tunel foliowy nie ogrzewany i nie posiadając hektara przeliczeniowego nie zapłacimy zadnego podatku ani zadnego krusu. Trzeba tu zaznaczyć że to dotyczy produkcji własnego towaru roślinnego lub zakupionego miesiąc wcześniej i uprawianego dalej. Nie płacimy od tego podatków gdyź jest to działalność rolnicza, ktora jest zwolniona z podatku dochodowego oraz vat do pewnej kwoty. Obowiązek podatkowy zaistnieje jedynie jeśli jednorazowa sprzedaż dla jednego klienta przekroczy kwote 1000 zł.
Mam pytanie, czy będąc na Zusie te zasady też dotyczą? Mogę sama produkować sadzonki ( cześć )

Nie jestem na Krusie i chcę otworzyć taką działalność, czy ktoś z forumowiczów może mi doradzić na jakich zasadach mogę to zrobić ???
Pozdrawiam cieplutko - Renata
Henryp
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 1 sty 2015, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

Dział specjalny rolnictwa to nie działalność gospodarcza tylko rolnicza. Gdy rolnik chce założyć datkowo firmę np usługową i nie płaic Zus a Krus to trzeba przez 3 lata poprzednie płacic KRus. Chyba o tym mówili w Krusie. Pozdrawiam
Chińskie przysłowie mówi: chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się, chcesz być szczęśliwy tydzień - ożeń się, chcesz być szczęśliwy całe życie - zostań ogrodnikiem.
Przemyslaw M
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 cze 2015, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Założenie szkółki, uruchomienie sprzedaży

Post »

Witam, mam 18 lat i bardzo chciałbym założyć własną szkółkę roślin i krzewów i wykonywanie usług ogrodniczych. Jestem że tak powiem zielony w tym jak założyć firmę więc prosiłbym o zrozumienie i dokładnie opisanie wszystkiego co i jak musiałbym zrobić. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Założenie szkółki

Post »

Jaki masz budżet na tą inwestycję? Bo powinieneś mieć dość spory kawałek ziemi na sadzonki, wszystko ogrodzone powinno być, trzeba podlewać, pryskać, plewić, wykaszać, doniczki kupić, etykiety, materiał sadzeniowy... + mieć kilka osób do pomocy, bo samemu ciężko dopilnować. Zapytaj w lokalnym urzędzie pracy, może są dofinansowania do własnego biznesu. Jeśli jesteś rolnikiem, warto pomyśleć o tej szkółce jako dodatkowym źródle dochodu i starać sie o dofinansowanie z UE. Samo założenie firmy to papierologia, wizyty w urzędach, wpisy do ksiąg, zalożenie rachunkowości, VATy, ZUSy itd. Najpierw napisz porządny biznesplan, potem poszukaj wsparcia na rozwój firm a reszta poleci z górki. Rozejrzyj się też po okolicy, jak stoi konkurencja, bo taka szkółka to ciężki kawałek chleba, przy obecnych warunkach klimatycznych, czyli gradobicia, susze, wichury. Tak po cichu mogę Ci powiedzieć, że lepiej byłoby sie skupić na usługach, typu koszenie trawników u klienta, w mieście ludzie są wygodni i zabiegani, nie każdy chce latać z kosiarką ale każdy lubi ładną zadbaną zieleń koło domu, przycinanie drzew, z czasem możesz rozszerzać działalność. Bo mieć szkółkę i uslugi to trzymanie 2 srok za ogon, z czego żadnej porządnie. Mozesz się zatrudnić w takiej szkółce i poznać od podszewki, jak to działa, przekonasz się, czy warto samemu to robić. Bo różowo nie jest.
Przemyslaw M
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 cze 2015, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Założenie szkółki

Post »

A jeżeli mam takie rośliny jak

* Liliowce
* Irysy
* Trawy ozdobne
* Trzmieline
* Berberys
* Funkie
* Piwonie
* Czyśćce wełniste
I jeszcze pare innych bo sobie rozmnażam. I mam duża reklame taką stojącą która jest nie używana to mogę się jakoś reklamować? Mam dość duże podwórko ogrodzone zadbane itd. Nie doczepi się nikt że nie mam firmy zarejestrowanej? A szkółka dość duża jest ode mnie jakieś 700 metrów niestety, ale jakbym miał ceny niskie to może by się udało tylko roślin dużo bym potrzebował

-- 22 cze 2015, o 14:25 --

Co do budżetu to trochę ciężko a u ludzi po ogrodach robie także może otworzyć firmę z usługami ogrodniczymi?
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Założenie szkółki

Post »

Jak znam życie, to ktoś doniesie, taki kraj. Jak na szkółke to masz niewiele roślin, tam gdzie ja kupuje mają 26 hektarów obsadzone drzewkami, krzewami, do tego pnącza, byliny, można sobie jeździć po terenie i wybierać, każda roślina z etykietą itd. A zaczynali od pół hektara. Szanse masz, ale jak blisko duża firma podobna, to będzie trudna konkurencja. Albo sie specjalizuj w określonych gatunkach roślin, np. trawy ozdobne czy byliny, albo wejdź w usługi zawodowo. Szkółkarstwo to trudny biznes.
Przemyslaw M
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 cze 2015, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Założenie szkółki

Post »

To czyli na własnej posesji nie mogę sprzedawać nic tak?
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Założenie szkółki

Post »

Możesz, mnóstwo firm przecież działa przy domach. Ale jak kogos zaboli, że się bogacisz, a podatku nie odprowadzasz, to skutek sobie sam wydedukuj.
Przemyslaw M
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 cze 2015, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Założenie szkółki

Post »

A jeżeli chodzi o małą ilość roślin to mógłbym kupować od kogoś w hurcie chyba prawda?
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Założenie szkółki

Post »

Pewnie tak, ale do faktury musisz mieć np. firmowy NIP. A zakupy hurtowe często są w szkółkach od kwoty np. 5 czy 10 tys zł. Masz jakiś samochód do wożenia drzewek? Bo jak osobowym przewieźć 1,5 czy 2 m iglaka by nie uszkodzić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”