Peperomia wymagania, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Obserwuj przez jakiś czas te plamy, czasami takie świeże pęknięcia, dziurki, to otwarta droga do załapania infekcji bakteryjnych lub grzybowych. Jeśli ciemne zmiany będą się powiększać wtedy zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Pamiętaj, że peperomia jest bardzo wrażliwa na przelanie, więc wierzchnia warstwa podłoża powinna dobrze przeschnąć przed kolejnym podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aagnieshka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 maja 2020, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Tak jest! Będę obserwować zatem dokładnie. O podlewaniu właśnie tutaj czytałam to, co wskazujesz. Rozumiem, że też pewnie dlatego więcej perlitu aby łatwiej sobie roślina z wodą radziła.
To skorzystam i jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa jak na nią patrzę - tą jednolitą. Może być głupie ale to początki a nie chcę żeby im było źle :)
Zastanawiam się czy ona lubi tak gęsto rosnąć? Jest bardzo gęsto posadzona ta zielona i zastanawiam się czy to tak powinno pozostać czy poszczególne roślinki powinny być w większych odstępach od siebie. W większości obserwuję tu na zdjęciach rzadsze sadzenie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Wiadomo im więcej roślin w doniczce tym większa konkurencja o składniki pokarmowe. W przypadku peperomii 2 - 3 powinny dać jednak radę wspólnie rosnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aagnieshka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 maja 2020, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dziękuję, w tej chwili jest ich 5. Spróbuję je jakoś delikatnie rozdzielić zatem.
TomaszSim
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lip 2020, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Cześć :)
Po raz pierwszy piszę na forum więc się przywitam - witam wszystkich! :)

Uprawą roślin domowych zająłem się pół roku temu, więc jestem dość świeży i potrzebuję porady. Kupiłem kilka miesięcy temu Peperomie Watermelon i borykam się od początku z problemem ciemnych plan na liściach, które powoli "zabijają" kolejne liście. Roślinka rośnie z liścia, który sam od początku też dość dziwnie wyglądał, po czym ostatnio część zblakła - stała się czarna i ją wyrzuciłem. Na początku myślałem, że to poparzenia od słońca, więc odsunąłem ją od okna, ale nie pomogło. Odciąłem też wszystkie źle wyglądające liście, żeby jeśli to jest choroba, to żeby się nie rozwijała, ale cały czas małe liście dotyka ten sam problem. Peperomia stoi tak 3-4m od zachodniego, dużego okna balkonowego, w salonie mam nawilżacz powietrza i większości roślin te warunki odpowiadają (m.in. maranta, calathea, sygnonium, fikus, filodendron...). Podlewam raz w tygodniu, jak wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. Czy to jakiś grzyb może? Co warto w tej sytuacji zrobić?

Zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Oczywiście kolejny standardowy przypadek całkowicie błędnych warunków uprawy i pielęgnacji.

W zasadzie wszystko znajdziesz w tym wątku, wystarczyło go wpierw poczytać, a potem ewentualnie zadać pytanie.
Wszystko jest do poprawy.

1. Stanowisko, 3 metry od okna to możesz sobie postawić sztuczne kwiatki. Żywa roślina potrzebuje światła. Odsuwanie od okna, nie mając większego doświadczenia w uprawie roślin, to wyłącznie działanie po omacku. W zasadzie, pierwsze co powinieneś zrobić po kupnie rośliny to poczytać dokładnie o warunkach uprawy i pielęgnacji.
W przypadku zachodniej wystawy powinieneś postawić peperomię około metra od okna. W okresie jesienno-zimowym możesz spokojnie postawić ją na parapecie.

2. Podłoże jest beznadziejne i nie nadaje się do uprawy tych roślin. Podejrzewam, że nawet nie przesadziłeś jej po zakupie i dalej rośnie w podłożu produkcyjnym, co powinieneś zrobić od razu. W przypadku peperomii podłoże musi bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 2 :1. Na dnie doniczki drenaż, a wielkość doniczki nie powinna być dużo większa od bryły korzeniowej. Bryłę korzeniową trzeba w miarę możliwości oczyścić ze starego podłoża.
Po przesadzeniu odczekujesz tydzień z podlaniem.

3. Osłonka do śmieci. Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce.

4. Odcinasz liście z plamami i robisz oprysk preparatem grzybobójczym. Poszukaj Topsinu, zrób roztwór o stężeniu kilka kropli na litr wody.

5. Podlewasz wtedy kiedy najlepiej całkowicie przeschnie podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gudrun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 wrz 2020, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam,
Mam problem z peperomią. Posiadam ją od dwóch miesięcy. Ogólnie nie wygląda źle ale każdy nowy listek który wypuszcza czernieje od łodygi i odpada. Rośnie w mieszance ziemi do kaktusów, piasku, perlitu i keramzytu. Korzenie są ok, nigdy nie była przelana. Podlewam ją co około 2 tygodnie i już nie mam pomysłów co może być z nią nie tak.

https://cdn.discordapp.com/attachments/ ... 135637.jpg

https://cdn.discordapp.com/attachments/ ... 135722.jpg

https://cdn.discordapp.com/attachments/ ... 140845.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Doniczka ma odpływ?
W jakiej odległości stoi od okna?
Stoi w pobliżu włączonego grzejnika?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gudrun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 wrz 2020, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Tak, doniczka ma odpływ. Stoi jakieś pół metra od okna, południowo-wschodnia strona. Grzejnika brak.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jaką ilością wody podlewasz? Skąpo, większą ilością?
Jaką masz temperaturę?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gudrun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 wrz 2020, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Nie podlewam ziemi z góry, namaczam przez jakieś 5-10 min, myślę że nie wciągnie więcej jak szklankę wody (doniczka 12 cm). Po 3-5 dniach ziemia jest sucha a po dwóch tygodniach liście są nadal mięsiste :wink:
Temperatura teraz to jakieś 20-18C.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Namaczasz w czym? Podstawce, misce z wodą do jakiej wysokości doniczki?
Swoje peperomie podlewam normalnie od góry, wtedy wiem że cała bryła korzeniowa jest namoczona.
Natomiast kolejne podlanie powinno być wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża, a nie całe.

Zmień system podlewania i zrób oprysk Bioseptem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gudrun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 wrz 2020, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

W misce z wodą, do połowy doniczki.
Na początku tak ją podlewałam, normalnie, mniej więcej raz w tygodniu gdy ziemia była sucha ale wtedy dolne liście zaczynały gnić. :roll:

Poeksperymentuję z podlewaniem, dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”