Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
madejek86

Re: Proszę o pomoc

Post »

Z racji Świat nie miałem gdzie kupić nowej ziemi ,we wtorek kupie i wsadze je do suchej nowej i nie podleje przez ok 2 tyg moze co będzie.Te co nie kwitnał na razie zostawie w spokoju bo mają wilgotno a podlewane były 2 tyg temu.Z tego co zaobserwowałem to moje okazy za często podlewam niestety co 2 tyg to za często chyba wezmę przykład z pani i będę im robił obfita kapiel raz na miesiąc z nawozem.We wtorek pojadę i odkupie sobie te 2 strorczyki co zmarnowałem :)
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: Proszę o pomoc

Post »

Witam,
Napiszę Ci co ja zrobiłabym w Twojej sytuacji. Mianowicie, wsadziłabym tego falenopsisa do wazonu w keramzyt. Masz wątpliwości? Napisz na pw :)
Pozdrawiam
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
madejek86

Re: Proszę o pomoc

Post »

oto moje okazy dzisiaj zrobiłem przegląd korzeni to w tym pstrokatym jest jeden duży korzeń taki żółty reszta ok wieć na razie nie będę go ruszać.

To są te co reanimuje
Obrazek
to reszta
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 sty 2012, o 22:54 przez Jovanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zmoderowano -zmniejszono zdjęcia
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc

Post »

W jakich doniczkach trzymasz te reanimowane storczyki? Wyglądają na dość duże. Pewnie 12 cm. Trochę za duże. Czy udało ci się dzisiaj kupić nowe podłoże?
anja710
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 gru 2011, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o pomoc

Post »

witam jestem tu nowa wszystkie storczyki traktuje jednakowo tzn przelewam je raz na 2 tygodnie do wyschnięcia podłoża i 2 wyglądaja tak da się coś z nimi zrobić znaczy uratować
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
grazka2211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2820
Od: 14 paź 2008, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: MILICZ-CAVAN-IRLANDIA

Re: Proszę o pomoc

Post »

Raczej do wyrzucenia.Czasami ale to naprawdę czasami od korzeni może wyrosnąć keik jeżeli jest jeszcze coś żywego w korzeniach.Niestety na to trzeba mieć bardzo dużo szczęścia .Jak będę miała czas to wrzucę Tobie zdjęcia bo wiem że jest to nieprawdopodobne.
doniczkowe , prace mojej córki ZAPRASZAM.
Przepraszam za błędy w tekstach .Winą jest sprzęt z którego korzystam .
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Proszę o pomoc

Post »

Zgadzam się z Grażynką - z tego okazu już raczej nic nie będzie. Aby puścił coś od korzeni muszą być zdrowe i żywe - tutaj są raczej zasuszone a wcześniej przelane.
Miałam jednego delikwenta, którego odmładzałam i pozostał mi kawałek suchego trzonu z jędrnymi korzeniami - pozostawiłam w doniczce i za jakiś czas pojawiło się basal keiki - teraz już rośnie samodzielnie. Ostatnio ponowiłam próbę z innym phalaenopsisem - czy coś z tego zobaczymy ale podobnie jak poprzednik ma żywe korzenie więc jest jakaś szansa.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykiem

Post »

Wojtek,
patrząc na zdjęcia, wygląda falenopsis na kupkę nieszczęścia ,która ma ogromne problemy z utrzymaniem sie przy życiu.
Korzenie hmmmm... pewno już od dawna wyniszczały .To ,że żyje .... to prawie cud :roll: -pewnie tylko za sprawą pojedyńczego korzonka.... jeszcze żywego w podłożu.
Oczywiście, na wysuszonych korzeniach jest osad z wody i nawozów. Kranówka nie nadaje się do podlewania.

Aby ratować..konieczna jest wymiana podłoża .I na to trzeba być przygotowanym.Korzenie zgniłe ,suche usunąć należy.
Pęd kwiatowy nie jest obecnie najważniejszy.
W uzupełnieniu tych wskazań, warto poczytać materiały źródłowe .U nas cała sekcja poświęcona jest takim problemom.
A ..ramówkę znajdziesz m.innymi zakładka po prawej- Phalaenopsis
W uprawie storczyków obowiązuje znajomość uprawy- te kwiaty są wymagające i trzeba sprostać ich wymaganiom.
Inaczej się ...nie da....

Powodzenia z tym nieszczęśliwym podarkiem
JOVANKA.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykiem

Post »

Oczywiście, możesz obciąć pęd kwiatowy/do flakonika/; jeżeli jest w fazie tworzenia pąków, to obciąża roślinę.
A korę do terrarium....nie wiem jaką masz.
Bywa ,ze jest nasączana,aby być w zgodzie z przeznaczeniem.Nie znam tych preparatów/przeciw gnilne?/,ale spotkalam taką informację na opakowaniu.

Do storczyków trzeba stosować podłoże dedykowane storczykom.To jest dobór kierunkowy.
Z "braku laku".... możesz spróbować korę do terrarium : wygotować i kilkakrotnie przepłukać.
Problem jeszcze w tym ,czy w ogóle podłoże korowe będzie potrzebne. To sie okaże po inspekcji w podłożu czy tam są korzenie.
Inaczej...będziesz zmuszony zastosować metody reanimacji/ omówione w dziale/

Powodzenia JOVANKA
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykiem

Post »

A proszę :D ....

Ale zasluga jest wspólna,;dobrze,ze Tobie zależało na storczyku, a ... storczyk wykazał ogromną siłę woli przeżycia.
Niezależnie...to na każdy przypadek trzeba spojrzeć jak na nowe doświadczenie.
A praktyka czyni mistrza....
Tak się dzieje, ze nic samo nie przychodzi.....prawda?

Pozdrawiam , powodzenia...
JOVANKA
info
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 maja 2011, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

czy można go jeszcze uratować...

Post »

Witam wszystkich bardzo proszę o poradę co się stało mojemu storczykowi wszystko było dobrze przekwitł odczekał swoje i już zaczął wypuszczać nowe pędy gdy pewnego dnia zauważyłam , że zaczyna czarnieć łodyga tuż przy liściach później zaraz uschła z pięknego kwiatka zostało tyle co na zdjęciach. Czy jest szansa na ratunek? Co mu się stało? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
monika98
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 lut 2012, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy można go jeszcze uratować...

Post »

Nie znam się szczególnie na storczykach ale wydaje mi się że miał za małą wilgotność.
Orchidee pobierają pare wodną z powietrza.Spryskujesz liście storczyka? ( nie wolno opryskiwać kwiatów!!!!)
Powinien mieć bardzo wilgotno.Włóż go na 1h do wody wyjmij i posadz w tym w czym był na początku.
Pamiętaj że wilgotność nie oznacza że korzenie storczyka mają stać w wodzie.- to raczej sposób zamordowania storczyka:)
Wstaw zdjęcie w jakiej doniczce był , w jakim podłożu i na jakim stanowisku.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bogusz_85
50p
50p
Posty: 66
Od: 14 lut 2011, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: czy można go jeszcze uratować...

Post »

Wygląda to na jakąś niefajną chorobę. Niestety ale wydaje mi się, że na ratunek może być już za późno. Możesz oczywiście próbować...Czy liście też czerniały od nasady?
Pozdrawiam,
Renia
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=47436" onclick="window.open(this.href);return false;
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”