MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
mar95
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 sty 2019, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wysoczyzna Rawska

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Zauważyłem, że część pszczół ma rude włoski na główkach, czy taka różnorodność w ubarwieniu u murarek jest normą?

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Marcin
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

mar95 Nie zauważyłem, żeby to była norma. Poczekaj trochę i jak samice się wygryzą obserwuj je. Jak się będą różnić od zwyklaków, to koniecznie zrób fotkę. Po samcach trudno ustalić gatunek. U Ciebie może, ale to może być coś fajnego.

Luck Jasne , że ogrodowa. Skąd pomysł, że niby rogata?

Tu dla tych, którzy mają jakieś wątpliwości, że bujanka to stworek nie z tej ziemi:
https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/ ... y-koliber/

zagiel Kilkadziesiąt, sto, nie wiem. Te pierwsze gniazda są ważne, bo pszczoła robi je od początku do końca. Potem odwalają fuszerę i zakładają jedną , dwie komórki w rurce.

Aaaa zapomniałem, pierwsze samice ogrodowej wygryzły się. Strasznie wcześnie jak na moje okolice. Jakieś takie małe i brzydkie :wink: .
Puszczykot
100p
100p
Posty: 106
Od: 28 sty 2017, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Kolego Mar te rude włoski to skutek odwiedzin samca w kielichu tej małej jasnoty co kwitnie na fioletowo ( ewentualnie kurdybanka ale wątpie jakoś) . Zauważyłem już te czapki u murarek trzmieli i pszczół miodnych ;)

Murarki ogrodowe u mnie szaleją ale samice wygryzają się od piątku. Tym niemniej żadna jeszcze nie wróciła do rurek.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2609
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik pisze: Te pierwsze gniazda są ważne, bo pszczoła robi je od początku do końca. Potem odwalają fuszerę i zakładają jedną , dwie komórki w rurce. .
Miałem właśnie pytać o ten problem , bo coś za szybko przybywa mi zamurowanych rurek , niby się cieszę , ale zobaczę co będzie jesienią ..
U mnie ogrodowa szaleje na całego , tylko słychać chrupot w kokonach i wszędzie bzykanie....

Piszecie że lubią różowe ....moje są inne , nie ma ich na brzoskwiniach w ani 1 sztuce , tylko miodne - rogate gdzieś latają ale nigdzie ich nie widzę na roślinach, no może sporadycznie na agreście , jagodzie kamczackiej i tam gdzie jest wilgotna ziemia w wykopie - tam jednak nie zbierają pyłku.
Dziś jedna była tak obładowana że nie mogła bidula lecieć , walnęła kilka razy w rurki , spadł jej ładunek i poleciała po następny.
Mam pszczolinkę rudą - uwielbia u mnie agrest , poczytałem o bujance - też musi z czegoś żyć .
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Puszczykot Oj widzisz, bystrzak jesteś :) . Porobnice latają z rudymi obnóżami, a ja nie skumałem :oops:

markonix Nie różowe, tylko różowate :) . Każdy gatunek pszczół jedzie po minimum. Jak coś kwitnie i daje obfity pożytek, to tam lata, a resztę ma gdzieś. U mnie jest, jak pisałem identycznie, latają na wierzby, reszta chwilowo w odstawce,ale to chwilowe, wierzby nie kwitną wiecznie.
Może jeszcze nie zaczęły odwalać fuszerki, więc się teraz ciesz. Zobaczysz jak jest jesienią-tak jak napisałeś.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 891
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik im więcej rogatej tym lepiej ;:215





Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik pisze: Luck Jasne , że ogrodowa. Skąd pomysł, że niby rogata?
Dzięki za odpowiedź. Jeszcze nie ogarniam różnicy pomiędzy nimi. Gdzieś czytałem, że biała szczotka na głowie to charakterystyczny znak samca rogatej.
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie na niektórych kokonach są takie małe narośla ale po otwarciu jednego z nich nic w środku nie było oprócz zdrowej pszczółki, może to pozostałości pyłku.
Obrazek
Awatar użytkownika
mar95
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 sty 2019, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wysoczyzna Rawska

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik pisze:mar95 Nie zauważyłem, żeby to była norma. Poczekaj trochę i jak samice się wygryzą obserwuj je. Jak się będą różnić od zwyklaków, to koniecznie zrób fotkę. Po samcach trudno ustalić gatunek. U Ciebie może, ale to może być coś fajnego .
Puszczykot pisze:Kolego Mar te rude włoski to skutek odwiedzin samca w kielichu tej małej jasnoty co kwitnie na fioletowo ( ewentualnie kurdybanka ale wątpie jakoś) . Zauważyłem już te czapki u murarek trzmieli i pszczół .
Dzięki za odpowiedzi, tak rzeczywiście to może być tylko stylizacja pyłkiem, a już sobie ostrzyłem apetyt na jakiś podgatunek ;:173 niemniej jednak intrygująco wyglądają te osobniki :wink:
Pozdrawiam Marcin
Puszczykot
100p
100p
Posty: 106
Od: 28 sty 2017, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

kenaj5389 pisze:U mnie na niektórych kokonach są takie małe narośla ale po otwarciu jednego z nich nic w środku nie było oprócz zdrowej pszczółki, może to pozostałości pyłku.
Obrazek
To skutek "opróżniania jelita" u nowo wygryzionych pszczół. Przynajmniej tak to mi wygląda ;)
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 891
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

A było tak fajnie pszczółki się wygryzają a tu pogoda się kiepści i - zapowiadają ze śniegiem a sporo zostało kokonów do wygryzienia ;:145






Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

@zagiel nie załamuj się u mnie z tych wszystkich kokonów wygryzło się ponad połowę a jeszcze nic nie zamurowały :( damy radę :wit
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 891
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

My to sobie poradzimy na pewno pszczółki mają bardziej przerąbane ;:215




Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”