Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Odświeżę temat :)
Może znajdą są tu jeszcze wielbiciele ceropegii. Dostałam taki okaz jest to chyba woodi. Ma trochę miękkie i pomarszczone liście przesadziłam do ziemi kaktusowej i zwykłej 50:50
Czy tak pomarszczone liście sugerują przelanie ? Ile podlewać takiego malucha ? Chyba dość często skoro takie maleństwo?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18777
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przelana.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:2, a nie takiej ziemi i ziemi uniwersalnej, proponuję wymianę. Doniczka powinna być mała, mają słabo rozwinięty system korzeniowy.
Ceropegie traktujemy jak wszystkie inne sukulenty, podlewamy wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Takiego malucha też tak traktować? Młode rośliny niby więcej potrzebują.
Czyli tak jak czytałam że to efekt przelania, w sumie ta glina w której był to dość mokra była.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18777
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie ma tutaj większego znaczenia wielkość czy też wiek rośliny. Zasady są takie same, mocno przepuszczalne podłoże oraz odpowiednie podlewanie z całkowitym przeschnięciem podłoża. Ceropegię lepiej przesuszyć zapominając o jednym podlaniu, niż podlać zbyt szybko.
Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku małych roślin, które nie mają jeszcze odpowiednio wykształconego systemu korzeniowego, więc trzeba ostrożnie z tym podchodzić. Mała roślina ze zbyt słabo rozwiniętym systemem korzeniowym nie będzie w stanie pobrać całej wody użytej do podlewania jeśli będzie podlewana zbyt często. Korzenie zaczną po prostu gnić.

Oczywiście wiadomo, że podłoże w małej doniczce szybciej przesycha zwłaszcza latem, więc tutaj trzeba o tym pamiętać. W okresie wegetacji podlewamy większą ilością wody, a w okresie jesienno-zimowym oszczędniej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Co myślicie o wystawieniu ceropegi na dwór na działkę? W lato oczywiscie. Mam dość sporą i miejsc o różnym natężeniu światła jest też dużo, na pewno coś odpowiedniego bym znalazła.
Oczywiście nie mówię o takich maluchach tylko większych egzemplarzach.
Ktoś praktykuje wystawianie?
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Skąd bierzecie inne odmiany ceropegii niż popularne woodi czy sandersoni?
Korespondowałam z Australijczykami bo mają całkiem pokaźną listę egzemplarzy ale nie mogą wysyłać nasion za ocean grozi to karami. Zależy mi na innych odmianach, odkąd dostałam woodi to marzę o powiększeniu kolekcji.
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Grupy kolekcjonerskie na fb. Jeśli nie mają, to polecają gdzie kupić.
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

margarethagar dzięki tak właśnie myślałam. Czasem widzę też na allegro ale mało tego.
A jeszcze widziałam na jednym z forum że ludzie nie zimują ceropegii i ona kwitnie mimo tego , to wszystkie egzemplarze tak mają ? Bo to pierwszy mój rok z ceropegia nie wiem jeszcze jak do zimowania podchodzić z tego co czytałam to zimowanie mają takie bardzo delikatne po prostu brak podlewania i niekoniecznie zimne miejsce co wydaje mi się dziwne
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja nie zimuje żadnej swojej rośliny. Wszystkie pochodzą z miejsca, gdzie wegetacja trwa niemalże cały rok. Dlatego zimą również zapewniam im ciepło i światło. Co do Ceropegii ja chcę, żeby była jak najdłuższa, a o kwiatach nie myślę, więc nie pomogę :)
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak tam wasze ceropegie ? U mnie szaleje sandersoni i chyba simonae będzie miała kwiatka ale to w sumie nie wiem czy to nie liść jakiś taki inny, jeszcze nie miała kwiata nigdy
Obrazek

Obrazek
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W końcu udało mi się zagęścić Ceropegię woodi 8-) ;:138
Ma piękne przyrosty. Już zamiata podłogę, więc czas znaleźć jej nowe stanowisko.
Malenstwo93
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 lis 2020, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej,
Czy ktoś mi powie co to są za plamy na ceropegii ? Podłoże ma przepuszczalne. Stoi blisko okna ale nie w bezpośrednim słońcu. Liscie zaatakowane przez kropki po jakimś czasie usychają, szkodników nie zauważyłam.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18777
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ceropegia sandersonii, woodi i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wygląda na zmiany fizjologiczne, być może związane z gospodarką wodną.

Podłoże przepuszczalne, tzn jakie? Mieszanka ziemi i żwirku w proporcji przynajmniej 1:1?
Jak często podlewasz? Jak przeschnie podłoże?
Doniczka z odpływem, stoi na podstawce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”