Pomidory w donicach cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
x-o-a
---
Posty: 764
Od: 13 mar 2015, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Moje pomidory stoją. Czy może to być spowodowane tak niską temperaturą. Owoce nie rosną i krzaki takie same.
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Moje plany obsadzenie kilkunastu kast budowlanych 80L skończyły się osadzeniem dwóch, moje spostrzeżenia jak na ten czas --> pomidorki które rosły mi w ziemi naprawdę mikro - vilma i betalux posadzone w kastach rosną sporawe, lepsza ziemia, regularniejsze podlewanie i troszeczkę cienia do południa robią swoje. Niestety mam nauczkę na przyszłość nie sadzić takiej ilości, w jednej kaście upchałam 3 niskie pomidory, maskotkę i dwa wysokie i robi się tłoczno. Myślicie że mogę teraz podczas kwitnienia i zawiązywania owoców wykopać część i rozsadzić do innych donic??
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

otojolka pisze:Moje pomidory stoją. Czy może to być spowodowane tak niską temperaturą. Owoce nie rosną i krzaki takie same.
Może tak być.
Aga
anqaw
200p
200p
Posty: 224
Od: 7 maja 2015, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

mymysteryy bardzo dziękuję ja dopiero jak zacznie się przewieszać to poznam.

Niestety nie miałam znaczników, żeby oznaczyć co jest co ale na przyszły rok tak zrobię, bo trochę głupio później szukać po owocach szczególnie jak doszło u mnie może do 20-30 odmian pomidorów.
mizuba
100p
100p
Posty: 118
Od: 31 sie 2010, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Re Postu: Ekologiczny nawóz do fertygacji pomidorów w donicach.

Obóz ekologiczny na Forum okopał mocno się w głębokich okopach zdrowej żywności i wytacza ciężkie działa przeciwko oczywistemu stwierdzeniu, że NPK z tablicy Mendelejewa jest tym samym NPK, które znajduje się w dojrzałym pomidorze. Psuje to trochę atmosferę. Żeby ją poprawić za pomocą granulowanego obornika bydlęcego (trochę śmierdzi), poniżej zaproponuję nawóz do fertygacji pomidorów w donicach spełniający wymogi upraw ekologicznych.

Ilość makro i mikroelementów zawarta w granulowanym oborniku bydlęcym: azot N (azot całkowity 4%, azot organiczny 3,6%), fosfor P (2,5%), potas K (2,3%), magnez Mg (1,1%), wapń Ca (9,3%) oraz mikroelementy: żelazo Fe, mangan Mn, bor B, molibden Mo, cynk Zn i miedź Cu. W zależności od producenta wartości te mogą się nieznacznie różnić.

Nawóz ten jest produkowany z przekompostowanego obornika i nie ma zbyt intensywnego zapachu. Należy wziąć pod uwagę fakt, że obornik posiada w swoim składzie stymulatory wzrostu roślin, co czyni go unikalnym (być może zdrowszym dla konsumentów pomidorów) w porównaniu z czystymi nawozami sztucznymi.

Niestety, podany skład obornika posiada za mało potasu, co wynika z porównania tego składu z nawozowymi liczbami granicznym dla pomidora : N(90-120), P(60-80) i K(200-250) mg/litr, oraz zużytych przez roślinę składników NPK na uzyskanie 1kg owoców (3,5- 5 g N; 0,7- 1 g P; 7- 8 g K). W podanym niżej przepisie potrzebny potas z konieczności uzupełnię nawozem sztucznym - siarczanem potasu.

Przepis.

Do 5 litrowej butli po wodzie mineralnej wsypujemy 300g granulowanego obornika bydlęcego i 40g siarczanu potasu. Siarczan potasu dobrze rozpuszcza się w wodzie. Uzupełniamy wodą do pojemności 5 litrów i pozostawiamy na dwa tygodnie od czasu do czasu mieszając. Uzyskane 5 litrów zawiesiny (przed użyciem wymieszać) wystarcza na przygotowanie 100 litrów roztworu nawozu do fertygacji (50 ml na litr wody).

Obliczenia sprawdzające.

300g obornika zawiera 12g N (4%0, 7,5g P(2.5%), 6.9g K(2.3%).
40g siarczanu potasu zawiera 50% K2O i przelicznik nawozowy na czysty składnik wynosi 0.415, co daje 16.1g K.

Docelowo 5 litrów zawiesiny zawiera 12g N,7.5g P i 23g K. Stosunek tych liczb 12/7.5/23 jest bliski do stosunku liczb granicznych 120/80/250, gdy skreślimy zera.

12g N pozwala uzyskać 100 litrów zawiesiny zawierającej 120 mg azotu w litrze.

Dla wysuszonego pomiotu ptasiego i obornika końskiego należy przygotować osobne receptury.
Pozdrawiam, Jurek
Odi profanum vulgus et arceo - Horacy
x-o-a
---
Posty: 764
Od: 13 mar 2015, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Gratuluję Jerzy. Dobra robota. Niestety jak już wiemy podlewanie warzyw przeznaczonych do bezpośredniego spożycia wszelkimi gnojówkami zwierzęcymi jest niezgodne z prawem. Przepis jest, a każdy używa na własną odpowiedzialność.
W kwestii pomidora to przesada, ale w kwestii marchewki czy cebuli to jak najbardziej to rozumiem.
herman42
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 13 lip 2014, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Mazuba,jeśli nie mam siarczanu potasu a mam saletrę potasową ile dać tej saletry aby wyszedł odpowiedni nawóz z obornika.
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 280
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

mizuba pisze:Siarczan potasu dobrze rozpuszcza się w wodzie.
Na wszelki wypadek dopiszę - dotyczy to czystego siarczanu potasu czy pylistego (ten dostępny w opakowaniach detalicznych od 5kg).

Popularniejszy siarczan potasu granulowany (dostępny w opakowaniach detalicznych od 2kg) też da się rozpuścić jednak wymaga to sporego wysiłku. Nie obędzie się bez butelki PET 1-2l i kilkuminutowego nią wstrząsania, inaczej raczej bez szans.
Rozpuszczalność siarczanu potasu w wodzie to 120g/l.
pozdrawiam, Tomek
mizuba
100p
100p
Posty: 118
Od: 31 sie 2010, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

otojolka
Wspomniany przez Ciebie przepis prawdopodobnie dotyczy gnojówek zwierzęcych produkowanych z nie przetworzonego obornika. W oborniku prosto od krowy znajdują się miliardy miliardów bakterii w tym i chorobotwórcze. W oborniku kompostowanym i wysuszonym brak żywych bakterii i grzybów. Jest on praktycznie sterylny. Znajdują się w nim prawdopodobnie tylko przetrwalniki bakterii. Jeżeli temperatura suszenia była wysoka to i ich nie ma. Bakterie i grzyby rozkładające materię organiczną namnażają się dopiero po zalaniu granulatu wodą.

herman42
Saletra potasowa zawiera 13.5% N i 37% K. Żeby uzyskać właściwe proporcje NPK trzeba by do obornika jeszcze dodać fosforu. Przepis straci prostotę i klarowność. Nie warto, chyba że ktoś się uprze.

TomekD
Wszystkie sole potasu są bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie. Przez dwa tygodnie moczenia koncentracja soli w całej mieszaninie się wyrówna nawet bez mieszania. Mieszanie oczywiście przyspieszy proces.
Pozdrawiam, Jurek
Odi profanum vulgus et arceo - Horacy
x-o-a
---
Posty: 764
Od: 13 mar 2015, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Już nawet nie mówmy, że w krowiej kupce znaleźć można jaja i inne formy pasożytów jelitowych. Bardzo ekologicznie. Smacznego.
mizuba
100p
100p
Posty: 118
Od: 31 sie 2010, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Z racji swojego zawodu jestem po stronie tych co są przekonani, że NPK z tablicy Mendelejewa i dojrzałego pomidora to są te same pierwiastki.

Jednak chciałbym zwrócić uwagę, że przez ostatnie kilkaset lat obieg materii organicznej przebiegał w gospodarce w następujący sposób. Trawy, w tym zboża, dobrze rosły na samych nawozach mineralnych. Zwierzęta hodowlane przetwarzały te rośliny na obornik, który następnie był nawozem dla ziemniaków i wymagających warzyw. W tym dla marchewki na soczek dla małych dzieci (w drugim roku po oborniku).

Obecnie skoncentrowana w wielkich fermach produkcja zwierzęca zaburzyła ten naturalny proces. Brak łatwego dostępu do obornika wymusił nadużywanie nawozów sztucznych przy produkcji warzyw, w tym bardzo szkodliwego przedawkowywania azotu (przyczyny ekonomiczne - nawóz najbardziej plonotwórczy) i w konsekwencji powstanie odporu w postaci powstania ideologii zdrowej żywności.

Dla wyznawców tej stosunkowo nowej wiary przygotowałem dyskutowaną recepturę eko-fertygacji.
Pozdrawiam, Jurek
Odi profanum vulgus et arceo - Horacy
x-o-a
---
Posty: 764
Od: 13 mar 2015, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

I dobrze. Każdy ma coś dla siebie. Jeszcze gdzieś na początku drugiej części tego wątku znajduje się przepis na kurzak. Nie mogę wstawiać linków, bo piszę z telefonu. Każdy niech robi jak lubi. A w donicach fertygowanie czy to gnojówką, czy nawozem sztucznym, ale odpowiednio do zapotrzebowania to najlepszy sposób na zdrowe rośliny.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pomidory w donicach cz.3

Post »

Muszę i ja się odezwać w kwestii nawozów.

Już nawet na światowych obradach podniesiony został temat: współczesna uprawa ziemi kontra naturalne rolnictwo.

Nawozy sztuczne są b.dobre, wygodne w użyciu pod każdym względem,
ale doprowadziły do niesamowitej degradacji ziemi,
pod względem jej żywej zawartości: bakterii i wszelkich żywych stworzeń.

To zupełnie tak, jakby myć codziennie ręce w wybielaczu. ( zniszczymy na skórze wszystko co potrzebne do jej funkcjonowania)

Jeśli w ziemi jest równowaga między dobrymi i złymi bakteriami,
całą masą innych związków to naprawdę nie należy się martwić o stosowanie naturalnego nawożenia.

Ziemia jest żywym organizmem i o tym musi się pamiętać.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”