słabe liście

SleepingSun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 cze 2012, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: słabe liście

Post »

no więc dziś przeprowadziłam operację przesadzania storczyka biedaka. Kupiłam kermazyt, podłoże oraz odżywkę do spryskiwania korzeni i liści (pomaga to coś?).

Najpierw namoczyłam. Potem wyjęłam z doniczki, wyplątałam podłoże, przepłukałam wodą. I pojawił się problem nr 1 - na korzonkach, w niektórych miejscach była taka jakby gąbka. Myślałam, że to część podłoża i oderwałam w 2 miejscach, po czym stwierdziłam że to chyba jednak było storczykowi potrzebne... Ktoś wie po co to?

Pokazuję więc zdjęcia oczyszczonych korzeni - moim zdaniem całkiem niezłe, ale to wy jesteście ekspertami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

nie wiem czy potrzebne, ale zdjęcie poprzedniego podłoża. TO które teraz kupiłam ma większe kawałki.

Obrazek

Kermazyt zalałam wrzątkiem i wysypałam 1/3 osłonki. Dosypałam nowego podłoża wyglądało to tak:

Obrazek

I potem nastał kolejny problem mianowicie które korzonki są powietrzne... Stwierdziłam, że te najbardziej u góry, ale w sumie całego storczyka dość płytko posadziłam. Jest niestabilny, ale nie chciałam go uszkodzić. Pokazuję zdjęcia końcowe z tej operacji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do ścinania nie było dużo. Jedyne zgnite 'niteczki' odchodziły zaraz od tego głównego korzenia. Obcięłam, zasypałam - sztuk 3. I podcięłam jeszcze ten najdłuższy, ponieważ na końcu był ususzony.

2 kawałki podłoża były wrośnięte w korzenie, więc oczywiście nie wyrywałam na siłę.

Boję się, że nie dałam na górę tych korzeni co potrzeba, no i że oderwanie tych gąbeczek zaszkodzi.

Czekam na wszelką krytykę, opinie oraz wskazówki co dalej :)
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: słabe liście

Post »

No proszę korzenie wyglądają bardzo zdrowo :)

Gąbka, o którą pytasz, to zapewne dodatek, który utrzymuje dłużej wilgoć, celowo dodany przez producentów do mieszanki podłoża. Mógł się zintegrować z korzeniami w taki sam sposób, jak niektóre kawałki kory :wink:

Co do odżywki dolistnej - nie stosowałam, chodzi Ci o regenerator? Ostatnio sama się nad tym zastanawiałam :wink:

Keramzyt czytałam, że trzeba wygotować z 15min, ale myślę, że wrzątek powinien wystarczyć.

Korzonki powietrzne, to te, które zamiast w dół kierują się w górę lub na płasko i są najwyżej. Nie zawsze jest to jednak tak oczywiste. Z moich obserwacji wynika, że może ich nawet nie mieć :)

Co do niestabilności.. Mój mini mark /takiego go dostałam po wysyłce/ leży na doniczce, trzon/y i podstawa korzeni są widoczne na powierzchni :lol: więc u Ciebie nie jest tak źle :)

Pytasz, co masz dalej robić. Myślę, że dbać o niego normalnie :) Aha i po przesadzeniu nie wystawiać na pełne słońce :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
SleepingSun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 cze 2012, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: słabe liście

Post »

Mam kolejny problem.

Storczykowi, którego przesadziłam bardzo szybko wysycha górna część podłoża. Właściwie to z pół doniczki. Po 2 dniach u góry jest całkiem sucho. Nie wiem czy to wina podłoża, czy tego że nieumiejętnie je umieściłam... W każdym razie teoretycznie mogłabym namaczać je częściej, ale z drugiej strony na samym dole gdzie jest mokro są inne korzenie - a nie chcę żeby zgniły. Czy ktoś ma pomysł co z tym zrobić?

Dodatkowo przez zaistniałą sytuację górne korzonki są prawie cały czas suche. W drugim storczyku nie przesychają aż tak. Czy mogę robić tym korzonkom (a przy okazji wierzchniej powierzchni podłoża) okłady z nasączonych wacików wodą? Oczywiście nie tak żeby kapała, lekko wilgotne. Jeżeli tak to jak często?
kwiat153
50p
50p
Posty: 52
Od: 6 maja 2012, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: słabe liście

Post »

Witaj:)
Możesz korzonki spryskać wodą wtedy nie będą schły lub specjalną mgiełką do storczyków
Pozdrawiam Halina
Storczyki >zapraszam<
Awatar użytkownika
grazka2211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2820
Od: 14 paź 2008, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: MILICZ-CAVAN-IRLANDIA

Re: słabe liście

Post »

Najprościej spryskuj górę wodą .
doniczkowe , prace mojej córki ZAPRASZAM.
Przepraszam za błędy w tekstach .Winą jest sprzęt z którego korzystam .
SleepingSun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 cze 2012, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: słabe liście

Post »

Storczykowe ciocie znowu potrzebuję pomocy:)

zastanawiam się czy nie nadszedł już czas na powiększenie doniczki storczykowi nr 2 z trzema pędami. Mam go od czerwca w dalszym ciągu na kwiaty, ale nie wypuścił ani jednego pączka (a zalążki są). Wypuścił za to kilka liści. Korzeni jest tak dużo że u dołu zwijają się ciasno na sobie, dookoła doniczki. Zaczynają także wyglądać przez spodnie dziurki. Niektóre są jak wylinki pająków - wyglądają jakby ktoś je rozerwał i wyssał środek.

wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i co sądzicie?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: słabe liście

Post »

Nie sądzę aby było dobre ...narażać siebie i storczyka na utratę kwitnienia.
One lubią ciasnotę .
W momencie juz przymusowym można przenieść całość do większej doniczki nie naruszając całej bryły i istniejącego.podłoża
Uzupełnić jedynie miejsce świeżym podłożem/ po bokach i na wierzchu/.
To jest sposób na zachowanie kwiatów.
Jakakolwiek ingerencja w korzenie może zniweczyć to założenie.

Piszesz:
Mam go od czerwca w dalszym ciągu na kwiaty, ale nie wypuścił ani jednego pączka (a zalążki są). Wypuścił za to kilka liści. Korzeni jest tak dużo że u dołu zwijają się ciasno na sobie, dookoła doniczki.
a :lol: w tej sztuce storczykowej trzeba wiedzieć :
1/ze wszystko co robią storczyki jest w określonej kolejności - przeważnie..wszystkiego naraz nie czynią.
Na pączki przyjdzie też czas. I będzie to przedłuzenie pędów.
2/nowe kwitnienie storczyka z nowymi pędami to kwestia ~roku.
3/a ..cierpliwość posiadacza zawsze jest na miarę złota :D

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: słabe liście

Post »

Witam,
Przeczytałam parę postów wstecz o potrzebie przygotowania storczyka do kwitnienia. Mój pewnie też powinien zakwitnąć bo kupiłam go końcem zeszłego roku kwitnącego. Jak mają wyglądać te przygotowania?
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
SleepingSun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 cze 2012, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: słabe liście

Post »

ja nie czyniłam żadnych przygotowań, dałam storczykowi żyć swoim życiem. W każdym razie dość długo był bez kwiatów. Najpierw zaczął wypuszczać nowe liście, potem korzenie (o czym pisałam) a parę tygodni temu wypuścił nowy pęd i jeszcze jeden z poprzedniej gałązki. W między czasie zostało mu wymienione podłoże.

Natomiast ten drugi, po nagłym opuszczeniu wszystkich kwiatów i pąków po tygodniu zaczął wypuszczać nowe ''odnogi'' od starych trzech pędów.

Korzenie pryskam mgiełką odżywczą do storczyków raz w tygodniu. W ogóle to jestem z nich taka dumna, że kwitną :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: słabe liście

Post »

To przygotowanie jest umownym określeniem.Na dobrą sprawę nic nie trzeba wyczyniać oprócz. :idea: ...prowadzenia prawidłowej pielęgnacji i uprawy zgodnie z wymaganiami konkretnej rośliny.

To ,ze w przerwie miedzy kwitnieniem rosną kolejno poszczególne"elementy"/korzenie,liście,pęd kwiatowy.../ to proces naturalny.
Równoczesność tez bywa, ale jest mniej naturalne... a, przyspieszone naszymi działaniami ;nie zawsze w zgodzie z rytmem życia rośliny i z korzyścią dla niej :!: .
Ta kolejność daje szansę na kwitnienie; jest to ostateczny etap okresu wegetacji w sezonie -równocześnie jest największym wysiłkiem energetycznym rośliny.
Storczyk musi mieć siłę ;:211 aby... ją skumulować na ten doniosły etap.

Gdy.. pominie się witalność rośliny...nie ma kwitnienia :( albo jest słabe i osłabiające dodatkowo całą roślinę.

Kety,
niestety....nie piszesz co robiłaś przez rok ze storczykiem.
Faktycznie ....prawidłowo prowadzony powinien już zainicjować pęd kwiatowy.
Napisz więcej o....i będziemy radzić.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: słabe liście

Post »

SleepingSun pisze:Storczykowe ciocie znowu potrzebuję pomocy:)

zastanawiam się czy nie nadszedł już czas na powiększenie doniczki storczykowi nr 2 z trzema pędami. Mam go od czerwca w dalszym ciągu na kwiaty, ale nie wypuścił ani jednego pączka (a zalążki są). Wypuścił za to kilka liści. Korzeni jest tak dużo że u dołu zwijają się ciasno na sobie, dookoła doniczki.

wygląda to tak:

Obrazek

i co sądzicie?
To nie jest zapełniona doniczka korzeniami :D Jeszcze nie pora na jego przesadzanie do większej doniczki, bo tu jest bardzo dużo luzu i storczyk znajdzie jeszcze wiele miejsca na swoje korzenie.
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: słabe liście

Post »

Witam serdecznie :)
Już zdam relację z rocznego życia mojego storczyka:
- w międzyczasie po przekwitnięciu został przesadzony,
- rośnie sobie pięknie tzn: nowe korzenie i te w doniczce i te powietrzne,
- wypuścił dwa piękne liście wielkości dużej ludzkiej dłoni tylko nieco dłuższe ;:oj
- co jakiś czas (kiedy ma sucho) wstawiam go do większego naczynia i przelewam wodą destylowaną a co drugą kąpiel dostaje ociupinkę nawozu,
- ze dwa tygodnie temu wypatrzyłam za najstarszym liściem pędzik kwiatowy ma już ok 5 cm a na tych zeszłorocznych idą gałązki ;:oj
czyli będzie kwitnienie ;:215 moja radość jest ogromna :tan
Myślę więc, że na razie tylko się będę chwalić(wstawię zdjęcie tylko muszę zrobić a były prace w ogrodzie i brakło czasu na domowe roślinki)...oby, oby...jak będę potrzebować rad to nie omieszkam zwrócić się o pomoc.
Jovanko dziękuję za troskę, jesteś jak zwykle gotowa do pomocy ;:196
:wit
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: słabe liście

Post »

Obiecane fotki mojego storczyka :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam serdecznie :wit
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”