Ogrodzenie drewniane - lamele, sztachety

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogrodzenie lamelowe, ryflowane

Post »

OK. Tylko jak zbudować podmurówkę, słupki, czyli porządną konstrukcje, to czy warto bawić się w te panele ?
W takiej sytuacji zdecydowanie zasadziłbym rośliny które za kilka lat będą stałą , piękną ścianą zieleni, a na szybko jakiś powój na płocie, który posłuży 2 - 3 lata.
Muminku. To badziewie, wypełnienie, było zrobione ze dosyć dziwnej sklejki. Było czymś zakonserwowane. Więcej nie pamiętam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodzenie lamelowe, ryflowane

Post »

Tak liczę... 140 złociszy przęsło.
Jakie toto szerokie?
Słupek, jakaś podmurówka... 60 chyba zdecydowanie mało.

200 zł. na powiedzmy 2m. Kupi się za to 3 ładne iglaczki wys 1,5 m...

Te będą rosły i będą coraz ładniejsze. Płot będzie dążył do entropii.... jak by go nie umalował.
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodzenie lamelowe, ryflowane

Post »

Trzeba będzie ciągle pryskać, ew. nawozić. I jeszcze może się coś dobrać do korzenia od dołu. Uwielbiam iglaki, ale płot to płot.

Moi rodzice mają szpaler ze świerka i ok. 30 tujek - ale w tym przypadku prowadzone od maleństwa, bo taniej. Kiedyś to (świerk pospolity) się ogołoci, ale będą lepsze czasy - postawi się płot. Póki co niech rośnie. A i tak nie jest kolorowo, bo ochrona drzewek i ew. nawożenie wcale takie tanie nie są (wczoraj zakupiłam dwa preparaty wyłącznie w celach ochronnych, żeby ich nic nie niszczyło i poszło 50 zł. A takie zakupy pewnie powtórzą się jeszcze 2-3 razy w tym roku... I nie zostanie preparatu na potem, bo przecież szpaler jest duży, ponad 100 drzewek).

Nigdy bym nie kupiła 2-3 tujek za taką kasę (bo tych tujek potrzeba ze 20 lub nawet dużo więcej), no chyba że by mi jakaś "wypadła".

p.s. przęsło lamelowe 80 zł, przed chwilą sprawdziłam w ceneo.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogrodzenie lamelowe, ryflowane

Post »

Santia !
Jeden raz na 25 lat uskuteczniałem akcję oprysk. Na początku swoje tujki nawoziłem i sporadycznie podlewałem. Teraz mam zielony płot szerokości 1 metra i na dodatek mieszka w nim ptactwo.
Zielony płot odgradza mnie od kurzu z drogi, nieutwardzonej, przed wścibskim wzrokiem, przed szumem z uliczki.
2 metry wysokości osiągnął po, chyba 7 latach, ale ja zaczynałem od 20 cm.
Mirek proponuje duże rośliny, bardzo ładnie już podhodowane i efekt fantastycznego odgrodzenia będzie widoczny już po 2 - 3 latach.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodzenie lamelowe, ryflowane

Post »

Takie pytanie do Ciebie:
zakupiłbyś duże tuje w takiej cenie (zakładając, że potrzebujesz ich na 40 m., sadzonych co 50 cm)? Przecież to majątek... Wychodzi 67 zł za tuję...

Owszem, sama czasem sporo płacę za iglaki szczepione/odmianowe, ale to za pojedyncze sztuki do kompozycji, a nie w takich ilościach na cały zielony płot.

Jeśli tuje to ok, ale jak na taką ilość potrzebnych sadzonek to takie duże (= drogie) to przesada. Ja płaciłam 3,90 za 50 cm tujki i po roku nieźle podrosły. A jaka oszczędność kasy...

Ale pewnie moglibyśmy się tak spierać.
Autorka ma zasugerowane różne rozwiązania, na pewno wybierze najlepiej.
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Aancyk
1000p
1000p
Posty: 1155
Od: 20 lis 2010, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Ogrodzenie lamelowe, ryflowane

Post »

Strasznie Wam dziękuję za rady i zainteresowanie.
Cały czas się w waham co do tego płotu. Wczoraj oglądałam z mężem ogrodzenie zrobione z desek ryflowanych (bardzo podobne do tarasowych) położonych w poziomie. Wyglądało super.
Cena za taką deskę dł.1,80 m szer. 14,5 cm, gr.2,8 cm to ok 13 zł. Wyliczyliśmy że za część płotu o długości i wysokości 1,80 m z słupkami i mocowaniem wyjdzie nam ok. 240 zł to niewiele więcej niż te przęsła ryflowane a grubość i jakość materiału dużo większa. Zapytam jeszcze na tartaku być może cena będzie mniejsza.

pozdrawiam Ania
Boss
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 5 maja 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ogrodzenie drewniane- sztachety

Post »

Siemka. Z jakiego drzewa polecacie zrobić sztachety do płotu? wyliczyłem że będzie mi ich potrzeba około 250 także nie chce za bardzo w koszty się plątać, no i nie wiem jakie deski wybrać, jaka grubość, z jakiego drzewa, żeby po roku mi się nie wypaczyły.
Pozdrawiam
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Ogrodzenie drewniane-z czego sztachety

Post »

Z tego co wiem to najtrwalsze sztachetki są z drzewa olchowego, a już zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi środkami konserwującymi potrafią wytrzymać co najmniej dwadzieścia lat.

W moim płocie, drewnianym ( słupki metalowe), stawianym czternaście lat temu już wymieniłem część poziomych "pasów" ( do których się mocuje sztachetki) a na sztachetach olchowych nie widać upływu czasu.

Natomiast drewno olchowe zakopane do ziemi szybko "murszeje" i całkowicie się nie nadaje na słupki.
Boss
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 5 maja 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodzenie drewniane-z czego sztachety

Post »

właśnie też nad olchowym się zastanawiałem. jako słupki to już mam metalowe rurki także brak mi tylko odpowiednich desek. Dzięki za poradę ;)
Jakiej grubości powinny być?
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodzenie drewniane-z czego sztachety

Post »

Polecam impregnowanie w specjalnych komorach, u stolarza. U nas tak były impregnowane i też już kilkanaście lat nic złego się z nimi nie dzieje. Już po zamontowaniu zostały dodatkowo pomalowane.
Boss
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 5 maja 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodzenie drewniane-z czego sztachety

Post »

no ja chce kupic zwykle desk i z nich samemu zrobic, tj wyciąć długościowo interesującą mnie sztachetkę, oheblwoać ją strugiem elektrycznym i pomalować drewnochronem.
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Ogrodzenie drewniane-z czego sztachety

Post »

Boss pisze:....żeby po roku mi się nie wypaczyły.
Pozdrawiam
Jeśli sztachety (deski) nie bedą nawet dobrze dosuszone gdy je kupić to zamocowanie do płotu w odpowiedni sposób uchroni je częściowo przed ewentualnym zniekształceniem podczas wysychania.

Również przychylam się do drewna olchowego ale samo drewno to nie wszystko - zabezpiecz je dobrze, nie żałuj na dobry środek impregnujący/ochronny bo łatwiej i korzystniej jest na samym początku np pomalowac jedną warstwę więcej albo użyć lepszego środka niż po 2/3 latach wymieniać część sztachet na nowe (znam to z własnego, niestety przykrego, doświadczenia).

A w suszenie komorowe to wierz tylko zaufanemu sprzedawcy, wielu zapewnia a mało kto z nich to robi - więc lepiej za to nie dopłacać jeśli się nie ma pewności.
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodzenie drewniane-z czego sztachety

Post »

Nie pisałam o suszeniu komorowym, tylko impregnowaniu - po tym zabiegu dostajesz sztachety w kolorze zielonym, impregnowane wgłąb. :) Ja miałam zaufanego stolarza, i po stanie sztachet wiem, że były zabezpieczone odpowiednio.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”