Co to może być za odmiana gruszy?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

dominikams pisze:Miała być Komisówka, ale chyba nią nie jest :roll:
Niestety na 95% nie jest to 'Komisówka'... zabarwienie antocyjanowe zawiązków (szczególnie w początkowym okresie ich wzrostu) nie jest jednoznaczne z intensywnym zabarwieniem owoców w czasie zbioru. Oczywiście - pewna zależność istnieje, ale bywa i tak, że np. owoce o ładnym, intensywnym rumieńcu mają wcześniej nie tak bardzo wybarwione zawiązki... w tym jednak przypadku faktycznie - 'Komisówka' ma zawiązki o słabym zabarwieniu antocyjanem (można je nawet określić jako "zielone"). No i decydująca sprawa - inny kształt :D Ponieważ zdjęcie jest bardzo dobre, wyraźne - można się "pokusić" o poszukiwania odmian o podobnych zawiązkach. I z tych popularnych w uprawie "pasują" w zasadzie dwie. W zasadzie - gdyż w przypadku pierwszej z nich ('Lukasówki') zupełnie inne jest położenie działek kielicha (odstające, równoległe do owocu). Tu widzimy wyraźnie, że są prostopadłe (tworzą jakby "podstawkę" na której można ten zawiązek postawić). A to z kolei (jak i identyczny kształt) pasują do czeskiej odmiany 'Erika'. Drobiazg jednak w tym, że zawiązki są nieco mniej intensywnie zabarwione (może po prostu akurat taki wybrałaś). Jak jest w rzeczywistości? Okaże się podczas zbioru - wtedy będzie dużo łatwiej zidentyfikować Twoją gruszę :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5429
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

No to mnie, Piotruś, zmartwiłeś :( Smak Lukasówki zdecydowanie rozmija się z wymaganiami moich kubków smakowych :roll: A jeśli to jednak ona - mam jeszcze taką fotkę (tu działki kielicha mają inne położenie)...

Obrazek

... to będę przeszczepiać :roll:

Szczerze mówiąc, liczyłam, że skoro nie Komisówka, to będzie to Faworytka, a tu klops.

Czy ktoś z was ma w takim razie Komisówkę (taką, co owocowała, żeby znów nie było kiszki), z której można by uciąć kilka gałązek (tegorocznych) do letniej okulizacji (ewentualnie zimą do wiosennego szczepienia)? Faworytka też może być :wink:

Ale jestem zła - no przecież Komisówka czy Lukasówka, co tam, końcówka nazwy ta sama ;:223
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Co to w końcu za odmiana się okazała?
Tomek
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5429
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

W końcu nie wiadomo, ale wracam do tematu, ponieważ doczekałam się plonu (w ub.r. owoce spadły w wyniku wichur).

Oto moje gruszeczki w drugiej połowie czerwca:

Obrazek

A to już sierpień (chyba początek):

Obrazek
Obrazek

No i dojrzałe (przedwczoraj):

Obrazek

Obrazek

Wszystko fajnie, ale kiedy dojrzewają, zaczynają psuć się od środka - miąższ ciemnieje i robi się miękki :? Każdy owoc tak samo, bez wyjątku, czy dojrzewa na drzewie, czy dochodzi w domu :evil: Byłam zła i postanowiłam przerobić je na dżemik, a podczas wykrajania tych środków olśniło mnie - gruszki nie mają w ogóle pestek, ani wykształconych komór nasiennych :shock: :
Obrazek
(tu zaczyna już ciemnieć)

Obrazek

A tu niedojrzały owoc:

Obrazek

Nurtują mnie teraz dwie kwestie: Czy to ich ulęganie jest powiązane z brakiem nasion, czy też ten typ tak ma i zawsze będą się psuły?
No i wreszcie - czy ta grusza będzie w typowych warunkach zawiązywać owoce z pestkami (podejrzewam, że mróz uszkodził zawiązki, bo wtedy przemarzły wszystkie drzewa, a to jedno jako jedyne właściwie normalnie owocowało - w czasie przymrozku drzewo było bezpośrednio po kwitnieniu a druga "koleżanka" grusza, rosnąca obok, nie doczekała się żadnego owocu). Aha - jeszcze jedno, o ile odpowiedź na drugie pytanie jest twierdząca - jaka to może być odmiana gruszy? :roll: Podejrzewałam Faworytkę, ale owoc jest baryłkowaty, tylko nie wiem, czy to nietypowy kształt po partenokarpii, czy po prostu to inna odmiana :roll:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

O, czyli to odpala jakby od środka tej hipotetycznej komory.. Ale nie wyglądają źle, powiedziałabym wyglądają dobrze :D A te zielone chociaż trochę słodkie są? Bo jeśli tak, to ja chyba poproszę ślicznie o zraza, może coś mi się przyjmie na mojej w tym roku objawionej rasowej ulęgałce/płonce :D Nic tylko szatkować i na suszarkę..
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5429
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Zielone są takie słodko-kwaśne, twarde i suche. Na upartego dadzą się zjeść, jak ktoś lubi (ja akurat wolę słodkie i soczyste gruszki).

Wyglądają dobrze, bo nie mają jeszcze tego ciemnego środka. Niestety w fazie, która mnie satysfakcjonuje pod kątem konsumpcyjnym, środek jest już przejrzały :? Zrazem mogę służyć, i to nie jednym :wink: Ale nie sądzę, że to jakiś mutant bezpestkowy (drzewko z ogrodniczego, a nie siewka), raczej skłaniam się do wysoko partenokarpicznej odmiany (co w sumie jest zaletą).
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Taka mała podpowiedź Dominiko... jeśli chcesz oglądać komory nasienne (owoców ziarnkowych) lepiej wykonać przekrój poprzeczny, a nie podłużny owocu.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5429
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Nie ma sprawy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I co? ;:65
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Do Faworytki podobna i termin dojrzewania by się zgadzał.W podobnym terminie dojrzewa Trewinka.Z opisów wynika że ta odmiana też jest podobna do gruszki Dominiki .Nie mogę nigdzie znaleźć zdjęć tej odmiany ;:132
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

A co to jest ten zawijas? Wygląda jak ślad po jakimś robaczku co chciał dotrzeć do nasion ale się zgubił bo nasion nie było hmm. Wtedy to brązowe mogłoby odpalać od zwłok tego robaczka. Teoria spisku;)
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 813
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Ze zdjęć trudno zgadnąć czy Faworytka (Klapsa) czy Trewinka tym bardziej że owoce partenokarpiczne często różnią się od typowych.
Bardziej obstawiałbym Faworytkę.
W sumie jedną lub drugą (bo raczej nie obie) warto mieć w ogrodzie.
Pozdrawiam,

J
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

Na czym polega szkopuł - odpowiedział Jacek... ja dodam od siebie - gdybyś przedstawiła jedynie pierwsze zdjęcie pt. "A to już sierpień" wskazałbym Faworytkę (odpowiednie wybarwienie, typ rumieńca i kolor - z zaznaczeniem, że jednak kształt powinien być nieco bardziej wklęsły)... na zdjęciu niżej (i kolejnym również) są typowe owoce dla Trewinki. I mimo stosunkowo słabego wybarwienia - a biorąc pod uwagę kształt owoców, długość i grubość szypułki oraz specyfikę zagłębienia kielichowego skłaniałbym się właśnie ku Trewince. Pewności na podstawie tych owoców mieć jednak nie można. Należałoby dokładnie zbadać ich reprezentatywną próbę w oparciu o deskryptor.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Co to może być za odmiana gruszy?

Post »

A czy to niepokalane poczęcie wejdzie tej gruszy już na stałe w krew?;) Czy to może kwestia majowych przymrozków?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”