Tarcznik jak i czym zwalczać

Rośliny doniczkowe
Kroob
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 6 gru 2012, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

U mnie i na cytrynie i azalii:

Obrazek

Zamieszczam fotkę żeby się upewnić, ale według mnie - tarcznik.
Zachęcony sugestią @FreGo Zamówiłem w internecie:
- Atomizer - Substral Polysect Ultra Hobby AL
- Pałeczki - Substral Tarcznik Ultra PR - 2w1
Kiedy odbiorę ruszam do ataku.
Efektami się podzielę.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 708
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Witaj Kroob!
Spojrzałem na Twoje foto, 100% tarczniki.
Poza tym, ten Polysect jest super. Jakiś miesiąc temu załatwiłem tylko pojedynczym opryskiem przędziorki na fidze BT.Nie wspomnę, że połowę tego środka mi żona z mamą podkradły na mszyce.
Na 100% dasz sobie radę daj i pałeczki i oprysk - żadnej oszczędności! ;:215
Witam, jestem Adam.
ula_brzydula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2018, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Dzień dobry,

mam ponad 70 roślin i pierwszy raz zauważyłam u mnie tarcznika. Jest tego niewiele, ale na kilku. Widzę go na dużej paproci, kliwii i kalanchoe. Pościągałam wacikiem nasączonym roztworem z mydła, ale z paproci na pewno nie dam rady ściągnąć wszystkiego. Mam pałeczki do gleby. Czy powinnam wymienić im ziemię?

Myślę jeszcze nad zrobieniem oprysku, ale mam wrażliwego psa i trochę się boję. Wiecie coś o wpływie Polysect Ultra HOBBY A na zwierzaki?
ezechiel

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Kiedyś dobry na wszystkie insekty był Bi 58, smierdzący ale skuteczny. Obecnie chyba jakiś "chrzczony" jest bo działa kilka dni i np mszyce wracają. Na roslinach jadalnych jak herbata, czy laur stosowałem olej neem - solidne opryski i podlewanie. Powoli, ale skutecznie w 100% tarczniki zniknęły.
basia_styk
500p
500p
Posty: 713
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Dlaczego podlewanie? Żeby wydusić ewentualnych sublokatorów przy korzeniach?

B.
ezechiel

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Podlewanie, gdyż olej ten roślina pobiera korzeniami i jego działanie jet skuteczniejsze
basia_styk
500p
500p
Posty: 713
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Muszę się dokształcić, do tej pory myślałam, że działanie środków olejowych jest kontaktowe.
B.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Też mnie to info zaskoczyło,szczeg?lnie że olej w pewnym sensie zakleja roślinę i przy kiepskich wiatrach to tym olejem nawet można kwiatka 'udusić'. Wnikają wszelkie inne środki,ale olej?
ezechiel

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Już tu kiedyś gdzieś wyjaśniałem. Ten olej od dziesiątek lat używany jest w ochronie roślin i jeszcze żadnej nie zadusił. Oczywiście używa się emulsji, nie surowego oleju. Nie wiem, skąd taka opinia, że zaklei roślinę. Z niewiedzy, czy z prakytyki z olejem słonecznikowym z kuchni?
Wystarczy poczytać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Ezechiel, podaj źródło gdzie wyczytałeś że olej jest zaciągany przez korzenie i przez to giną szkodniki.
Nie ma takiej opcji. Olej działa kontaktowo poprzez oprysk, a nie podlanie.
Poza tym jesteś w błędzie - olej zatyka szparki oddechowe w liściach. Używa się preparatu na bazie oleju, ale to są roztwory i po ich zadziałaniu - tj. zwalczeniu szkodników, powinno się resztki preparatu zmyć z rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Pomogę @ezechiel - to substancje aktywna o nazwie azadirachtyna ekstrahowana z nasion, w Polsce produkt niestety jeszcze nie zarejestrowany. Można poczytać, np tu https://www.farmer.pl/biznes/rolnictwo- ... ,8418.html albo wrzucając w gogle azadirachtyna / azadirachtin
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

azadirachtyna ? substancja ekstrahowana z nasion roślin występujących w Azji. Jej stosowanie jako środka owadobójczego musi być uznane za konieczne przez jednostkę certyfikującą. Produkty, które zawierają tę substancję, występują w formie oleju lub ekstraktu do rozcieńczenia w wodzie. Nie zabija ona owadów od razu, sprawia, że nie żerują, larwy nie kończą linienia, a osobniki dorosłe stają się sterylne. Są skuteczne przeciwko rolnicom, ziemiórkom, brudnicy nieparce, zwójkom, mszycom, skoczkom, wciornastkom, stonce ziemniaczanej, namiotnikom, karaluchom i ślimakom. Azadirachtyna jest uznawana za nieszkodliwą w stosunku do organizmów pożytecznych. Rozcieńczony preparat można stosować do oprysku i do podlewania raz na 2?4 tygodnie. W Polsce nie jest jeszcze zarejestrowany, znajduje się w trakcie badań;
Nie ma co prawda wymienionych tarczników, ale szkodniki te zwalcza się w formie oprysku. Preparat olejowy oblepia szkodniki i się duszą - i oto właśnie chodzi. Być może w przypadku innych można też i podlać.

I tyle w temacie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

ezechiel pisze:Już tu kiedyś gdzieś wyjaśniałem. Ten olej od dziesiątek lat używany jest w ochronie roślin i jeszcze żadnej nie zadusił. Oczywiście używa się emulsji, nie surowego oleju. Nie wiem, skąd taka opinia, że zaklei roślinę. Z niewiedzy, czy z prakytyki z olejem słonecznikowym z kuchni?
Wystarczy poczytać.
Z posiadania i używania ? Z czytania ulotek ? Z informacji i obserwacji?
Olej jak najbardziej może utworzyć powłokę na powierzchi kt?ra roślinę jest w stanie zadusić,szczeg?lnie te w wyższym procencie. Dlatego po każdym użyciu zaleca się kąpiel roślin żeby warstwę spłukać. Ja prysznicuję je jeszcze dłuższy czas, bo olej zmywa się stopniowo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”