Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13686
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

Ja również zastanawiałem się nad podwójnym tunelikiem i Jakimś sposobem ogrzania powietrza w środku. Najmniej kłopotliwym okazuje się znicz. Jednak czy ogrzeje on temperaturę przy Jakimś wyższym chłodzie na tyle, by ochronić sadzonke :roll: Z żarem, to nie dam rady szykować i zawozić na działke. Co do folii bąbelkowej, to faktycznie, dobry pomysł. Zadanie bąbelków właśnie u mnie miała robić druga folia. Jednak nie wyklucza jedno drugiego :) A można to z powodzeniem połączyć :D
wojtek i
50p
50p
Posty: 88
Od: 26 lip 2013, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

Ja tak w tym roku robiłem z sadzonkami pomidorów, bo niestety parapety okazały się za małe. W tunelu nad sadzonkami powbijałem pałąki z drutu. Na to dawałem włókninę. Nad tym, już na wbitych palikach rozpinałem jeszcze jedną warstwę włókniny. Dodatkowo z dwie noce miałem jeszcze rozłożone kilka wkładów. Egzamin zdało, bo sadzonki przetrwały bez uszczerbku. Co prawda nie pamiętam ile było stopni na minusie.
W razie potrzeby wydaje mi się, że spokojnie można pokusić się jeszcze o wstawienie do środka małego znicza.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

ABan pisze:A nie myśleliście o opcji z gorącym popiołem? Wieczorem rozpalamy ognisko, np. ze starych gałęzi. Po ok. dwóch godzinach żar przesypujemy do blaszanego wiadra i wstawiamy do tunelu. Popiół długo trzyma ciepło.
W foliaku z pomidorami stosuję znicze, kiedyś, gdy było naprawdę bardzo zimno, dołożyłam jeszcze na noc metalową michę na stojaku z żarzącymi się brykietami do grilla i przetrwaliśmy :D
Są różne metody zapobiegające zmarznięciu roślin, oprócz podgrzewania pomieszczenia, mamy jeszcze zamgławianie i zadymianie oraz deszczowanie. Sądzę, że warto byłoby opracować metodę łączoną, bo jednak żar w garze jest ryzykowny- całą noc się bałam, że wszystko pójdzie z dymem.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

Ew. to wiadro z żarem można nakryć jakąś metalową pokrywą - nawet lepiej, bo ciepło będzie wówczas wolniej uciekało.
Pozdrawiam
Adam
wojtek i
50p
50p
Posty: 88
Od: 26 lip 2013, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

A z tym żarem było chyba też tak, że pali się ognisko, jak jest już dużo żaru to kopie się dołek, do niego się go przekłada, przysypuje się ziemią i na tym rozbija namiot (wersja z kaloryferem). Szkoła przetrwania. :D
Pozdrawiam Wojtek
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

Szkoła przetrwania też :)
Pozdrawiam
Adam
adik
100p
100p
Posty: 156
Od: 12 cze 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

Dla mnie to wszystko troche skomplikowane w porównaniu do podplenia znicza za złotówkę.
Wiadomo zawsze można wstawić koksownik do foliaka i zacząć uprawę już teraz :;230 no może jeszcze ze dwie lampy bo ze słońcem będzie problem ;:185 .
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

Tylko, że ilość ciepła z takiego znicza jest raczej symboliczna. Jak będzie większy przymrozek i dziesięć zniczy nie pomoże.
Pozdrawiam
Adam
rtk10
100p
100p
Posty: 187
Od: 12 sie 2011, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

BobejGS
fantastyczna jest Twoja przygoda z dynioszkami - olbrzymkami. I tyle cennych wskazówek dotyczących sposobu ich uprawy. Mam nadzieję, że nie zrezygnujesz z tej dynioszkowej pasji i życzę powodzenia w przyszłym sezonie wegetacyjnym
Krzysiek47
50p
50p
Posty: 57
Od: 26 lut 2014, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WAŁCZ ROD "RADUŃ"

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

Mój plan ochrony sadzonki na rok 2015 zakłada : posadzenie sadzonki dopiero ok przed 1 maja do gruntu + ogrodzenie miejsca sześcianem z foli (stretch) - cztery słupy i miejsca między nimi owinięte tą folią powinny zadziałać podobnie do termosu.od ory pokrywa również z podwójną ścianką z foli + znicze na zimne noce.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

Przypomniało mi się jeszcze, jak moi sąsiedzi zimują chryzantemy na sprzedaż. Wokół roślin ułożony jest mur z kostek słomy(podwójnie na wysokość) i całość nakryta podwójną włókniną.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13686
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

rtk10 Nie dziękuje :wink:

Zrezygnować z uprawy ;:oj Nie ma mowy ;:172 Ja się cieszę, że wątek idzie pełną parą :D Nie ma chyba drugiego takiego miejsca w sieci, gdzie jest tak duże aktywne skupisko osób uprawiających dynie giganty ;:215

A tak to życzę wszystkim powodzenia w przyszłym sezonie :D
Awatar użytkownika
kamil211a
200p
200p
Posty: 413
Od: 17 sty 2014, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisko Dolne
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.3

Post »

To jest pasja, z tego nie można zrezygnować. 8-)
Pasjonat olbrzymich warzyw, ostrych papryczek i wszystkiego co zielone
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”