Działka nad Drwęcą - Christin - cz. V

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Działka nad Drwęcą - Christin - cz. V

Post »

TerDob - Teresko na temat koleusów i ich właściwości leczniczych w wolniejszej chwili napisze w drugim wątku.
Miodunki zawsze po kwitnieniu ścinam. O wielu lat tak robię nie podobały mi się te resztki kwiatów więc dla wygody tnę pędy po kwitnieniu i liście przy samej ziemi.
Zauważyłam, że to im służy i tak zostało. Ślimaków na miodunkach nie widziałam.

Obrazek
Obrazek

jolifleur - Ewciu masz dar - wypatrzyłaś piękne miejsce do życia dla Was. Sporo pracy ale i przyjemnością a także satysfakcji z tworzenia miejsca tylko dla siebie. Kilka lat temu tez miałam sporo Dąbrówki rozłogowej 'Atropurpurea' bo takie były potrzeby. Kłopotu z eksmisja nie miałam. Zostały resztki nad stawem.

Maniusika - Janko koleuy często mnie zadziwiają swym kolorem. Niektóre w stosunku do wiosennego wyglądu zmieniły się niesamowicie i trudno je rozpoznać.


ElzbietaaG - Elzbietko do tej pory miałam kilka odmian więc z zimowaniem nie było problemu.
Teraz to co innego bo sporo się nazbierało ale postaram się przezimować te wg mnie z najładniejszą kolorystyką. Każdego roku kupować od nowa to kosztowne hobby.

JacekP - Jacku faktycznie różnorodność odmian koleusów a co za tym idzie i kolorów oszałamiająca. szkoda,że nie moge miec ich tyle ile bym chciała.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Miodunki przycinam dlatego,że nie podoba mi się ich wygląd po zakończeniu kwitnienia. Wystające zeschnięte pęd, podsychające liście z przyklejonymi resztkami kwiatów itd to paskudny widok.
Odwdzięczają sie nowymi liśćmi w krótkim czasie i sa ozdobą przez resztę sezonu.

takasobie - Miłko
niektóre odmiany dąbrówek można uznać za ekspansywne na odpowiednich stanowiskach. Kilka lat temu okalały poczatki rabaty z liliowcami i faktycznie musiałam eksmitować.
To była Ajuga reptans 'Atropurpurea' (Dąbrówka rozłogowa) . Lubiła łapać mączniaka...
Pomidorki u siebie póki co ... uratowałam ale pryskane 2 razy chemią. Teraz juz ekologia i chuchanie na zimne... :D

ilona2715 - Ilonko witaj ;:196
Cieszy mnie, że mogłam się na coś przydać a czy więcej roboty z obrzeżem w roli miodunki czy zawciągu nadmorskiego ...???
Miodunka przycinana raz po kwitnieniu, do tego ścinam wcześniej ładniejsze liście i susze na lekarstwo. Po scięciu szpadlem odcinasz to co za szerokie i reszta sezonu spokój.
Zawciąg po kwitnieniu trzeba nożyczkami oczyścic z tych wystających suchych pędów i niby to wszystko ale co 3 lub 4 lata potrzeba odchudzić go bo zajmuje coraz szerszy pas i środkiem czasami robi sie łysy.
Chyba mnie to czeka w tym roku z powodu szerokości - będą duże nadwyżki ...
Pamietam w ub sezonie Twoje pienne koleusy bo juz we mnie dojrzewała myśl o małej kolekcji.
czy ten ulubiony to czasami nie ten - mają rózne wybarwienia - ten na pełnym słońcu stąd takie kolory.
Obrazek

Mnie bardzo podoba się odmiana o delikatnych waskich listkach a rośnie wyjątkowo kształtnie jakby zaprogramowana, zero korekty z mojej strony i rośnie na kształt drzewka
Fotkaz 8.Vi i teraz jest ciut większa.
Obrazek

tija skoro ropuszki sa w stanie wojennym z twym mężem to nic na to nie poradzisz...
Pomidory udało się uratowac ale pierwsze grona straciłąm i dopiero teraz kwitną na wyzszych piętrach ... szkoda.
Kolejne fotki odmian pokrzywki brazylijskiej wstawię i wybierzesz sobie do towarzystwa - sporo mam ciemnych bo bardzo je lubię. W nastepnym sezonie musze dla kontrastu zdobyć w janych tonacjach.

Margo2 - Gosiu pomidorki uratowane ale przykro mi było bo cała bateria środków eko stoi a ja chemia dawałam i to 2 razy bo po pierwszym jeszcze widac było nowe ogniska.

szyszunia - Iwonko dziękuję

Dla Ciebie
Obrazek


wielkakulka - Aniu U nas na miejskich rabatach nie ma bo gdyby były ... chyba bym skusiła się. Pokrzywki trzeba uszczykiwać wtedy lepiej sie krzewią a jak krzewią to mają potem za ciasno więc ... przycinanie dla zmniejszenia zagęszczenia i juz jesteś rozgrzeszona... :;230

123katex - Kasiu dziękuję a pomysł wspaniały i każda rabata mogłaby mieć obwódkę z innego koloru a nawet innej rośliny. Przy tym jakieś kamienie i będzie bajecznie. Ja tak powoli tworze u siebie ...
Moje odmiany będą w nadwyżkach więc pisz ile i które potrzebujesz :D

Dziękuję wszystkim gościom za wizyty . Musze przygotować fotki z działki bo kwitnie mnóstwo liliowców ale lilie smucą mnie każdego dnia. Mam koło setki cebul a raptem może z 30 zakwitnie... Reszta juz przycięta bo te rachityczne czubki tylko drażniły moje oczy. Mróz załatwił je w tym sezonie dokładnie.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Działka nad Drwęcą - Christin - cz. V

Post »

pitertom - Piotrze dziękuję.
Przez chwilkę miałam zamieszanie w nazwach bo zmylił mnie wygląd liści wczesną wiosną w porównaniu z obecnym stanem - patrząc wydaje się jakby to były inne odmiany.
Przy kilku sztukach nie problem ale więcej to już galimatias w głowie . Trzeba poświęcić sporo czasu aby mieć porządek a o tej porze akurat czas jest na wagę złota.
Przy niektórych odmianach jest spore zamieszanie, wielu hobbystów ma inne nazwy pod daną odmianą.
Porównanie koloru liści w realu i tych w sieci jest mało wiarygodne a do tego nie kazde z nich ma datę aby wiedzić czy porównywać wyglad wiosenny, letni czy jesienny bo kolorystyka jest zmienna i zalezy od wielu czynników.
Uprawiasz je to sam wiesz jaki to zamieszanie ...
Awatar użytkownika
becia123
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5002
Od: 12 wrz 2012, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: RYPIN -okolice

Re: Działka nad Drwęcą - Christin - cz. V

Post »

christinkrysia KrysiuJak patrzę na twój dojrzały ogród piękne duże wypielęgnowane roślinki Ogromne drzewa ,krzewy i ogół wszelkiego dobra .Zastanawiam się co Ja tutaj robię ze swoim ogrodowym bałaganem ;:14 ;:14 ;:223 Tyle pracy włożyłaś Krysiu i masz taki porządek każda roślina wiadomo jaka skąd a u mnie mało znaczników często zapomnę z nazw .Mimo tego każdy cieszy się z tego co już ma a podpatrując takie świadomie ogrodowe rabaty ,by nauczyć się komponować roślinki prawidłowo ,aby ładniej wyglądał taki nie ład artystyczny jak u mnie .Zadowolenia Krysiu z ogrodu życzę Ci .Będę podziwiać jak zawsze tylko nie zawsze ślad zostawiam Koleusy też śliczne takie zróznicowane. ;:196 :wit
Awatar użytkownika
sweety
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 14108
Od: 20 mar 2012, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie, Podbeskidzie

Re: Działka nad Drwęcą - Christin - cz. V

Post »

Masz niesamowita kolekcje koleusów, a Twój ulubiony to prawdziwa piękność :D Ma także nietypowy kształt liści ;:oj Też je lubię, ale u mnie to raczej jeden, ale żelazny, element kompozycji pojemnikowych.
A miodunki ścinasz do samej ziemi-wszystko? I liście i kwiaty?
Awatar użytkownika
maniusika
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5968
Od: 18 mar 2009, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Działka nad Drwęcą - Christin - cz. V

Post »

Też mam kilka koleusów ale u nas nie było tak pięknych kolorów ..
zapraszam do mego ogrodu..Janka
Moje -marzenia-maniusika -IV
Mój album
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25136
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Działka nad Drwęcą - Christin - cz. V

Post »

A ja jestem zachwycona miodunką o srebrnych liściach (bez podtekstów :D :wink: )
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Działka nad Drwęcą - Christin - cz. V

Post »

Chmmm pomyślę...
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Działka nad Drwęcą - Christin - cz. V

Post »

Krysiu cudna ta Twoja [moja różowa wiązówka]dodałam ją do bordowej róży i razem tworzą cudny duecik .Wszystkie roślinki zdrowo rosną także z truskaweczek za chwilkę będą robić dalsze sadzonki ;:196 Pyszne są mniam . Masz mnóstwo koleusów .Miodunki też juz wprowadziłam do ogródka na wrzosowisko
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Działka nad Drwęcą - Christin - cz. V

Post »

Becia123 - Beatko bardzo dziękuję za tyle ciepłych słów pod adresem mojej pracy.
Każdy tworzy wg własnych potrzeb, marzeń i możliwości. Powierzchnia działki, rodzaj ziemi, możliwości finansowe i wiele innych czynników wpływają na to jak ona wygląda.
Nasza działka to nie tylko miejsca rekreacyjne i rosliny ozdobne , mam wszystkie podstawowe a nawet więcej drzewa owocowe, krzewy i warzywa.
Na wszystko musi znaleźć sie miejsce bo nie wyobrażam sobie inaczej.

Sweety - Aniu cieszy mnie Twoja wizyta . Koleusy dość dawno mi się podobały ale dopiero teraz przyszedł na nie czas. Zawsze tak jest, że rozstajemy się z jednymi na rzecz innych i w tym wypadku też tak było.
Miodunkom po kwitnieniu ścinam wszystko przy ziemi. Przez kilka dni nie wygląda to zbyt pięknie ale sypnę nawozu i szybko pojawiają się śliczniutkie młode liście.

Maniusika - Janeczko u nas w mieście też takich odmian nie ma. Moje obecne pochodzą z kilku źródeł - kupowane i z wymian za rosliny lecznicze lub inne odmiany koleusów bo tak najczęściej robią miedzy sobą hobbyści tych pięknych roślin

Margo2 - Gosieńko rozumiem Twa wypowiedź i jest ok
MIODUNKA MAJESTE faktycznie ma srebrzyste liście z delikatnym zielonym brzegiem, podłużne , błyszczące i dość długie bo 20 cm i więcej jak sa zadbane . Rośnie u mnie w pełnym słońcu a do towarzystwa posadziłam czyśćca wełnistego o srebrzysto=szarych kutnerowych liściach bo lubię na danej rabacie tzw powtórzenie koloru.

Obrazek

Wielkakulka - Aniu daj znać o wynikach tego myślenia :)

JAKUCH - Jadziu u mnie też wiązówki kwitną - biała i różowa
A wiesz? że pomyślałam o Tobie jak przycinałam liście truskawek tych owocujących do zimy. Ścinam w tym samym terminie obie odmiany.
Szybko odbijają po podlaniu gnojówką i mają dużo więcej pędów kwiatowych i dorodniejsze owoce.
Zakwitł cudny liliowiec od Ciebie - ogromne kwiaty - dziękuję.
Może masz już jego nazwę odmiany ?

Dziękuję wszystkim za miłe odwiedziny, pamięć i cierpliwość gdy przez dłuzszy czas nie odpowiadam na pytania.
Okresy milczenia spowodowane sa wieloma czynnikami i nie zawsze mogę pogodzić codzienności, różnorakich zobowiążań i bywania na forum.

Serdecznie zapraszam do kolejnej części

Działka nad Drwęcą - Christin - cz. VI
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”