Papryka do gruntu. Część 1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Papryka ...

Post »

Czy urośnie ona w naszych warunkach (oczywiście NIE w szklarni) ;:88
Jak duże będą jej owoce
Czy będą nadawały się do spożycia
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Są odmiany przeznaczone do uprawy gruntowej. Barwa i wielkość owocu jest cechą odmiany.
bartek2149
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 cze 2008, o 12:48

Papryka

Post »

mam pytanie czy trzeba obrywać pierwszy pąk kwiatowy? żeby sie rozkrzewiła?czy nie?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6959
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Tak. Przeczytaj koniecznie ten temat http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=833
Pozdrawiam Andrzej.
lotta
500p
500p
Posty: 591
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Rozkrzewi się i bez obrywania. Kwiat ten obrywa się bo owoc z niego rosnący często jest krzywy, istnieje pogląd, że hamuje wzrost krzaczka.
Ważne, jaką masz paprykę. Jeśli jest to polska odmiana, niewysoko rosnąca (np. Telimena, Oleńka i wiele innych), to możesz jej nawet nic nie obrywać i tak będzie dobrze. Natomiast papryki holenderskie /rozsada z targu/ czy wyhodowane z nasion wyjętych ze "sklepowej" papryki - muszą być odpowiednio prowadzone, co nie jest wcale takie łatwe. Mają one bardzo bujny, wysoki wzrost i bez cięcia niewiele owoców na nich urośnie.
Na pewno i zawsze obrywa się liście i pędy poniżej tego rozgałęzienia z kwiatem.
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Papryka

Post »

Zastanawiam się kiedy zacząć wysiew papryki bo na paczce pisze ze III-IV a na stronie producenta że I http://www.e-pnos.pl/okno.php?d=of_nas_ ... S01300-oto stronka proszę o pomoc,chciałbym się także dowiedziec która odmiana jest lepsza Oleńka czy Ożarowska
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

W ubiegłym roku swoja paprykę "Oleńkę" wysiałam 21 stycznia. Pierwsze pikowanie zrobiłam 8 marca.
Dla porównania pomidor ( jego nasiona kiełkują szybciej niż papryki) wysiany 6 lutego był pikowany 9 marca.
Uważam, ze jest to za wcześnie-rośliny bardzo się wyciągają z niedostatecznego doświetlania. Chyba, że będziesz je doświetlał/a. W tym roku paprykę i pomidory wysieję ok. 20 lutego- nie wcześniej :wink:
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Post »

Ja paprykę sieję pod koniec lutego bo potem wysadzam ją do gruntu. Nasiona do siania pozyskuje z papryki świeżej kupowanej w sklepie. Wysiewam od razu po wyłuskaniu na talerzyk, na którym leży rozłożona chusteczka higieniczna zwilżona wodą i przykrywam drugim talerzykiem, żeby utrzymać wilgoć. Już po trzech dniach zaczynają pokazywać się korzonki. Na ostrzu noża przenoszę nasiona do rowka wykonanego w ziemi i przysypuję suchym piaskiem. Następnie podlewam. Dlatego tak robię bo papryka ciężko mi wschodziła. Niektóre papryki są zniekształcone ale zawsze miały gruby i soczysty miąższ. Sieję w ten sposób już od paru lat co prawda trochę to pracowite ale mam 99% wschodów. Tak samo robię z większością nasion.
wodnik
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Ja kupuję nasiona papryki i wysiewam na początku lutego. Na początku maja mam zawsze sadzonki gotowe do wysadzenia w grunt. :wink:
Awatar użytkownika
Ewadz34
200p
200p
Posty: 404
Od: 10 lut 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Lubartów, lubelskie

Papryka gruntowa- jasnożólte podłużne strąki

Post »

Witam!

kilka lat temu kupiłam na targowisku u Rosjanki nasionka papryki (na opakowaniu przedstawiono żółte strąki warzywa).
papryka ta była nadzwyczaj udana: rosła w gruncie, owocowała całe lato, aż do przymrozków. strąki były podłużne, jasnożółte pomarańczowiały, ścianka owocu raczej cienka. Rosła sama, nie potrzebowała specjalnie pielęgnacji i miała dużo smacznych owoców. Nie mam pojęcia, co to była za odmiana. szukam w sklepach ogrodniczych i w Internecie, ale nie mogę niczego znaleźć.

Nasiona nie były polskie, to wiem na pewno, żałuyję, że nie zwróciłam wtedy uwagi na nazwę odmianową tej roślinki.

Moja wielka prośba: jeśli Ktoś z Państwa zna tę papryke, prosze mi powiedzieć, jaka to odmiana i gdzie szukać nasion, bo naprawdę warto mieć to warzywo w ogrodzie!

pPozdrawiam, Ewa :D
Awatar użytkownika
Ewadz34
200p
200p
Posty: 404
Od: 10 lut 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Lubartów, lubelskie

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
Ewadz34
200p
200p
Posty: 404
Od: 10 lut 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Lubartów, lubelskie

Post »

:D

dziękuję za odzew:)
Podobny temat (papryka gruntowa) już istnieje, świetnie.

poszukuję tej mojej żółtostrąkowej, ponieważ była to jedyna papryka, jaka mi się porządnie udała.

W ubiegłym roku sadziłam odm. Oleńka, ale w tunelu, w polu nic z tego nie wyszło. Podobnie - odm. Roberta.
teraz postanowiłam poszukać tej rosyjskiej, ale nie przypuszczałanm, że bedzie taki problem. W sklepach jest tyle różnych nasion papryk, głównie pod osłony, mnie się nie udają, a to, co najlepsze, to nie ma.

To zdjęcie, które umieścilam przedstawia jakąś węgierską paprykę, znalazłam w necie, ale nie mogę się doczytać.

dzięki Kasiu za reakcję na mój post. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Ewadz34
200p
200p
Posty: 404
Od: 10 lut 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Lubartów, lubelskie

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ht=papryka

To kopalnia wiedzy...
dziękuję!!!

Debiutuję na tym forum swoją ruską papryczką :oops: :oops:

Macie Państwo imponującą wiedzę i doświadczenie i Jesteście bardzo mili :)
Życzę ogrodniczych sukcesów :D
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”