Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

Erazm pisze:
wciornastek pisze:... i fantastycznie reagują na fosfor zwiększeniem zawiązywania i wielkości owoców. ...
A jaki nawóz fosforowy proponujesz teraz pod pomidory?
Teraz już w zasadzie po ptakach bo za wolno się przemieszcza w glebie. Zazwyczaj po posadzeniu ( ok 2 tygodni) stosuję azofoskę. Dawka to ok 10 g na m/kw więc mało tj. tak jakby posolić :wink:
Generalnie uważam że zwykła azofoska jest bardzo dobrym nawozem do pomidorow. Z pomidorami trzeba uważać na azot bo możemy mieć wielkie krzaki a owoce liliputy.
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

Kacper pisze:A ja zapytam czy teraz jeszcze mozna nawozic fosforem. Wyczytalem, że jest on nierozpuszczalny w wodzie.
Oczywiście skrót myślowy ale chyba dla wszystkich zrozumiały że chodzi o fosforany, które są rozpuszczalne i przyswajalne przez rośliny. Jak wyżej już pisałam za póżno na to nawożenie.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

aksamitki w pomidorach.

Obrazek
Jakub . . . . .
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

nemo56 pisze:aksamitki w pomidorach.

Obrazek
Full wypas, nie będzie nicieni
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Post »

wciornastek pisze:
Co do zasilania pomidorów naukowego :wink: to dla własnego spokoju pomidory nie powinno się zasilać dłużej niż do zawiązywania pierwszych owoców.
Skąd taka teoria.Pomidory nawozi się od 4-5 tygodnia od posadzenia, a kończy się na 2-3tygodnie przed likwidacją uprawy).
wciornastek pisze: Przy nawożeniu pomidorów warto pamiętać że kochają one glebę wręcz zasadową (wapnowanie dolomitem nawet poza właściwą porą stosowania wapna) i fantastycznie reagują na fosfor zwiększeniem zawiązywania i wielkości owoców.
Kolejna dziwna teoria dotycząca pH.Pomidor najlepiej rośnie przy pH 5.5 - 6.5(w zależności od podłoża niższe przy glebach próchniczych ,wyższe na podłożach ciężkich ,a o ile się orientuję to nie jest odczyn zasadowy.Kwasowość podłoża w trakcie wzrostu roślin regulujemy kredą .
Awatar użytkownika
moromik
50p
50p
Posty: 50
Od: 12 maja 2007, o 16:32
Lokalizacja: Szymbark (Małopolska)

Czy można już ogławiać pomidory?

Post »

Przeczytałam, że pomidory w gruńcie powinno się prowadzić na nie więcej niż 5 gron, bo i tak nie zdążą dojrzeć. U mnie u niektórych widać już 6 grono, a nawet 7. Czy można juz ogławiać?
Pozdrawiam. Monika.
Awatar użytkownika
kamilneo
100p
100p
Posty: 109
Od: 11 kwie 2006, o 21:42
Lokalizacja: Świdnik (lubelskie)

Post »

Ja również prosiłbym o poradę w tej sprawie. Pomidory w gruncie uprawiam pierwszy rok sam i sprawy związane z ich przycinaniem są mi raczej obce.
Pozdrawiam Kamil
Poznaję regulamin
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam. Z reguły po uformowaniu 5-6 grona ucina się wierzchołek pomidora 2-3 liście nad ostatnim gronem. Te górne liście tworzą na roślinie jakby parasol, który odżywia (do tych liści dociera najwięcej światła) i zacienia najwyższe grona, chroniąc ich owoce przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego, a więc i pękaniem, uszkodzeniem. Dla ładnego wyglądu owoców warto te kilka liści zostawić.

Pozdro
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czy można już ogławiać pomidory?

Post »

moromik pisze:Przeczytałam, że pomidory w gruncie powinno się prowadzić na nie więcej niż 5 gron, bo i tak nie zdążą dojrzeć. U mnie u niektórych widać już 6 grono, a nawet 7. Czy można juz ogławiać?
Oczywiście ,można ogłowić.Proszę wziąć pod uwagę,że okres od zawiązania się najwyższego grona do zbiorów , to ok. 2 miesiące.

W kwestii zbiorów.
Pisząc o zbiorach ,miałem na myśli to najwyższe grono owocowe.
bartek2149
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 cze 2008, o 12:48

Liście pomidorów

Post »

mam takie pytanie, kiedy trzeba obcinać dolne licie pomidorów.Zastanawiam sie bo dużo leży już na ziemi i nie chce żeby łapały zarazę. Wiecie kiedy? Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Liście które stykają się z ziemią obcinamy od razu.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Liście obrywamy stopniowo w miarę wzrostu krzewów. Dziennie można usunąć najwyżej od 1 do 3 liści. Usuwamy liście stopniowo do pierwszego grona z owocami. Po zerwaniu owoców z tego grona znów zrywamy liście do następnego i ... .
Koniecznie zerwij liście stykające się z ziemią. To potencjalne źródło infekcji chorobami grzybowymi.
Pozdrawiam Andrzej.
bartek2149
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 cze 2008, o 12:48

Post »

dziękuje juz tak zrobiłem usunąłem liście dolne odrazu jak ładnie sie zrobiło w tunelu:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”