Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

MirekL pisze:Bo: chłop żywemu nie przepuści... :D :wink:
Mrówki są potrzebne w ogrodzie tylko wtedy, gdy się jakaś Telimena napatoczy. :lol:
Awatar użytkownika
ewa2204
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1516
Od: 2 kwie 2009, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ten rok u mnie szczególnie obfituje w mrówki i ... mszyce ;:110 .
Ja wiem, że dobrze nie zabijać, ale jest ich takie mnóstwo, że "wysadzają" rośliny z ziemi (rzadko się uda im przeżyć), pełno kopców na trawniku, nie mówiąc o drzewach owocowych. U mnie szczególnie ten duet (mrówki i mszyce)upodobał sobie czereśnie. Przeciw mszycom opryskałam, a co z mrówkami?
Wczoraj przy przekładałam kompost, wewnątrz było kilka dużych gniazd mrówek z jajeczkami.
Było też gniazdo trzmieli, ale o tym wpisałam nowy temat z prośbą o pomoc.
Awatar użytkownika
Pola65
50p
50p
Posty: 78
Od: 13 lut 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

W tym roku jest jakaś "epidemia" mrówek. U mnie "rozpanoszyły" się na trawniku oraz pod cebulami liliowców- efekt liliowcom całkowicie oklapły liście, zżółkły i w tym roku nie nacieszę się pięknymi kwiatami.
Awatar użytkownika
carterka
500p
500p
Posty: 886
Od: 29 sie 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Karniowice koło Krakowa
Kontakt:

Post »

A mi mrówki właża do doniczki z tymiankiem i kradną bezczelnie ziemie!! ;)
Ale naczytałam się, że są raczej pożyteczne, a że nie są czerwone to nic z nimi nie robię. Ciekawe jak długo będę miała takie przekonanie ;)
Pozdrawiam Agata
mój wątek - Moja zieleń
kost
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 cze 2009, o 10:51

Post »

Witam.
Od paru lat w domu pojawiają się mrówki. Zaczynają pojawiać się w wakacje a kończą jesienią. Wychodzą z pod podłogi w 2 miejscach. Sypie im taki biały proszek na mrówki, który zniechęca je do wychodzenia przez tydzień lub dwa tygodnie. Gdy znów się pojawią znów sypie i ta zabawa trwa w wakacje od paru lat.
Czy ktoś wie jak się pozbyć tych mrówek raz na zawsze?

Nie są to zwykłe mrówki. Jak się pojawiają to można je podzielić na 2 grupy. Większe ok. 7-8mm długości ze skrzydłami (chociaż latanie nie idzie im zbyt dobrze) barwy brązowej.
Mniejsze wielkości zwykłych mrówek podwórkowych o kolorze jasno żółtym. Co ciekawe przy miażdżeniu tych małych żółtych mrówek pojawia się zapach trochę przypominający cytrynowy ale przyprawiający o mdłości. To chyba jakiś system obronny. Gdy je zabijam to co chwila muszę odchodzić żeby złapać świeże powietrze.
Awatar użytkownika
ihasia
500p
500p
Posty: 600
Od: 19 maja 2008, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bawaria

Post »

Przeszlam sie dzisiaj po naszym trawniku.. ma okolo 2000 metrow.. i doslownie jestem w szoku. Co kilka centymetrow spore kopce czerwonych mrowek- na calym trawniku. Tyle ile dalam rady zasypalam sola, polewalam tez wrzatkiem. Jak poradzic sobie z nimi bez chemi?? ( na trawniku bawia sie dzieci i nasze psy). ostatnio dzieciaki piszczaly bo posikaly je czerwone mrowki.. jest ich naprawde strasznie duzo i kopce sa dziwnie wysokie i rozlegle, o srednicy mniej wiecej 30 cm. Macie jakies pomysly? byla bym wdzieczna.. poki co z sasiadami kombinujemy.. widzialam ze juz przed klatka sypali czyms- nie byla to sol, zapewne jakis srodek przeciwko mrowkom.. ale ich nie jest mnie wrecz przeciwnie z dnia na dzien coraz wiecej tych kopczykow i coraz gesciej sa usytuowane.
Jeszcze raz prosze o jakies wskazowki.
kost
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 cze 2009, o 10:51

Post »

Czy ktoś może mi poradzić jak zwalczyć mrówki?
Szczegóły na 13 stronie.
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

W mojej folierce (tak pieszczotliwie nazywamy naszą szklarenkę, bo jest z folii)znalazłam świeże gniazdo mrówek, w którym były same jaja. Nie miałam czasu się tym zająć więc tylko rozgrabiłam to i poszłam. Za dwa dni w tym miejscu nie było ani jajeczek ani mrówek. Przeniosły się obok i pod aksamitką złożyły te jajeczka. Więc ja je wyzbierałam w rękawiczkach , nie bacząc na ukąszenia i wyniosłam za góry, za lasy 8) Teraz mrówek nie mam .
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

W "folierce" oczywiście :lol:
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
Piwonia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 lip 2009, o 23:19

Post »

Witam Wszystkich,

w moim przypadku mrówki opanowaly caly trawnik. O ile z kopczykami wiem jak walczyć (po przeczytaniu poprzednich postów), to nie wiem i w związku z tym proszę o poradę jak walczyć z mrowkami pod trawa, w ziemi. Zaniepokoiło mnie równomierne, na celej powierzchni zółknięcie/wysychanie trawnika. Po dokładnych oględzinach zewnętrznych trawy i nie znalezieniu przyczyny, postanowiłam w kilku miejscach wykopać łopatą dolek i zobaczyć co sie dzieje pod trawnikiem. Ku mojemu zaskoczeniu, w kazdym z wykopanych dołkow, na głębokość 5-15 cm, było mnóstwo małych brunatnych mrówek i ich białych jaj. Kopalam z dala od kopczykow. Utwierdzam sie w przekonaniu, że to właśnie mrówki są przyczyna więdnięcia trawy, bo podgryzają korzenie. Jak w tej sytuacji mogę sobie z nimi poradzić, przecież nie przekopię całego ogródka (ok. 1000m2).
Nadmienię, że trawnik jest na bieżąco pielęgnowany, napowietrzniany wiosną, naworzony, podlewany i koszony. Do czerwca nie bylo z nim problemow.

Z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
tanika
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 20 wrz 2007, o 22:01
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

U mnie jest to samo!! w tym roku mrówki nie dają za wygraną. Nie zadziałał ani substral na mrówki, ani expel, a na proszek do pieczenia nawet się nie wzdrygnęły. Cały trawnik mam w mrowiskach. Maksymalna odległość między mrowiskami to jakieś 30 cm. w życiu czegoś takiego nie widziałam. a i drzewka owocowe na tym tracą, bo mrówki prowadzą na nich małe wylęgarnie smakowitych mszyc.. Grrrrrr... jak czytałam nie tylko ja mam ten problem. co robić? Znajdzie się ktoś z jakąś radą? Nie sposób kupić 3 kg substralu i obsypać trawnik tak, by był biały od proszku jak zimą. Może jakiś naturalny sposób? albo pół-naturalny? :/ help :/
spider2007
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 11 lut 2008, o 16:42
Lokalizacja: Będzin

Post »

Witam, ja mam takie pytanie : czy krety i mrówki są jakoś......."połączone" ? pytam ponieważ od wiosny miałem inwazję kretów (tylko u mnie, u żadnego sąsiada nic :( ) zakupiłem "solarny odstraszacz" i.......krety znikły..ale z równą częstotliwością do tworzenia kopców pojawiły się mrówki( czarne i czerwone) strach się położyć na trawce bo oblezą i zjedzą :D :D Więc.... czy te stworki (krety i mrówki ) sa połaczone? np przez łańcuch pokarmowy?
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Mrówki na działce

Post »

Witajcie. Już od paru dobrych tygodni na działce pojawiły się czarne mrówki. Jest ich bardzo dużo i wszędzie mają swoje kopce. Powiedzcie jak z nimi walczyć? Dziękuje za wszelką pomoc.
Pozdrawiam, Bartosz
Moja działeczka
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”