Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Post »

Mam balkon na pierwszym piętrze i codziennie widuję na nim kilka, kilkanaście czarnych mrówek.
Czy mogą one zaszkodzić roślinom balkonowym? :roll:
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
Awatar użytkownika
kaczorek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 kwie 2009, o 22:03

Post »

treissi, przyjrzałem się dziś opakowaniu Expela i na rysunki były martwe mrówki a z tyłu sposób podawania trutki a zatem wszelkie wątpliwości rozwiane- środek zabija mrówki...
Awatar użytkownika
kubanki
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1981
Od: 28 sie 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

U mnie mrówki panoszą się na skalniaku i w wielu innych miejscach. Na skalniaku wysypałam ostatnio całą torebkę proszku do pieczenia ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich dziur. Mrówki nadal są, a dziur w ziemi przez nie porobionych jest nawet więcej.
W ubiegłym roku też stosowałam preparat przeciw mrówkom, taki różowy proszek, niestety nie pamiętam nazwy. Był skuteczny. W miejscu w którym je zwalczałam, zniknęły. W tym roku jednak wróciły znów :( A tyle mają dookoła pięknych miejsc na zakładanie osiedli :roll: Też mi szkoda je zabijać, ale jakoś nie widzę możliwości współpracy na skalniaku :?
Ania
Mój ogród cz. 1, cz. 2
Awatar użytkownika
mommy_b
200p
200p
Posty: 316
Od: 25 kwie 2008, o 19:47
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Mnie do niedawna nie przeszkadzały te małe stworzonka, a jest ich u mnie zatrzęsienie. Niestety w tym roku przebrała się miarka bo załatwiły mi już jednego kalafiora. Przeczytałam cały ten wątek i nadal nie mam pewności czy te środki chemiczne mogę rozsypać na warzywniaku bez szkody dla warzyw i dla mojej rodzinki, która będzie je potem jeść.
Awatar użytkownika
Agii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 2 lip 2008, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Białegostoku woj.podlaskie

Post »

Czy ktoś zna może jakiś dobry sposób na pozbycie się mrówek z donic z roślinami? Już mi ręce opadają :evil: Czy zastosowanie chemii nie zaszkodzi roślinom?
Awatar użytkownika
colezka
500p
500p
Posty: 704
Od: 6 maja 2009, o 12:21
Lokalizacja: (woj. łódzkie)

Post »

Witam
Poczytałem wiele tematów na forum dotyczących zwalczania mrówek i kupiłem ,,mrówkofon'' firmy Bros i jak na razie mogę powiedzieć, że to skuteczny środek mrówek jest coraz mniej. :D
Pozdrawiam Łukasz

Pogoda jak kobieta zmienna jest :D
Awatar użytkownika
Lusi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 9 maja 2007, o 10:28
Lokalizacja: Olkusz

Post »

A ja mam mrowisko w tunelu foliowym, między pomidorami i winoroślą i zastanawiam się czy te mrówki mogą zaszkodzić pomidorom, bo na razie nie widze żeby się coś działo z krzaczkami. A jeśli powinnam je tępić to czy, żeby sobie nie zatruć roślin w tunelu?
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Post »

Ja wypędzam mrówki proszkiem do pieczenia, albo, jak pisała poprzedniczka, biorę doniczkę, napełniam ja trocinami, piaskiem i ziemią, lekko moczę i kładę na "mrowisko" doniczkę do góry dnem. Trzeba poczekać aż mrówki się wprowadzą na dobre, razem z królową i wynieść gdzieś daleko na łąki lub pola. Nie chcę Cię straszyć, ale mrówki zawsze będą na ogrodzie, nie te to inne. Najgorsze są czerwone. Strasznie kąsają. W zeszłym roku tak mi nogi zżarły że musiałam jechać do pogotowie medyczne z prośbą o pomoc.
Awatar użytkownika
colezka
500p
500p
Posty: 704
Od: 6 maja 2009, o 12:21
Lokalizacja: (woj. łódzkie)

Post »

U mnie mrówki są wszędzie, prawie pod każdym kamieniem czy doniczką. Nawet mrówkofon (Bros) mi nie pomaga. Nie wiem co jest grane przez jakiś czas niebyło prawie wcale, a teraz jakby plaga. Już sam nie wiem co mam zrobić? :(
Pozdrawiam Łukasz

Pogoda jak kobieta zmienna jest :D
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

U mnie jest tak samo....aż mi się śniły po nocach,że mnie obłażą , brr! ale teraz jakoś mi przeszło i staram sie je polubić bo pożytek z nich choćby taki,że przepowiadają pogodę:jak ma padać to giną , jak będzie słońce to jest ich całe mnóstwoi przynajmniej wiem, czy podlewać ,czy nie :lol:
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Post »

Ja mam mrowisko w żabie, którą nafaszerowałam trocinami, dzis sprawdzałam i ....są,moje "kochane sliczności" Obrazek
szpadlowy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 6 cze 2009, o 22:15

Post »

kilka tematów o mrówkach przeczytałem na tym forum i nie tylko ale nie dowiedziałem się konkretnie czy mrówki są pożyteczne w ogrodzie czy nie. niby tworząc tunele podziemne napowietrzają glebę i wynoszą na powierzchnię ziemię z podziemia ;) (masło maślane), roznoszą nasiona, zjadają szkodniki... ale też tworzą swoje gniazda w pniach/korzeniach drzew. na mojej działce jest pełno mrówek - przekopując znalazłem ok 15 miejsc z jajeczkami i niezliczonym,i ilościami tych małych stworzonek a jeszcze mi ok połowa działki do skopania została... są wszędzie - w truskawkach, na trawie, w porzeczkach, na drzewach, w altance, w chrzanie... po prostu gdzie nie pójdę tam mrówki! działkę tą wziąłem niecały miesiąc temu (była bardzo zapuszczona) i pierwsze co zrobiłem wykopałem uschnięte krzaki i drzewka (wiśnia, śliwka, agrest, porzeczki, i inne co nie wiem co to było). znalazłem w ich korzeniach mrowiska. czy te krzewy i drzewa uschły bo mrówki je "zjadły" czy mrówki się tam zagnieździły bo wcześniej krzewy uschły? dużo na forum jest sposobów zwalczania mrówek (sól, kawa, ocet, proszek do pieczenia, pomidory, mospilan, mrówkofon... nawet mrówkojada ktoś proponował :D) ale jakoś nie ma za dużo o korzyściach współżycia z mrówkami na jednej działce. mrówki mam różne - duze i czarne, czerwone, małe czarne i takie pomarańczowe, jakby przeźroczyste (jak faraonki tylko 2x większe). mam je tępić? może za dużo ich jest? zabić połowę? większość? wszystkie? na pewno bedą mnie denerwowały kiedy będę siedział na trawce i się opalał czy też kiedy będę zbierał plony, jednak jeśli dzięki nim mam mieć lepsze zbiory wolę się pomęczyć :) czemu wszyscy, a przynajmniej większość chcecie się pozbywać mrówek ze swoich działek? rozumiem że w domu przeszkadzają ale w ogrodzie?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bo: chłop żywemu nie przepuści... :D :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”