Cyprysik (Chamaecyparis) - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Teresa910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 mar 2008, o 15:13
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Moje zdjęcia Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Teresa910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 mar 2008, o 15:13
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Nie wiem na ile są te zdjęcia czytelne, ale proszę o pomoc, czy da się je jeszcze uratować
mario63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 maja 2009, o 10:42
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Witam wszystkich serdecznie. Posiadam przydomowy 25-cio arowy ogród z wieloma drzewami i krzewami. I tak na poczatek proszę o poradę. Mam b.duże problemy z cyprysikami, nie wiem jaka to odmiana, są mocno rozrośnięte, przeważnie 4 główne pnie w sumie średnica ok 2m i wysokość 2,5 m, kolor niebieskawy. Problem to usychanie po kolei wszystkich gałęzi aż do całej rośliny. Charakterystycznym objawem jest wysięk żywiczny na wys ok 1/2 pnia. W razie potrzeby mogę przesłać zdjęcia. Z góry dziękuję za odpowiedź. (post przeniesiony jako nowy)
mario63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 maja 2009, o 10:42
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Problem z cyprysami

Post »

Witam wszystkich serdecznie. Posiadam przydomowy 25-cio arowy ogród z wieloma drzewami i krzewami. I tak na poczatek proszę o poradę. Mam b.duże problemy z cyprysikami, nie wiem jaka to odmiana, są mocno rozrośnięte, przeważnie 4 główne pnie w sumie średnica ok 2m i wysokość 2,5 m, kolor niebieskawy. Problem to usychanie po kolei wszystkich gałęzi aż do całej rośliny. Charakterystycznym objawem jest wysięk żywiczny na wys ok 1/2 pnia. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
o_gierek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 31 maja 2009, o 11:31
Lokalizacja: Bolszewo

Brazowiejace cyprysy

Post »

Witam, cyprysy posadzilem jesienia poprzedniego roku. Ladnie rosly, wydawalo sie ze wszystko ok, na wiosne zaczely niestety brazowiec, wszystkie. Obok cyprysow starsze tuje sa wporzadku. Cyprysy brazowieja od czubkow pedow, ale nawet calkowicie zbrazowiala galaz nie wydaje sie sucha(igly usychaja i opadaja, ale galaz wydaje sie zywa). Na innych pedach widac bardzo dobry przyrost (pedy sa zdrowe i zielone) wiec roslinka rosnie..., ale i na tej samej galazce z mlodymi zdrowymi pedami ponizej widac usychajace, brazowiejace pedy.
Wydaje mi sie ze po dodaniu do gleby nawozu z magnezem widac poprawe...(duzo mlodych zielonych pedow). Na pedach nie widze zadnych szkodnikow i grzybow, psy i koty tez odpadaja.

Czy to tylko brak magnezu i zczasem wszystko wroci do normy? A moze za duzo wody?
Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Ja Ci nie pomogę, ale wyciągne wątek. Oby mi sie nie przydał ;)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jeśli zamieranie postępuje od wierzchołka (wsteczne) to Pestalopsis funerea. Wyciąć poniżej nekrozy i oprysk Bravo, Gwarant, Sarfun lub Topsin. Jeśli na przekroju pędu zgnilizna z ostrą granicą miedzy chorą (czerwonawą) a zdrową (jasną) tkanką- fytoftoroza. Tu infekcja od korzenia i cała roślina do wywalenia. Raczej u Ciebie to pierwsze.
o_gierek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 31 maja 2009, o 11:31
Lokalizacja: Bolszewo

Brazowe cyprysy

Post »

Napisalem juz w innym temacie, ale ten chyba cieszy sie wiekszym zainteresowaniem...

Nie będę kopiowal postu wiec prosze zerknijcie na temat

Cyprysy (?) - co im dolega?

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=22200

Pozdrawiam!
mario63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 maja 2009, o 10:42
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

MirekL pisze:Jeśli zamieranie postępuje od wierzchołka (wsteczne) to Pestalopsis funerea. Wyciąć poniżej nekrozy i oprysk Bravo, Gwarant, Sarfun lub Topsin. Jeśli na przekroju pędu zgnilizna z ostrą granicą miedzy chorą (czerwonawą) a zdrową (jasną) tkanką- fytoftoroza. Tu infekcja od korzenia i cała roślina do wywalenia. Raczej u Ciebie to pierwsze.
Dzięki MirekL za odpowiedź i podpowiedź. Przesyłam fotki przekroju chorej gałązki poniżej
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 1c4a1.html
i powyżej
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 5f9b4.html
Jeżeli to Pestalopsis funerea to niepotrzebnie okaleczyłem dzewko a jeśli to fytoftoroza to jeszcze gorzej. Dokonałem już oprysków. Moje cyprysy rosną na zawietrznej a tej zimy dmuchało przy -16 st.C. Może te warunki nie pozwalają żyć moim cyprysom :(
Pozdrawiam. Mario.
o_gierek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 31 maja 2009, o 11:31
Lokalizacja: Bolszewo

Grzyb ?

Post »

hmm... niestety moje cyprysy maja sie jednak gorzej, czy to moze byc Pestalotiopsis funerea ?? Sa jakies objawy tego grzyba (oczywiscie oprocz brazowienia )?? Po jakim czasie po oprysku topsinem/bravo mozna oczekiwac poprawy, jeśli to byl grzyb?

Pzdr!

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Brązowe przecież nie zzielenieje. Jak się wysuszy, to się wykruszy. Widać zdrowe młode przyrosty.
o_gierek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 31 maja 2009, o 11:31
Lokalizacja: Bolszewo

Brazowe cyprysy

Post »

Mlode przyrosty sa, ale one tez zaczynaja brazowiec :/
dzieciol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 cze 2009, o 19:21

Cyprys-co robic?

Post »

Witam,
na moim cyprysie zaczaly po zimie brazowiec galazki, czesc zupelnie zbrazowiala, czesc pozostala zielona i ma swieze przyrosty, moze ktos pomoze rozpoznac mi ta dziwna chorobe, ponizej fotki , pozdrawiam
Dorota Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”