Sępolia - fiołek afrykański cz.1

Rośliny doniczkowe
marcia2003
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 22 mar 2007, o 17:47
Lokalizacja: chojnice

Post »

Lila-Ja właśnie choruje na tego biało- czerwonego.Jest możliwość wysłania mi listka?
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Ja mam fiołki i na słonecznej i na zacienionej stronie. Zaczynają kwitnąć na wiosne i kwitną do późnej jesieni. W zimie ich nie nawożę, tylko podlewam raz w tygodniu.Tak gdzieś pod koniec lutego ucinam im wszystkie liście od dołu, zostawiam tylko 4-5 na czubku i wtedy zaczynam podlewać je częściej z dodatkiem PLANTON-u dla roślin kwitnących. Po 2-3 tygodniach zaczynają wypuszczać pączki i potem sobie kwitną i kwitną i kwitną... :) Nie lubią tylko sprykiwania, bo po nim dostają plam na liściach i kwiatach.
mmarzena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 maja 2007, o 21:51

Post »

A mój przestał kwitnąć i dostał plam na liściach.przeczytałam,że trzeba go przenieść do chłodniejszego i ciemnego pomieszczenia na 6 tygodni-ma pomóc.No i po 2 tygodniach plamki znikają i są pączki.Powinnam być zadowolona,ale ... przypomniałam sobie, że kiedy go dostałam miał kilka dużych liści a w środku mnóstwo kwiatów,a teraz jest odwrotnie-liści jest dużo i małych, a kwiatów,wygląda na to, że będzie kilka.Przeczytałam,że trzeba usuwać boczne rozety,nie wiem co to znaczy.Czy to jest może ten zabieg,o którym pisze wmka?Czy ja z nim muszę czekać do lutego?
Awatar użytkownika
Abudabi
500p
500p
Posty: 586
Od: 19 mar 2007, o 19:04
Lokalizacja: Łódź

Post »

Moje fiołki, kiedy je dostałam miały piękny regularny kształt. Po paru miesiącach jeden nadal jest regularną rozetą, a drugi się wściekł i zdziczał całkiem. Tzn powyrastały mu boczne rozetki, i wygląda przez to trochę chaotycznie.

Liście rosną mu ładne. Nie nawoziłam go do tej pory w ogóle. Dopiero kupiłam nawóz do roślin kwitnących, ale jeszcze nie skorzystałam. Tez nie wiem jak obsłużyć te dodatkowe rozetki. Trochę się boję wycinania ich :)
Pozdrawiam - Justyna
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Trzeba je po prostu poodłamywać a zostawić tą najmocniejszą środkową, poczytajcie tutaj o fiołkach http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=4112
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Mmarzena pisze:
"Przeczytałam,że trzeba usuwać boczne rozety,nie wiem co to znaczy.Czy to jest może ten zabieg,o którym pisze wmka?Czy ja z nim muszę czekać do lutego?"

Jak sadzę listek fiołka, to przeważnie wyrasta z niego kilka rozetek tzn kilka roślinek, które mogą funkcjonować osobno. Żeby fiłołek rósł dobrze i mógł się silnie rozwijać, to trzeba wybrać najladniej ukształtowaną rozetę i ją zostawić, a pozostałe po prostu usunąć.Ja wycinam te słabsze rozetki delikatnie małymi nożyczkami do paznokci ( tak żeby nie uszkodzić tej "wybranej"). Kiedy pozostaje jedna, to dalej postępuję tak jak w moim poprzenim poscie.Usuwanie liści, a usuwanie rozetek, to są dwie różne sprawy. Jeżeli Twój fiołek Mmarzeno jest jeszcze nieduży i rozetki są wyraźnie widoczne, to nie musisz czekać z ich usunieciem do lutego. A jeżeli fiołek Ci jeszcze nie kwitnie, to tej pozostałej rozetce też możesz usunąć kilka listków i zacząć ją zasilać nawozem.

Pozdrawiam
Wiesia
mmarzena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 maja 2007, o 21:51

Post »

Dzięki, będę próbować,tak jak napisałaś,ale wiesz co?Czuję, że najlepiej byłoby ... dla moich fiołków,żebyś je zobaczyła,stwierdziła i usunęła,co trzeba :lol: Pozdrawiam cieplutko
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Piękne są fiołki afrykańskie. Ja mam egzemplarz fiołka ,który jest w naszym domu kilkadziesiąt lat,oczywiście nie ten sam. Ma niepozorne w porównaniu z obecnymi kwiatuszki,ale o bardzo pieknym niebieskim kolorze i trochę inne listki. Pochodzi z okresu ,gdy w Polsce zaczęły pojawiać się pierwsze egzemlarze sępolii. Niestety już przekwitł.
Niestety nie rozgryzłam jeszcze wysyłania zdjęć i musicie uwierzyć mi na słowo.
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Do mmarzeny: zrobiłam fotkę prawidłowo ukształtowanej rozetki, która już wkrótce będzie kwitnąć (Fot.nr 1) Pozostałe fotografie, to moje foiłki w róznych ujęciach. Mam nadzieję, że to Ci pomoże w ukształtowaniu i dalszej pielegnacji Twoich "maleństw". :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Również pozdrawiam
Wiesia
mmarzena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 maja 2007, o 21:51

Post »

cudne te twoje fiołeczki,mój jakgdyby wziął się do życia,po tym zabiegu przestaweinia do chłodniejszego ... i wyrwaniu mu paru listków;ma nawet kilka kwiatków,ale mam wrażenie,że taki jak twój to on nigdy nie będzie;ja chyba powinnam wcześniej usuwać mu listki,bo te,które ma teraz są drobne i było ich za dużo;popatrz jak sama doszłam do wniosku, zadziwiam sama siebie ;:1
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Jak usunęłaś kilka listków od dołu i fiołek ma już kilka kwiatków, to tylko go regularnie zasilaj, a ruszy na pewno i dorówna do moich, (czego Ci oczywiście życzę :) )!

P.S.Rozetki i listki najlepiej jest uciąć małymi nożyczkami do paznokci, bo wtedy nie ma zagrożenia, że się pociągnie i naruszy korzenie fiołka, które są bardzo kruche i delikatne. Usuwając listek należy zawsze zostawić ok.1 cm jego łodyżki, bo wtedy nie narusza się struktury głównej łodygi fiołka.

Pozdrawiam Ciebie mmarzeno i wszystkich "fiołkolubnych"!
Wiesia
Awatar użytkownika
Miiriam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6148
Od: 13 maja 2007, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

LILU.. ależ cuda masz :D . Podziwiam te piękności.
Pozostawić ciepły ślad na czyjejś ręce... - Bernadetta
Zapraszam pod Krzywą Jabłoń: Miiriam ; Rok 2012 ; Rok 2013
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Moje fiołeczki :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”