Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) - cięcie,formowanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) - cięcie,formowanie

Post »

Czy można formować ten krzaczek?
Proszę o rady, nie chciałabym go zniszczyć nieodpowiednia pielegnacją.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Post »

Witaj!

Masz formę krzaczastą czy dosyć popularną formę pienną?
Zasada jest taka, żeby ciąć po kwitnieniu. Cięcie takie polega na skróceniu przekwitłych gałęzi oraz usunięciu pędów starych i chorych.

------------
Angelika
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Szczerze powiedziawszy to nie wiem jaką ma formę mój migdałek ale dziękuję bardzo za informację.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Jeżeli jest prowadzony na pniu to forma pienna, jeżeli ma naturalny pokrój to forma krzaczasta. Migdałka można bez obaw ciąć. Trzeba pamiętać, że zakwitnie na tych gałązkach, które urosły w tym roku, więc ciąć nalezy teraz, bo później może już gałązek nie wypuszczać ;)
Awatar użytkownika
Lusi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 9 maja 2007, o 10:28
Lokalizacja: Olkusz

Post »

ups to ja chyba przegapiłam przycinanie moich migdałków, czy moge to zrobić jeszcze teraz?? I jeszcze jedno, o ile pienny jest zdrowy to krzaczasty coś choruje. Najpierw myślałam, że przemarzły gałazki z jednej strony bo od ziemi po same koniuszki są suche i mają kilka suchych brązowych listków, a kilka dnie temu kolejny pęd (wyrastający koło tych suchych) zaczął więdnąć a nie widać na nim żadnego mechanicznego uszkodzenia. Co to może być? Cała reszta krzewu (jakies 70%) wygląda na zdrową.
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Wydaje mi się, że można ciąć.

A może piesek się zakręcił koło krzaczka? Albo jakiś oprysk sie dostał na gałązki?
Awatar użytkownika
Lusi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 9 maja 2007, o 10:28
Lokalizacja: Olkusz

Post »

O widzisz bardzo możliwe z tym pieskiem, że ja o tym nie pomyślałam :oops: co prawda gonie go ale też nie pilnuje cały czas :wink:
A dziś w takim razie go przytne. Aha a czy po takim psim oprysku gałązka odżyje czy już po niej? Bo na razie to liście zwiędły i widze, że zaczynają obsychać.
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Chyba już po niej :?

A tnąc pamiętaj o tym, że migdałek zakwitnie na gałązkach które urosły/urosną w tym roku.
Awatar użytkownika
Lusi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 9 maja 2007, o 10:28
Lokalizacja: Olkusz

Post »

Dziękuje za cenne rady :D już wiem jak go uporządkować.
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Wątek stary, ale temat jary ;) mam migdałka szczepionego na pniu, ma zaledwie kilka gałęzi, bo jest młody, wsadzony dopiero w tamtym miesiącu. Właśnie przekwitł. Piszecie, że nalezy go przyciąć, żeby kwitł, ale jak? Skrócić te długie gałęzie, które ma? o ile?
Awatar użytkownika
eowinka
50p
50p
Posty: 99
Od: 16 sie 2007, o 15:02
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Post »

kocurek pisze:Wątek stary, ale temat jary ;) mam migdałka szczepionego na pniu, ma zaledwie kilka gałęzi, bo jest młody, wsadzony dopiero w tamtym miesiącu. Właśnie przekwitł. Piszecie, że nalezy go przyciąć, żeby kwitł, ale jak? Skrócić te długie gałęzie, które ma? o ile?
Ja skracam zawsze po przekwitnięciu tak około 2/3 gałązki, znaczy się tnę te 2/3 a 1/3 zostawiam, wtedy ładnie się zagęszcza. Teraz jest najlepszy czas na cięcie
Pozdrawiam serdecznie
Ilona
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

eowinka pisze: Ja skracam zawsze po przekwitnięciu tak około 2/3 gałązki, znaczy się tnę te 2/3 a 1/3 zostawiam, wtedy ładnie się zagęszcza. Teraz jest najlepszy czas na cięcie
Dzięki! no to jutro.. ciach!
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Lusi pisze:ups to ja chyba przegapiłam przycinanie moich migdałków, czy moge to zrobić jeszcze teraz?? I jeszcze jedno, o ile pienny jest zdrowy to krzaczasty coś choruje. Najpierw myślałam, że przemarzły gałazki z jednej strony bo od ziemi po same koniuszki są suche i mają kilka suchych brązowych listków, a kilka dnie temu kolejny pęd (wyrastający koło tych suchych) zaczął więdnąć a nie widać na nim żadnego mechanicznego uszkodzenia. Co to może być? Cała reszta krzewu (jakies 70%) wygląda na zdrową.
U mnie to samo :evil: To jakaś choroba,nie wiem co :roll: Drzewko bardzo szybko przekwitło,a raczej przewiędło-kwiaty i liście.Tylko kilka gałązek wygląda na zdrowe.Migdałka mam w formie piennej od paru ładnych lat, a takie objawy przytrafiły sie drugi raz.Corocznie przycinam go zaraz po kwitnięciu, jak forsycję o 1/3 długości każdej gałązki.W tym roku to dziwne choróbsko zmusiło mnie do bardziej radykalnego cięcia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”