Mikoryza i storczyki

Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

To ja mam jeszcze pytanie do osób które stosowały mikoryzę u storczyków jakiś czas temu. Polecana jest ona do storczyków słabo rosnących, o słabym systemie korzeniowym.

Mam takiego jednego w reanimacji od 5-ciu miesięcy, do niedawna wciąż pleśniał albo gnił, nawet młode korzonki które się pojawiały rosły na długość 1cm i pokrywały się pleśnią. W końcu poradziłam sobie z tym problemem, obecnie falek ten ma kilka małych kikutków korzonków o dług. 1-2cm i wydaje się stać w miejscu.
Czy na podobny przypadek stposował ktoś mikoryzę z sukcesami?

Czytałam, że skutkiem ubocznym może być nadmierny rozrost grzybni i choroba grzybowa u storczyka, a skoro ten mój miał z tym tak długo problem, tym bardziej powinnam zachować ostrożność. A z drugiej strony jego tzw system korzeniowy jest w opłakanym stanie...
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Agnieszko ja zastosowałam mikoryzę u storczyka z mizernymi korzonkami i efekt jest dość dobry, korzonki małe urosły i pojawiły się nowe. Ja czytałam poprzednią wersję tego wątku i wypowiadał się pan (nie pamiętam niestety nazwiska) o mikoryzie, że można zastosować ją troche inaczej. Ania
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Post »

To był chyba producent tej mikoryzy, który pisał, że można ją wymieszać z wodą i polewać korzenie (nie pamiętam dokładnie, ile tej wody max. mogło być :? )
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Nie pisał ile wody, ale że można dodać do wody i moczyć w niej kilka storczyków. :D
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Dziękuję za odpowiedzi dziewczynki :) Tego mojego to nawet ciężko byłoby moczyć czy podlać, bo on ma dosłownie 4-5 korzonków do 2cm max, które na dodatek rosną na boki każdy w inną stronę. Ostatnio zezłościłam się na niego i stwierdziłam, że chyba wystawię go na klatkę schodową- jest na tyle zabiedzony, że raczej nikt się nie skusi, a mnie frustruje patrzenie na niego, jak od tylu miesięcy stoi w miejscu.
Może się za jakiś czas zdecyduję na taką szczepionkę, tylko obawiam się żeby nie był to dla niego kolejny cios... A może wiosna da mu w końcu kopa na rozpęd... :)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Post »

A jeśli chodzi o efekty zastosowania mikoryzy na moich storczykach (głównie sabotkach), to na razie żadnych pozytywnych nie widać :? Nie ma wyjścia, jak cierpliwie czekać dalej :roll:
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Storczyki a mikoryza uniwersalna

Post »

Witajcie już niedługo nadejdzie ten moment u mnie że trebka na phalaenopsis będzie się robiła żółta, więc mam pytanko a gdyby tak kupić uniwersalną mikoryzę i spryskać wierzchnią warstwe podłoża do storczyków i posiać na tę korę nasionka to wykiełkują !!????
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Nooo, fajny temacik ;:31 Jestem ciekawa jak to wszystko wyglada...Masz moze fotki???
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

u mnie też niedługo dojrzeje torebka, zamierzam ją wysiać na korzeniach innych Phal. nasionek pewnie jest tak dużo, że może chociaż 5 wykiełkuje...
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Post »

zobaczymy co z tego (wyrosnie) u mnie torebka jeszcze zielona ale szwy już widać więc już niedługo, ja część nasionek wysieję na podłoże innych storczyków i potem wykorzystam ten sposób o którym mowa i może jeszcze na agarze,
mam 3 torebki obecnie wszystkie są krzyżowanie (żółty, fioletowy i baiły)
tomasz661
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 cze 2009, o 14:09
Lokalizacja: Elbląg

Mikoryza w doniczce

Post »

Ratujcie na korzeniach mojego storczyka, pojawiły się biało - żółtawe grudki (jajeczka)
Co robić ???

O to kilka zdjęć


Obrazek Obrazek Obrazek

[/img]
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

To nie jajeczka. Niczym się upełnie nie przejmuj. To grzyb który żyje w symbiozie z korzeniami storczyka (mikoryza). Jak ograniczysz podlewanie to przyschną te kuleczki i staną się koloru kremowego. Wiem co mówię bo przerabiałem ten temat. Ten grzyb nie zaszkodzi w żaden sposób korzeniom.
tomasz661
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 cze 2009, o 14:09
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Podlewam co 2 tygodnie i to się pojawiło właśnie w tym czasie i dzisiaj podlałam.
Po dotknięciu tego zamienia się w maź
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”