Lilie termin sadzenia, przesadzania, głębokość

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Trishya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 maja 2009, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

trzeci rok mam w ogródku lilie, zaczęłam od 5 cebul, w zeszłum roku wzeszło około 10 roślin a w tym roku opanowały całą rabatkę, jedna z lili ma wokół chyba z 10 mniejszych roślinek, w tym roku po przekwitnięciu miałam zamiar je przesadzić w inne miejsce, tak by stanowiły tło dla innych roślin ze względu na ich wysokość ale zastanawiam się czy jest sens skoro tak szybko się rozmnażają i to niekoniecznie tam gdzie była pierwsza cebula ale nawet 30-40 cm dalej. W ogródku mam poważny problem z nornicami i choć na razie nie dobrały się do lilii to pomyślałam, że dobrze było by je posadzić w doniczkach. Ograniczyło by to też niekontrolowany rozrost cebul w całym ogródku. Czy myślicie że ten pomysł ma sens?? zastanawiam się tylko jak długo będa mogły rosnąć bez przesadzania skoro teraz tak szybko sie rozmnażają
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Onko - Twoje lilie będą niskie z dwóch powodów - suszy w czasie wstępnej fazy rozwoju i z 2 powodu może to niska odmiana lub ze względu na zaakilmatyzowanie się w nowym miejscu.

Trishya - u mnie tez nornice zjadały co popadnie ale lilii nie ruszały. Pisałaś, że chcesz powsadzać ja w koszyczki - pamiętaj ze muszą być duże! ale może zamiast tego warto posadzić wokół nich żonkile i szachownice, których nornice nie jedzą ;)
Piszesz, że masz dużo małych lilii - to ze względu na to, że wokół głównej tworzą się cebulki potomne a dodatkowo na pewno nie ucinałaś przekwitłych kwiatów i nasiona rozsiały sie po ogrodzie. w tym roku obetnij przekwitłe kwiaty co wzmocni cebulki przed przesadzaniem.
KASKA@
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 15 sie 2008, o 12:55

Witam

Post »

czy należy wykopywać cebulki lili co roku jak np. tulipany??? w tamtym roku zasadziłam dużo lili w tym roku wyszła już jakś ich część a te co wyszły to mają drobniejsze pączki albo tylko 2 pączki malutkie co zrobić bym mogła cieszyć sie liliami przez lata ale tak samo pięknymi co roku?????
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Lilii nie wykopuje się na zimę, nie ma takiej potrzeby.
Jeśli zechcesz ścinać kwiaty to pamietaj żeby zostawić jakieś 20 cm łodygi i zostawić ją aż zaschnie.
Cebule się odżywią, wzmocnią i w kolejnych latach będą wydawały większe kwiaty.
Awatar użytkownika
Trishya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 maja 2009, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Czy jest jeszcze jakiś sposób na odżywienie cebul lili?? Rosną w moim ogródku 2 albo 3 sezon i w tym roku są o połowę mniejsze niż wcześniej, mają cienkie łodygi. Ziemia w której rosną była nawożona obornikiem i nawozem wieloskładnikowym a i tak lilie które posadziłam niecały miesiąc temu są o wiele większe i ładniejsze od tych które już były na rabacie. Jesienią planuję zmiane miejsca w którym rosną lilie na bardziej słoneczne i chciałabym wiedzieć co mogę zrobić by w przyszłym roku piękniej zakwitły. I jeszcze jedno... spośród kilkunastu lili jedna wyróżnia się rozmiarem w tej chwili ma około 120cm wysokości i 16 ogromnych pąków, co może być przyczyną tego że tak dobrze rośnie kiedy inne nie dają sobie rady (te same warunki, gatunek lili i wiek cebul)??
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Trishyo - wzrost lilii i jakość cebul zależy od odmiany oraz od tego jakie mają warunki glebowe. Pamiętaj o tym aby lilie miały lekko kwaśny odczyn podłoża (większość lilii dobrze rośnie na lekko kwaśnym torfie). Torf miesza się z piaskiem i ziemią z ogrodu, dzięki czemu posiada wszystkie korzystne cechy.

Jeżeli lilie posadzone są blisko siebie rywalizują o wszystkie składniki pokarmowe. Stąd tak ważne aby odległość między cebulkami wynosiła nie mniej niż 15 cm.

To, że jedna z lilii jest wyraźnie większa od pozostałych może oznaczać, ze w końcu się zaklimatyzowała i ma stworzone odpowiednie warunki.

Lilie powinno się nawozić kiedy rozwijają się liście i kiedy zaczynają wybarwiać się pąki.

Pozdrawiam
Przemek
Elżunia 1187
200p
200p
Posty: 372
Od: 29 cze 2009, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

No to tylko pozazdrościć, nie jeden by tak chciał ;:77
Miłośniczka wszystkich kwiatów
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Droga Toniu!

Napisałaś, ze Twoje lilie rosną bardzo duże. Prawdopodobnie zakupiłaś lub dostałaś lilie z rodzaju longifolium. Są więc to rośliny dosyć duże i Twoje zabiegi na niewiele się zdadzą. Dodatkowo sprzyjają im warunki, które masz w ogrodzie i mikroklimat.

Jeśli lilie "szpecą" Twój ogród to zawsze możesz wymienić się z Forumkami na inne np lilie azjatyckie niskie. Nadają się one zarówno na skalniak jak i do ogrodu na rabaty. Osobiście mam jedną taką lilię odmiany Menton.
Wiosną w sklepach pojawi się wiele odmian i na pewno uda Ci się coś wybrać w sam raz na Twój mały ogród.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Priam! Proszę o pomoc. Widzę,że jesteś osobą kompetentną w sprawach lilii a ja mam problem. Wykopałem swoje wszystkie lilie i chcę je przetrzymać przez zimę. Jak mam z nimi postępować by nie zmarnować. Jest ich ok 50 szt. a że przeprowadzam się wiosną w inną część Polski chcę je zabrać. Obecnie umieściłem w skrzynkach balkonowych i przysypałem torfem, by nie wysychały ale co dalej. Nie chciał bym żeby się ukorzeniły w skrzynkach bo później problem z sadzeniem. W jakiej temperaturze przechowywać. Kupowałem gołe cebule na wystawie nawet w lipcu więc jakiś sposób istnieje.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Do wiadra nasyp warstwę torfu,na to warstwa cebulek ułożona luźno,znów torf,
warstwa cebulek,na wierzch warstwa torfu.Przechowywać na dworze,górę należy
okryć,aby gryzonie nie zrobiły sobie stołówki i aby deszcze nie zalały.
Te cebule powinny puścić korzenie przez zimę,wiosną trochę rozplączesz,trochę
urwiesz i posadzisz dość wcześnie.Jeśli to są azjatyckie,to może to wszystko
zamarznąć,właśnie w stanie zamrożonym cebule lilii są przywożone do kraju.
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Dziękuję za radę. Nigdy nie zastanawiałem się co by było gdyby..... ale przyszedł czas przeprowadzki stąd ten dylemat. Spróbuję w ten sposób przechować. Jak nie przetrwają to i tak będę w punkcie "0" również zostawiając nowemu właścicielowi.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Przed chwilą chciałem posadzić cebule lilii, i zobaczyłem na niektórych łuskach pleśń :( Przetarłem tą pleśń zwilżoną szmatką i nie wiem czy posadzić i czy nie zgniją w ziemi...Akurat nie mam żadnego płynu by je zamoczyć...Można np. zrobić samemu taki płyn :?: Jeśli tak to z czego :?:

POMÓŻCIE...
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Najlepiej jutro kup w ogrodniczym środek przeciw pleśni.

Jeśli nie będzie to kup w aptece nadmanganian (VII) potasu i zmieszaj z wodą aby powstał lekko różowy kolor. Możesz tez dodać kilka kropli płynu do płukania ust.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”