Morela - owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Może oglądałaś je tylko późną jesienią i wczesną wiosną? 8) :lol:
minimisia
100p
100p
Posty: 112
Od: 17 maja 2007, o 11:42
Lokalizacja: POZNAŃ

Post »

to raczej nie możliwe bo mieszkam na działce całe lato ...... ale wracając do tematu czy ktoś może mi odpowiedzieć czy z tego drzewa coś będzie ?
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

minimisia pisze:to raczej nie możliwe bo mieszkam na działce całe lato ...... ale wracając do tematu czy ktoś może mi odpowiedzieć czy z tego drzewa coś będzie ?
Morele są zazwyczaj szczepione na ałyczy,więc z odrośli korzeniowej nie bedziesz miała żadnego pożytku.
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Co się porobiło z moją morelą w tym roku! :shock:
Zawiązała tyle owoców, że wygląda jakby każdy kwiat został zapylony. Owoc przy owocu, normalnie masakra.
Obrazek

Długo nie czekałem i przystąpiłem do działania. Przerzedziłem zawiązki pozostawiając jeden od drugiego co ok. 15 cm. Wyrzuciłem 4 wiadra potencjalnych owoców czyli ok. 70% ;:98
Obrazek
Zależało mi na dużych owocach a gdybym zostawił to co było, to owoce nie miały by szans na rozwój bo już teraz się stykały. Mam nadzieję, że nie popełniłem błędu.
Moja odmiana to chyba Early Orange i co roku obficie kwitnie, ale nie zawiązuje zbyt wielu owoców. Często zawiązki spadają. W sąsiedztwie rosną inne odmiany, które są zapylaczami a w tym roku podczas kwitnienia była idealna pogoda do zapylania i stąd chyba taki wysyp.
Tomek
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Postąpiłeś bardzo słusznie - można było nawet jeszcze nieco mocniej przerzedzić :wink: Natomiast co do odmiany - mam bardzo duże wątpliwości - to raczej nie jest 'Early Orange'... jak już dojrzeje, zrób zdjęcia owoców
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4204
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Morela- kiedy owoce??

Post »

Powiedzmy raczej- korzyść niewielką. Ałycza nazywana jest mirabelką i też się można zajadać.

Za to zastanawia mnie moja morela prawdziwa. Mimo choroby pnia rośnie intensywnie, kwitnie co roku, zawiązywała pojedyncze owoce, z których jeden dojrzał nawet... W tym roku obwalona pąkami kwiatowymi jak głupia, a co jeszcze głupsze- rozwijają się od kilku dni, mimo dojmujących chłodów i czasami występujących przymrozków. Poza malowaniem pnia na biało- co jeszcze można zrobić, by coś z tych kwiatków było? Przykryć jakimś namiotem?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Morela- kiedy owoce??

Post »

maryann! Mam podobnie. Pień uszkodzony, już ją spisywałam na straty, nie przycinałam, a zeszłego roku ślicznie zaowocowała. Nawet pojedliśmy.W tym roku już kwitnie.
Waleria
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Morela- kiedy owoce??

Post »

maryann pisze:Powiedzmy raczej- korzyść niewielką. Ałycza nazywana jest mirabelką i też się można zajadać.

Za to zastanawia mnie moja morela prawdziwa. Mimo choroby pnia rośnie intensywnie, kwitnie co roku, zawiązywała pojedyncze owoce, z których jeden dojrzał nawet... W tym roku obwalona pąkami kwiatowymi jak głupia, a co jeszcze głupsze- rozwijają się od kilku dni, mimo dojmujących chłodów i czasami występujących przymrozków. Poza malowaniem pnia na biało- co jeszcze można zrobić, by coś z tych kwiatków było? Przykryć jakimś namiotem?

A powiedz jeszcze, czy masz jedną morelę, czy dwie różne odmiany?Bo morele są samobezpłodne, za wyjątkiem chyba odmiany somo.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4204
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Morela- kiedy owoce??

Post »

Hm... jest jedna. I myślisz, że jej smutno? Nie zastanawiałem się nad tym...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Morela- kiedy owoce??

Post »

maryann pisze:Hm... jest jedna. I myślisz, że jej smutno? Nie zastanawiałem się nad tym...

myślę, że ona bardzo tęskni.......
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Morela- kiedy owoce??

Post »

Z tym nie ma żartów. Mam piękny czerwonolistny orzech laskowy. Zeszłego roku już powinien owocować, piękne były bazie, a tu nic, nawet żadnych robaczywych nie było. Jesienią posadziłam mu towarzysza, ale w tym roku też jeszcze na nic nie liczę, bo ten towarzysz coś się spóźnia z kwitnieniem. Zapylanie jest Ważne!!!!!!!!
Waleria
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4204
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Morela- kiedy owoce??

Post »

Ponieważ akurat nie przywiązywalem wagi do zachowania w pamięci nazwy odmiany, którą posadziłem i jej nie znam, jakiego pana-morelę kupić, by im się dobrze współzapylało?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Morela- kiedy owoce??

Post »

maryann pisze:Ponieważ akurat nie przywiązywalem wagi do zachowania w pamięci nazwy odmiany, którą posadziłem i jej nie znam, jakiego pana-morelę kupić, by im się dobrze współzapylało?
Teraz to już po ptokach.
Jedyne, co mi przychodzi do głowy- zaobserwuj, jaki kolor mają kwiaty. O ile się nie mylę, to morele mają kwiaty w kolorze różowym lub białym. Jeśli zakwitnie na rózowo- to sprawdź, jakie odmiany kwitną na biało i kup własnie taką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”