Bazylia (Ocimum basilicum) wysiew nasion

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
betititi
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2008, o 01:58
Lokalizacja: Kraków

:)

Post »

NO to właśnie chciałam wiedzieć czy zaszkodzi to zraszanie czy nie:) dziękuję madziarynka:)
Też mam starsznie dużo radości z tego jak obserwuję moją bazylię, jak wzratała od ziarenka:) Super pachnie. Ja hoduje też pomidory,takie zestawienie, wiec już sie nie moge doczekać aż pomidorku urosną. Będą na pewno przepyszne z bazylią.
" Drogowskazy mogą zrobić z szosy labirynt"(Stanisław Jerzy Lec)
Kwiaty w domu Beti.
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Witam,
mam pytanko - a co z ew. uszczykiwaniem bazylii? Bo nie ukrywam, że ja swoją posiadam w celach czysto konsumpcyjnych i nie wiem, jak ja obrywać, żeby jak najdłużej służyła mi w kuchni :)
betititi
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2008, o 01:58
Lokalizacja: Kraków

:)

Post »

Obrywać:) TO jej właśnie pomaga dalej się "rozkrzewiać" To jest wprost wskazane.
" Drogowskazy mogą zrobić z szosy labirynt"(Stanisław Jerzy Lec)
Kwiaty w domu Beti.
Awatar użytkownika
madziarynka
200p
200p
Posty: 317
Od: 21 maja 2009, o 00:34
Lokalizacja: Lublin

Post »

Ja obrywam listki co większe. w tamtym miejscu zamiast 1 odrastają 2 lub 4. Można ją też skracać o "głowę", jak już są troszkę większe, wtedy to powoduje ich rozkrzewienie.
fraszka
200p
200p
Posty: 453
Od: 22 maja 2009, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

mmmm slicznie, uwielibiam bazylie choc zawsze kupowałam taka juz sproszkowana :wink: ale czas aby to zmienić :)
Mozna siać o tej porze roku ??
Awatar użytkownika
madziarynka
200p
200p
Posty: 317
Od: 21 maja 2009, o 00:34
Lokalizacja: Lublin

Post »

No pewnie Julka! Świeża ma zupełnie inny smak. Poza tym te gotowe z supermarketów w doniczkach są podobno trzymane w takich warunkach, że nadają się głównie do bezpośredniego spożycia, a po przyniesieniu do domu marnieją. Najlepiej więc posiać własną. Najlepiej siać dość rzadko, bo potem trzeba pikować, przyprószyć delikatnie ziemią, lekko podlać i przykryć folią, która będzie chronić ziemię przed utratą wilgoci i zbryleniem. Po kilku dniach roślinki powinny powschodzić. Wtedy można folię zdjąć i patrzeć jak rosną. Moje są już takie ( i to te, które były najmarniejsze) reszta rośnie w większych skrzynkach.





Obrazek
fraszka
200p
200p
Posty: 453
Od: 22 maja 2009, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

:oops: tzn jak sie ma ja siac?
najpierw ziemia , pózniej ziarenka, ktore ma jeszcze lekko przysypac ziemia , i folia ? :oops:

Madzarynka dziekuje :*
No tak własna bazylia a ta ze sklepu pewnie różnica ogromna :)
A ja ją uwielbiam :))
Awatar użytkownika
madziarynka
200p
200p
Posty: 317
Od: 21 maja 2009, o 00:34
Lokalizacja: Lublin

Post »

Dokładnie Julka - najpierw ziemia , później ziarenka, które ma jeszcze lekko przysypać ziemia i folia.
Ziemią wystarczy przyprószyć leciutko, a folia spowoduje, że nasionka będą szybciej wschodziły, bo będą miały mały mikroklimat. Poza tym to spora radość oglądać jak jakie roślinki rosną w doniczce.
fraszka
200p
200p
Posty: 453
Od: 22 maja 2009, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Dziekuje Madziarynka
A ta folia to ta spozywcza tak??
Awatar użytkownika
madziarynka
200p
200p
Posty: 317
Od: 21 maja 2009, o 00:34
Lokalizacja: Lublin

Post »

Najlepiej taką cienką przezroczystą torebkę foliową ze sklepu, co dają jak się bułki kupuje ;) i obwiązać doniczkę ( np. gumką recepturką ) to zatrzymuje ciepło i wodę dla nasionek. Tworzy im się taki mini tunel. Oczywiście po wysianiu, a przed założeniem folii trzeba nasionka podlać. ;)
fraszka
200p
200p
Posty: 453
Od: 22 maja 2009, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

No to teraz jak mi napisałas ze taka co sie bułki kupuje :D to juz wszystko wiem

dziekuje Ci bardzo :***
Awatar użytkownika
madziarynka
200p
200p
Posty: 317
Od: 21 maja 2009, o 00:34
Lokalizacja: Lublin

Post »

Jak już wzejdzie to się pochwalisz jak rośnie ? ;)
fraszka
200p
200p
Posty: 453
Od: 22 maja 2009, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

No pewnie :)
na razie musze ją kupić:)
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”