Bazylia (Ocimum basilicum) wysiew nasion

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Takiej wysokości jaka Tobie pasuje :) Bazylia szybko rośnie i lubi podskubywanie, czyli urywanie wierzchołków, nie samych listków :) Z każdego kącika liściowego wtedy będzie rosła.
betititi
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2008, o 01:58
Lokalizacja: Kraków

Moja bazylia

Post »

ObrazekObrazek

Oto moja bazylia, ma się dobrze...tak mi się wydaje. Pierwszy raz uprawiam. Trzymam ją w tunelu foliowym, gdzie rośnie zdecydowanie szybciej niż w domu na parapecie.
Tylko zastanawiam się czy ją zraszać? czy to lubi? pomoże to czy raczej zaszkodzi?
" Drogowskazy mogą zrobić z szosy labirynt"(Stanisław Jerzy Lec)
Kwiaty w domu Beti.
betititi
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2008, o 01:58
Lokalizacja: Kraków

Witam

Post »

Witam.
Czy wiecie może czy bazylia lubi zraszanie wodą? Czy nie?
" Drogowskazy mogą zrobić z szosy labirynt"(Stanisław Jerzy Lec)
Kwiaty w domu Beti.
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Nigdy nie zraszam i rośnie super, nie wiem zresztą czy można... Tylko pilnuj żeby nie zwiędła, u mnie na południowym oknie pije jak smok.
betititi
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2008, o 01:58
Lokalizacja: Kraków

:)

Post »

Już próbuje się dowiedzieć wszędzie...może tu się uda...
Czy bazylia lubi czy nie lubi zraszania?? Pomoże to czy zaszkodzi??
" Drogowskazy mogą zrobić z szosy labirynt"(Stanisław Jerzy Lec)
Kwiaty w domu Beti.
betititi
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2008, o 01:58
Lokalizacja: Kraków

:)

Post »

Dziekuje Krusz za odpowiedź, a powiedz mi jeszcze prosze czy często podlewasz? i czy umiarkowanie?( bo ona nie lubi mieć mokrej gleby)
I jeszcze jedno małe pytanko, jak jej troszke żółkną listki to czego to jest objaw? za bardzo jest nasłoneczniona? Czy może przelana? nie wiem...
" Drogowskazy mogą zrobić z szosy labirynt"(Stanisław Jerzy Lec)
Kwiaty w domu Beti.
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Najlepiej chyba podlewać umiarkowanie ale często, zależy gdzie stoi. Tak jak wspomniałem, u mnie na południowych oknach trudno ją przelać bo pije strasznie dużo. Najlepiej by było trochę ale codziennie (może co 2 dni), ale ja często zapominam :P i co ok. 3 dni podlewam ale dość sporo. Nic jej się nie dzieje ale jest na pograniczu "klapnięcia". Nie wiem dlaczego liście żółkną, może faktycznie za dużo wody, ale ja miałem też np. problemy jak wystawiłem ją (co prawda w kwietniu ale słoneczko grzało mocno) na parapet. Wewnątrz rośnie bardzo fajnie.

Ja bym robił tak: podlewać co 2 dni nie za dużo (lepiej za mało raczej niż za dużo) i jeśli będzie więdła to zwiększ ilość wody. Zauważysz to bardzo szybko bo bazylia od razu reaguje więdnięciem na niedomiar wody (nie tak jak rośliny o jędrnych liściach które sobie akumlują wodę i po tygodniu zaczynają więdnąć a później dopiero po paru dniach "wstają").
Bez obaw, jak zobaczysz że bazylia więdnie to podlej i za 3h jest już podniesiona :)

a w ogóle, ma dostateczną ilość światła?
betititi
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2008, o 01:58
Lokalizacja: Kraków

:)

Post »

Obrazek Tak wygląda moja bazylia. Myślę, że ma dużo światła, trzymam ją w tunelu foliowym, ma tam cieplutko. Widzę porównanie, bo w domu na parapecie też sobie zostawiłam i widzę różnicę i to bardzo dużą. Tak zrobię właśnie, co 2 dzień. Dzięki:)
" Drogowskazy mogą zrobić z szosy labirynt"(Stanisław Jerzy Lec)
Kwiaty w domu Beti.
betititi
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2008, o 01:58
Lokalizacja: Kraków

:)

Post »

A nie nie, to jest ta "lepsza" :) Ale tamtą "gorszą" też daje do tunelu, żeby się podreperowała:)
" Drogowskazy mogą zrobić z szosy labirynt"(Stanisław Jerzy Lec)
Kwiaty w domu Beti.
Awatar użytkownika
i_graszka49
50p
50p
Posty: 60
Od: 24 wrz 2008, o 12:17
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Ja swoje bazylie trzymam od kwietnia na dworze, w gruncie. Kupuję gotowe w marketach a w "międzyczasie" czekam aż urośnie pod folią z nasionek. I rzeczywiście zauważyłam, że jeśli trochę czasem podwiędną, to szybko daje się je ożywić. Ważne - warto dość często skubać czubki - to ładnie się rozkrzewiają.

Grażka
Awatar użytkownika
madziarynka
200p
200p
Posty: 317
Od: 21 maja 2009, o 00:34
Lokalizacja: Lublin

Post »

Zraszanie listków jej na pewno nie zaszkodzi. Bazylia lubi ciepełko, słoneczko i umiarkowane podlewanie. Z moimi siewkami było tak, że niektóre z roślinek zaczęły usychać przy korzeniu. Widocznie ziemia, która kupiłam była zbytnio nawożona. Potem przepikowałam całe towarzystwo do skrzynki balkonowej. Teraz przyglądam się jak rośnie i mam z tego dużo radości. Pachnie bosko...
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Post »

Serdecznie dziękuję. A to moja bazylia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
betititi
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2008, o 01:58
Lokalizacja: Kraków

:)

Post »

Witam Cie serdecznie.
Śliczna bazylia. Kiedy ją wysiałaś? Chyba ją musisz przepikować? ja mam w jednej doniczce 3.
" Drogowskazy mogą zrobić z szosy labirynt"(Stanisław Jerzy Lec)
Kwiaty w domu Beti.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”