Powojnik górski 'Rubens'(Clematis montana)

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Post »

MartaG pisze:Oto mój, zbliżenie kwiatów

Ja zakochałam się w nim dwa lata temu gdy zobaczyłam porośnięty, ogromny mur. Swój egzemplarz posadziłam przy starej bramce od płd-wsch, bez przekonania że da sobie tam radę. Sucho, ziemia kiepska. Okazało się, ze czuje się tam wspaniale, rośnie jak szalony i część została już poprowadzona na ścianę domku. W tym roku obsypany jest kwiatami.
Marto wspaniały jest Twój clematis montana. A kto mówił że kwiaty w polskich warunkach przemarzają każdej
zimy? Najlepszy dowód że jednak daje sobie radę. ;:49
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Post »

stolar pisze:No i sprawa mojego Rubensa się wyjaśniła. Moja Szanowna Koleżanka Małżonka znalazła w trakcie wiosenych porządków na działce etykietę z którą był (a właściwie były - dwa) kupiony(e). Rubens jak nic :D A kwitnie u mnie jeszcze przez prawie cały lipiec, bo mam na działce jakś cholerny mikrokoklimat: wszystko jest później o przynajmniej trzy tygodnie ( u mnie pod blokiem forsycja już kwitła, a na działce dopiero zaczynały się listki-równo trzy tygodnie różnicy, odległość w linii prostej siedem kilometrów) A że ja z natury jestem niecierpliwy, to co roku mam straty bo za szybko chcę sadzić, sadzić, sadzić a potem wszystko szlag trafia :) Ale taki mój urok :D
MartaG pisze: W tym roku obsypany jest kwiatami.
A mój dopiero puszcza porządne odrosty :? A na kwiatki trochę poczekam, bo lekko go obciąłem i (mam nadzieję) kwitnienie będzie trochę późniejsze :lol:
Stolarku ale masz szczęście że Ci tak długo kwitnie :lol: :lol: :lol:
Czekamy na tegoroczne zdjęcia Twojej pięknotki.
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Plastik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 maja 2007, o 01:26
Lokalizacja: Northampton
Kontakt:

Post »

Witam szczesliwych wlascicieli clementisow.
Ja rowniez wlasnie dzisiaj nabylem i posadzilem montane rubensa i mam nadzieje ze w kilka lat pokryje cala moja szopke w ogrodzie.
Nie dawno dokonalem rowniez zakupu nasion clementisa Snow Queen i posadzilem ale nie wiem co z tego wyjdzie, choc mam nadzieje ze sie uda.
Wiesiu Twoj clementis wyglada na prawde imponujaco tak wlasnie jak jednego z moich sasiadow i wlasnie dlatego postanowilem nabyc to pnacze. Chyba zreszta jedno z najladniejszych.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Post »

Plastik pisze:Witam szczesliwych wlascicieli clementisow.
Ja rowniez wlasnie dzisiaj nabylem i posadzilem montane rubensa i mam nadzieje ze w kilka lat pokryje cala moja szopke w ogrodzie.
Nie dawno dokonalem rowniez zakupu nasion clementisa Snow Queen i posadzilem ale nie wiem co z tego wyjdzie, choc mam nadzieje ze sie uda.
Wiesiu Twoj clementis wyglada na prawde imponujaco tak wlasnie jak jednego z moich sasiadow i wlasnie dlatego postanowilem nabyc to pnacze. Chyba zreszta jedno z najladniejszych.
Pozdrawiam
Witam serdecznie i gratuluję zakupu. Montana Rubens jest naprawdę pięknym i nie wymagającym pnączem. Jeśli
warunki mu odpowiadają to u Ciebie też pokaże na co go stać, wystarczy trochę cierpliwości by się rozpędził a efekt
będzie murowany.
Pozdrawiam.
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
MirekAW
50p
50p
Posty: 75
Od: 28 wrz 2007, o 08:26
Lokalizacja: Bielawa

Clematis Montana var Rubens

Post »

Piękne są powojniki montana, mam mam Montana var Rubens `Tetra Rose`załączam zdjęcia zeszłoroczne, gdyż niestety tej zimy pąki zmarzły i były gdzie nie gdzie pojedyncze kwiaty. Niestety stanowisko ma dosyć wietrzne a rośnie jak szalony. Jak tak dalej pójdzie zarośnie mi wszystko dookoła i muszę poszukać mu nowego miejsca. Ale za to inne wielkokwiatowe przetrzymały zimę bardzo dobrze i już pięknie kwitną - ale o tym w nowym poście.
Pozdrawiam wszystkich wielbicieli powojników.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Powojnik górski - Clematis montana 'Rubens'

Post »

Zainteresowała mnie ekspansywność tego powojnika. Mam tylko pytanie czy on potrzebuje wiązania czy sam da sobie radę- mam kilka pomysłów gdzie go posadzić- jeden to brzydka metalowa szopa sąsiada. Czy będzie dobrze rósł w półcieniu?
Amatorka ogrodu
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Re: Powojnik górski - Clematis montana 'Rubens'

Post »

Magirl, on sam się bardzo dobrze przyczepia wąsami, i nie potzreba go podwiazywać.
Lepiej sprawuje się na słońcu. Nie mam doświadczenia z nim w cieniu, ale na pewno będzie
mniej obficie kwitł. Na szopę sąsiada się nada, ale czy bedzie coś do czego on mógłby się przyczepić?
Bo na gładkiej powierzchni to chyba jednak nie da rady się wspąć.
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
stolar
50p
50p
Posty: 86
Od: 27 lut 2009, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Powojnik górski - Clematis montana 'Rubens'

Post »

magirl pisze: metalowa szopa sąsiada. Czy będzie dobrze rósł w półcieniu?
Niestety półcień chyba nie do końca mu służy
http://www.zszp.pl/index.php?sub=rosliny&rco=Clematis montana var.rubens&dnr=5
[nie wkleja się normalnie ( nie wiem czemu) więc najlepiej skopiuj cały link :( ]

A po gołej blasze chyba nie pójdzie, z obserwacji mojego powojnika wiem że jego pnącza (gałęzie) są raczej nie za grube , na pewno same nie utrzymają się w pionie bez podpory choć jak już znajdą jakikolwiek punkt podparcia to ciężko potem oderwać .
Na działce przy szpadlu można naprawdę odpocząć :)
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Powojnik górski - Clematis montana 'Rubens'

Post »

stolar pisze: Niestety półcień chyba nie do końca mu służy
http://www.zszp.pl/index.php?sub=roslin ... =5&jezyk=1

"Polecana jako roślina osłonowa do sadzenia przy wysokich ogrodzeniach, innych podporach lub drzewach."

Właśnie tak zrobiłam- posadziłam przy drzewach- mam nadzieję, że będzie OK :roll:
Amatorka ogrodu
MirekAW
50p
50p
Posty: 75
Od: 28 wrz 2007, o 08:26
Lokalizacja: Bielawa

Re: Powojnik górski - Clematis montana 'Rubens'

Post »

Mój Montana niestety zmarzł do samej ziemi, rośnie już w tym miejscu Mazowsze.
pozdrowienia
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Powojnik górski - Clematis montana 'Rubens'

Post »

U mojej mamy to samo- wymarzł dorosły krzew, który prz ziemi miał pędy średnicy 1-2 cm. Sytuacja powtórzyła się już drugi raz na przestrzeni może 10 lat.
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Powojnik górski - Clematis montana 'Rubens'

Post »

Ale zima była wyjątkowo mroźna i długa. W Irlandii też cała wegetacja ruszyła z opóźnieniem właśnie z powodu przedłużającego się zimna.
Czy Clematisy trzeba na zimę okrywać?
Amatorka ogrodu
Awatar użytkownika
redchilly
50p
50p
Posty: 96
Od: 22 cze 2009, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: J&J by Sandcity:)

Re: Powojnik górski - Clematis montana 'Rubens'

Post »

Moje Montany też wymarzły - sztuk 3 :( Jeszcze ich nie wykopuję - może odbiją.... Czy jest ktoś ( z terenu Polski), komu nie wymarzły?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”