Ściółkowanie trawą.Ścięta trawa,co z nią zrobić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Ściółkowanie?

Post »

Gdzieś w internecie przeczytałam poradę, że zamiast nawożenia drzewek owocowych można w promieniu około 2 metra wokół pnia zedrzeć motyką trawę i wyściółkować skoszoną trawą (grubość około 5cm).
Czy to dobry pomysł
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ściólkowanie to nie nawożenie. Chyba, ze ściółkujesz przegniłym obornikiem. Trawa, zanim stanie się żródłem składników pokarmowych, musi się rozłożyć, a to przecież trwa ;).
Awatar użytkownika
kamilneo
100p
100p
Posty: 109
Od: 11 kwie 2006, o 21:42
Lokalizacja: Świdnik (lubelskie)

Trawa

Post »

Ja w tamtym roku skoszoną trawę wysypywałem pod bez i teraz zakwitł dużo lepiej niż w roku ubiegłym.
Pozdrawiam Kamil
Poznaję regulamin
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Trawa

Post »

kamilneo pisze:Ja w tamtym roku skoszoną trawę wysypywałem pod bez i teraz zakwitł dużo lepiej niż w roku ubiegłym.
Nie jestem pewna, czy akurat to jest zasługa skoszonej trawy. Zaobserwowałam, że w tym roku większość krzewów przepięknie kwitła, w przeciwieństwie do zeszłego. Mój migdałek w tym roku był dosłownie osypany kwiatami, a zeszłego roku było parę wątłych kwiatuszków, lilak też miał dorodniejsze kwiaty.U sąsiadów było podobnie.
A swoją drogą ściółkowanie to jest to, co każdy ogrodnik powinien robić, bo niektórzy twierdzą, że ziemia nigdy nie powinna być goła. Jako przykład podają las, gdzie trudno uświadczyć gołą ziemię.
Ja dzisiaj wyściółkowałam pomidory niedojrzałym kompostem.
Waleria
Awatar użytkownika
kamilneo
100p
100p
Posty: 109
Od: 11 kwie 2006, o 21:42
Lokalizacja: Świdnik (lubelskie)

Ściółkowanie

Post »

Odkąd zamieszkałem na działce z tym bzem (był koło mojego domu wcześniej niż ja :D) nigdy nie sypałem pod niego trawy i kwitł raczej marnie i zmieniło się to dość znacznie w tym roku. Więc moim zdaniem zasługa ściółkowania była dość duża.
Pozdrawiam Kamil
Poznaję regulamin
eluch
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 maja 2007, o 17:40
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Myślę, że ściółkowanie skoszoną trawą nie zaszkodzi, ale nawozić drzewka mimo to trzeba. Podlewamy nawozem albo sypiemy na szerokość rozrośniętej korony drzewa.
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Marzą mi się owoce ekologiczne i w przypadku jabłoni i wiśni to mi sie sprawdza, gorzej ze śliwami i czereśniami
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

Jeśli chcesz mieć ekologiczne owoce, to pozostaje nawożenie obornikiem. Ja akurat "świeżego" nie posiadam, ale w centrum ogrodniczym kupiłam obornik w granulacie - nie śmierdzi tak mocno i lepszy jest od chemicznych nawozów! Powodzenia ;:333
Awatar użytkownika
Gabi_43
50p
50p
Posty: 66
Od: 3 maja 2007, o 18:24
Lokalizacja: Konin

Ściółkowanie

Post »

Może Twój bez miał zbyt sucho i dlatego nie kwitł - stąd pomysł ze ściółkowaniem bardzo dobry, bo ograniczyłaś parowanie gleby.

Ja corocznie ściółkuję truskawki igliwiem z lasu. Jestem w dobrej sytuacji - bo mam " zaprzyjażnioną " leśną rodzinę
( gdyby nie to , musiałabym się starać o zezwolenie z nadleśnictwa). Kiedyś używałam słomy .
Truskawki nie wysychają i są czyste.
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Ściółkowanie trawą.Ścięta trawa,co z nią zrobić?

Post »

Poradźcie mi co robić ze skoszoną trawą z 1000m2 działki. Sypie ją na pryzmę, ale mam mało innych odpadów i gałązek, wiec kompost mi się nie udaje. Jak go mogę jeszcze uratować i co robić z następną trawą. Trudno mi znaleść jakieś miejsce w którym zapach nie przeszkadzałby sąsiadom. Ręce mi opadają :cry:
Mój ogród.
Pauzalka
Awatar użytkownika
jolanda
50p
50p
Posty: 71
Od: 20 kwie 2007, o 19:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post »

Wysuszoną trawą ściółkuję maliny, truskawki, chryzantemy. Nie ma chwastów a ziemia jest dłużej wilgotna. ;:95
moje roślinki moja radośc
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

ściółkować: np. truskawki, pod drzewami, itp...
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Niektórzy moi sąsiedzi również nie przerabiają trawy na kompost ani nie znajdują innego jej zastosowania więc
ładują zawsze skoszoną trawę w worki foliowe,wystawiają na ulicę i zabiera je MPO.
Może wejdź w kontakt z taką firmą, wywożącą śmieci i rozwiążesz swój problem.
U mnie wywóz koszonej trawy i jesienią zgrabionych liści na wysypisko jest bezpłatny ,bo to znakomity materiał rekultywacyjny....
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”