Kwaśna gleba

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
diana1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 maja 2009, o 11:16
Lokalizacja: opolskie

Kwaśna gleba

Post »

Czy Panstwo wiedza ,ktore krzaczki czy drzewka owocowe lubia kwasna glebe (oprocz borowki).

Pytam, poniewaz chcialam podsypywac je fusami z kawy
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Tylko zdaje się że fusy z kawy raczej działają odwrotnie czyli zmieniają pH ziemi na zasadowe, jeśli chcesz by poprawiła się jakość ziemi pod kwaśnolubnymi roślinami a dodatkowo by je zasilić zastosowałbym raczej podlanie ich siarczanem magnezu. Co do tego, które lubią kwaśną glebę - jest ich całe mnóstwo zależy jakie masz podsadzone. :wink:
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Właśnie, jak to jest z tymi fusami? Spotkałem opinię, że zakwaszają jak również taką, że odkwaszają glebę :?:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
diana1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 maja 2009, o 11:16
Lokalizacja: opolskie

Post »

No to się zdziwiłam.Myślałam,że fusy zakwaszaja glebę i stale sypałam pod borówki
mariokujaw
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 26 maja 2008, o 15:32
Lokalizacja: Włocławek

Post »

Też byłem o tym święcie przekonany i fusy lądowały pod iglaki i Rh, i nie zauważyłem aby to im szkodziło.
Z serca Kujaw-Włocławek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Widzicie bo to w dużym stopniu zależy od tego na jaką glebę dajecie fusy z kawy i w jakich ilościach, jeśli ziemia jest kwaśna fusy z uwagi na niski stopień możliwości zakwaszania gleby działają odwrotnie czyli podnoszą pH do obojętnego a z czasem nawet do zasadowego natomiast jeśli ziemię macie zasadową i dajecie na nią pod roślinę minimum 300-500 gram dziennie fusów to w niewielkim stopniu zakwaszą one ziemię ale nie jest to zakwaszenie jakie miało by konkretnie wpływ na poprawę jakości i pH ziemi. :wink:
diana1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 maja 2009, o 11:16
Lokalizacja: opolskie

Post »

Czarodzieju,czyli co z fusami.Najlepiej je potraktować do kompostownika?
Nawet kiedyś słyszałam ,ze fusy dobrze sypać tam gdzie mrówki chodząaby je odstraszyć,więc obsypywałam też porzeczki aby sobie mrówki znalazły inne drogi spacerowe.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Kwaśna gleba

Post »

diana1 pisze:Czy Panstwo wiedza ,ktore krzaczki czy drzewka owocowe lubia kwasna glebe (oprocz borowki).
Poczytaj tutaj:
- Rośliny kwasolubne

Przy okazji - używaj proszę polskich liter. Dziękuję.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Kwaśna gleba

Post »

Witam, w moim warzwniku kiepsko rosły warzywa,(szparagowa fasolka czy buraki), natomiast walczyłam z koniczyną i innymi chwastami, które miały się dobrze. Warzywa niestety nie urosły, co zebrałam poszło na kompost i zasiałam gorczycę. Pięknie wzeszła, a teraz widzę, że w niektórych miejscach żółkną listki i tylko miejscami rośnie, a reszta stoi.Jak myślicie- czy pH gleby nieodpowidznie? czy patogeny glebowe, zmęczenie gleby czy inna przyczyna. Dodam, że stosowałam płodozmian, z nawozów raczej naturalne, wapno dolomitowe. Warzywnik w tym miejscu jest od 5 lat, wcześniej byłu nieużytki, glebę z chwastami wywieziono i nawieziono nową, urodzajną ziemię ogrodową z pryzm. Warzywa nigdy nie były okazałe jedynie cebula jest jako taka.
ania1590
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kwaśna gleba

Post »

Ja mam bardzo słabą glebę , ale za to przepuszczalną po prostu piasek.Aby ją użyżnić to daję obornik i wszystko jest w porządku .Dla utrzymania pH około 6-7 dodaję dolomit z kredą, zależy jak wyjdzie analiza gleby. Nigdy bym się nie zdecydował na jakieś dodawanie nieznanej ziemi, poco ryzykować ,bo można coś niepotrzebnego otrzymać w pakiecie.Dobrze jest stosowanie bio-algenu lub inne podobne preparaty naturalne .
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba

Post »

A nie pomyślałeś nad tym, aby użyźnić swoją glebę np. podłożem popieczarkowym? :D
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kwaśna gleba

Post »

Też stosowałbym podłoże po pieczarkowe gdyby było w pobliżu, ale obecnie łatwo kupuję obornik z ferm drobiarskich i spełnia u mnie zadowalająco, przez 20 lat stosowania ziemia podobna jest do substratu torfowego. Co rok na tunel foliowy(300m2) daję kilka ton , po przeszło rocznym sezonowaniu , obornika .
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Kwaśna gleba

Post »

Wy tu o tonach i hektarach a ja prosiłam o radę działkowca, bo to forum działkowców. Mój warzywnik ma 20 m2, niewiele się tam zmieści, ale tak musi być, bo reszta jest ozdobno-rekreacyjna. No i proszę odpowiedzcie- dlaczego nie rosną warzywa, gorczyca, a koniczyna rosła sama niesiana i co zrobić, może dać próbkę ziemi do laboratorium?
ania1590
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”