Brzoskwinia - cięcie

Drzewa owocowe
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Przede wszystkim naistotniejsze będzie nie cięcie "na owoc" - tylko konkretne i zdecydowane cięcie prześwietlające oraz korekcyjne - czyli doprowadzenie korony do porządku i nadanie jej właściwej formy. Właściwie w przypadku Twojego drzewa można mówić o cięciu odmładzającym - dominacja wierzchołkowa jest bardzo silnie zaznaczona - jakby drzewko od dłuższego czasu nie było właściwie prowadzone... Trudno - myślę, że sobie poradzisz - kwestia tylko rozłożenia zabiegu w czasie (nie wszystko na raz, bo łatwo o przesilenie). Zasady przeprowadzania cięcia brzoskwini bardzo dobrze opisane są w literaturze np.:
Jakubowski T. 2000: Uprawa brzoskwini i nektaryny. Hortpress Warszawa
Jakubowski T. 2002: Brzoskwinie i morele. Wydawnictwo Działkowiec Warszawa
Morgaś H. i in. 2005: Uprawa brzoskwiń i moreli. Plantpress Kraków
Radajewska B. 2005: Brzoskwinia, nektaryna, twardka i morela. PWRiL Poznań
Sękowski B. 1960: Brzoskwinia w warunkach klimatycznych Polski. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk Poznań

oraz licznych artykułach w Haśle Ogrodniczym czy OWK - znajdziesz tam także pomocne zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
obelix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 gru 2008, o 11:42

Brzoskwinia - kiedy cięcie?

Post »

Witam
Na początku chcę poinformować ,że nie jestem działkowcem i nie znam się na pielęgnacji drzewek owocowych. Nabyłem na wiosnę tego roku mały 5 arowy posiany trawą skrawek ziemi na którym rosną 3 drzewka brzoskwiniowe. Nie sadzę ,żeby kiedykolwiek były prawidłowo pielęgnowane ponieważ maja wiele bocznych ,cienkich odrostów. Drzewka nie są stare(powiem tak pień jest grubości grubej ręki powiedzmy około 15-cm średnicy, i jak udało mi się ustalić posadził go poprzedni właściciel jakieś 10-12 lat temu) Na wiosnę zgodnie z moją czyli słabiutką wiedzą poobcinałem te najcieńsze odrosty z reguły na dole drzewka, jak na ironie zaowocowały one tak obficie jak nigdy dotąd (ponoć)Było tak dużo owoców ,że gałęzie nie tylko dosłownie ale w rzeczywistości dotykały ziemi. Niestety pod wpływem ciężaru trzy gałęzie się ułamały. A teraz moje pytanie do specjalistów. Czy można jeszcze teraz lub na wiosnę poprzycinać gałęzie u tych drzewek? Mam na myśli poskracać je . Jeśli tak, to ile procent długości gałęzi można przyciąć , czy zrobić to na wszystkich gałęziach czy tylko na części? Moim celem jest żeby nie rosły na wysokość tylko na grubość.
Jeśli ten opis pozwoli komuś wystawić jakąś diagnozę to bardzo bym prosił
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Brzoskwinię, jak żadne chyba inne drzewo, przycina się w trakcie kwitnienia. Po prostu wstrząsnął mną instruktaż ze zdjęciem, gdzie obok drzewa leżał stos wyciętych kwitnących gałązek. Czekaj więc spokojnie do wiosny, a w tak zwanym międzyczasie na pewno ktoś bardziej fachowo Cię poinstruuje.
Waleria
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Jako, że nie chcę "odkrywać Ameryki" na nowo, zacytuję opis cięcia brzoskwini z książki pt. "ABC MOJA DZIAŁKA" [praca zbiorowa]

"Brzoskwinia zawiązuje pąki kwiatowe prawie wyłącznie na długopędach, i to w roku ich wyrastania. Najbardziej pożądane są silne przyrosty, ponieważ na nich zawiązuje się dużo pąków kwiatowych i wyrastają najładniejsze owoce, natomiast przyrosty wtórne oraz słabe długopędy i krótkopędy nie są zdolne do zawiązywania owoców i szybko zamierają.
Z tego powodu brzoskwinie muszą być często odmładzane, aby co roku powstawało dużo silnych przyrostów.
Brzoskwinie najlepiej ciąć wiosną.
Usuwamy najpierw gałązki rosnące zbyt blisko siebie, krzyżujące się, rosnące do środka korony, przemarznięte lub martwe. Oprócz tego wycinamy pędy cienkie i długie, które są zbyt słabe i nie wydadzą dorodnych owoców. Pędy te poznajemy po tym, że znajdują się na nich wyłącznie pąki kwiatowe i tylko jeden pąk liścienny na wierzchołku pędu.
Po cięciu powinno zostać na drzewie jak najwięcej silnych pędów owoconośnych, a więc pędów długich i grubych, które mają dużo pąków osadzonych trójkami.
Zwykle takie trójki składają się z dwóch skrajnych pąków kwiatowych i środkowego pąka liściennego.
Pozostawione pędy należy przyciąć na 8-10 trójką pąków.
W następnym roku na wiosnę gałązki, które owocowały, skracamy mocno, pozostawiając u nasady po jednym tylko młodym i silnym pędzie.
Drzewa stare, zaniedbane odmładza się przez silne skrócenie konarów. Odcinamy co najmniej 1/4 konara i usuwamy wszystkie starsze gałązki, pozostawiając tylko pędy jednoroczne.
Po skróceniu konarów wybiją na nich nowe silne pędy i wtedy zaczynamy ciąć drzewa w sposób opisany powyżej."

Mam nadzieję, że zacytowany fragment pozwoli Ci na właściwe prowadzenie brzoskwini i będziesz cieszyć się co roku ładnymi, zdrowymi owocami. Smacznego.
:D
obelix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 gru 2008, o 11:42

Post »

No bardzo pomogła mi ta informacja na wiosnę wszystkie gałęzie przytne na 1/4 długosci i moze uda sie uratowac te drzewka
pozdrawiam i dziękuję
Elvis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 kwie 2009, o 17:59

Ciecie brzoskwini

Post »

Witam serdeczenie wszystkich forumowiczów.Chciałbym się dowiedzieć,czy mogę jeszcze przyciąć brzoskwinię.Jeśli tak,to jak poprawnie mam to zrobić.Z góry dziękuję za wszystkie rady.Oto moje drzewko. Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Na obecną chwilę bym jej nie ciął, dopiero po owocowaniu. :wink:
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Post »

Ja mam Nektarynę, więc podepnę się pod ten temat:

Jak prowadzi się w pierwszych latach nektarynę? Czy pędy trzeba odginać? W mojej skróciłem gałązki i przewodnik, oraz wysunąłem go ponad poziom reszty gałązek.



Nektaryna:
Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

I prawidłowo, sam mam też nektarynkę i staram się prowadzić ją raczej nisko, gałązek nie odginam sama się kształtuje, po owocowaniu (u mnie już owocowała drugi rok z rzędu) wycinam tylko gałązki jakie idą wewnątrz korony niepotrzebnie ja zagęszczając oraz krzyżujące się, przewodnik ściąłem na wysokości 2 metrów i wyżej nie pozwalam mu rosnąć a za to krzewię koronę w szerz co roku odpowiednio ją tnąc i wyprowadzając gałęzie które sam uważam za prawidłowe, zbędne wycinam. :wink:
Elvis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 kwie 2009, o 17:59

Post »

Dzięki za radę.Na pewno zadam podobne pytanie po owocowaniu drzewka.
yarooo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 sie 2008, o 21:25

Cięcie brzoskwini

Post »

Witam serdecznie,

mam pytanie dotyczące sposobu cięcia brzoskwini, drzewo ma wysokość koło 5 metrów i 6 odnóg. Dodam, że owocuje bez zastrzeżeń, ale wydaje mi się że konieczne jest już cięcie.

Pozdrawiam
Jarek
emeryt

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

Witam p Agnieszkę .
W jaki sposób uformować to drzewko brzoskwinii,proszę o wskazanie co wyciąć.
A oto moje drzewko Obrazek ;:132 ;:14
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

emeryt pisze:Witam p Agnieszkę .
W jaki sposób uformować to drzewko brzoskwinii,proszę o wskazanie co wyciąć.
Na dzień dzisiejszy wygląda na duże zaniedbanie w prowadzeniu formy.
Duża powierzchnia jest zainfekowana, chociaż można jeszcze ratować wiosną wycinajac 2 konary blisko pnia. z nowych odrostów można wyprowadzić formę prawidłową dla brzoskwini.
Cała sztuka w prowadzeniu formy to aby wszystkie odrosty prowadzić pod kątem prostym. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”