Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
skoczke_k
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 kwie 2009, o 11:15

Kiedy i czym można pryskać thuje?

Post »

Witam serdecznie!Można pryskać tuje amistarem 250?Do tego oprysku skłoniło mnie żółknięcie gałazek,zastanawiam się czy dobrze zrobiłem?Z góry serdecznie dziękuję za podpowiedź.
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Przydaloby się zdjęcie i opis kiedy zaczęlo się zółknięcie , gdzie rosną jak nawozisz....
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
skoczke_k
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 kwie 2009, o 11:15

Thuje

Post »

Witam!Zdjęcia na chwilę obecną nie posiadam.Krzewy rosną po stronie zachodniej domu,gleba jest troszkę gliniasta,posadzone zostały w 2007 roku na jesień.Żółknąć zaczęły w marcu tego roku ,podsypałem azofoską na początku kwietnia ,w poprzednim roku sypałem nawóz do iglaków.Dziękuję serdecznie i pozdrawiam!Artur
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Przyczyny żółknięcia tuj mogą być różne, w chwili obecnej mogą to być jeszcze najprawdopodobniej pozostałości zimowe. Jak na razie pogoda nie sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, rośliny są dość bezpieczne. Wykonanie oprysku może być wykonane w formie prewencyjnej. Proponuje zastosowanie do iglastych Topsinu 500 w dawce 0,1 %, Jeśli chodzi o Amistar 250 to ma on leprze działanie w przypadku chorób grzybowych na krzewach liściastych.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Czy były sadzone teraz wiosną?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Przeczytaj cały wątek od początku i dodatkowo ten:
- Tuje żywotniki - choroby
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Żółknięcie żywotników wcale nie musi oznaczać choroby i nie trzeba od razu stosować chemii.To nie są jakieś pionierskie rośliny, które wszędzie urosną i będą pięknie wyglądać.Najprawdopodobniej nie odpowiada im gleba, stanowisko, albo są nawożone i nie podlewane, a gliniasta gleba pod żywotnikami potrafi wyschnąć i stwardnieć na kamień, szczególnie od strony b. nasłonecznionej.Jeśli się roślin nie podlewa, to lepiej ich nie nawozić, to może zaszkodzić (poczytaj o osmozie).Żywotniki lubią klimat morski, łagodne zimy i nieupalne lata, a także wilgotne powietrze.Brązowieją, albo żółkną często od strony b. słonecznej i lubią przeciętne, ale wilgotne gleby.Proponuję podlewać systematycznie, mamy bardzo suche i gorące lata.
kluchoslaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 kwie 2008, o 08:37

Tuje mi osiwiały w ciagu 3 dni... co to tak atakuje?

Post »

Jestem przerazony, caly rząd moich pieknych 7latków został zaatakowany. Zaniesiona gałązka do sklepu została zdiagnozowana przez panią jako jakis grzyb. Czy to jest mozliwe? zaczynają sie sypac igły wiec liczy sie kazda chwila. Podpowiedzcie czy kobieta ma rację (bo nie wygladala na zbyt przekonującą). Oczywiscie pytanie również jak to wyleczyć i czy się w ogóle da?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Znalazłam ,ze jest to miodownica żywotnikowa.Jaja zimują a wiosną wylęgają się mszyce co trudno dostrzec gołym okiem.Nalezy zwalczac optymalnie do połowy maja perparatem mszycobójczym np.Provado plus ACNiestety ciepła pogoda sprzyja rozwojowi mszyc.
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
pawelelek22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 kwie 2009, o 11:22

Thuja sccidentalis "Smaragd" usychają, brązowieją,

Post »

Witam wszystkich!
Mam pewien problem z tują, a mianowicie z tujami - Thuja sccidentalis "Smaragd".
Od jakiegoś czasu tuje zaczynają usychać, żółknąć. Ok. 2 tygodnie temu podsypałem tuje nawozem - siarczanem amonu tak zresztą polecił mi ogrodnik w jednym z lokalnych sklepów. Po jakimś tygodniu tuje zaczęły żółknąć, brązowieć. Teraz podlewam je codziennie dość obficie, ale nic to nie pomaga schnięcie dalej postępuje.

Bardzo proszę Was o pomoc i poradę w tej sprawie.
Źle zrobiłem podsypując tuje tym nawozem?
Da się jeszcze uratować te które do końca nie uschły?
Załączam zdjęcie które odzwierciedlają uschnięte tuje.

Dziękuje za wszystkie sugestie w mojej sprawie.

ZDJĘCIA:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Gdzie kupiłeś te tuje? W markecie?
W jakim stanie były sadzonki?
Jak duże?
Kiedy sadziłeś, w jakiej ziemi i jak pielęgnowałeś?

Czy szukałeś porad w naszej wyszukiwarce? Eeee, chyba nie... Wpisz hasło "tuj*" z gwazdką na końcu, ale bez cudzysłowu, znajdziesz wątki o sadzeniu, nawożeniu, żółknięciu, brązowieniu i ogólnie o chorobach tui. Poczytaj koniecznie.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pawelelek22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 kwie 2009, o 11:22

Post »

Tuje kupiłem u Pana który hoduje rośliny, iglaki. Nie w markecie. Sadzonki były zdrowe i miały soczysty zielony kolor nie było mowy o jakiejś brązowej gałązce. Kupiłem je jak miały ok. 35-40cm. Posadziłem je w tamtym roku (ok. maja-czerwca) z ziemia z doniczki wsadziłem do gleby. no i podlewałem bardzo często.
A co do porad to szukałem tylko każdy radzi inaczej i nie ma sprecyzowanej odpowiedzi.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Niestety spalił je nawóz :? Mamy bardzo suchą wiosnę i najlepiej wcale nie nawozić, tylko podlewać, a jeśli już to płynnym i potem dużo podlewać. Nastąpiło zjawisko osmozy.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”