Zabezpieczenie roślin przed kradzieżą - pomysły,metody

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Post »

Trzeba tylko przyciąć te nadmierne przyrosty wierzchołkowe i generalnie lekko ściąć wierzchołki pozostałych, aby pobudzić je do wytwarzania pędów bocznych
mogłabyś mi jakoś zobrazować jak miałoby to wyglądać? w którym miejscu ciąć? co to są konkretnie nadmierne przyrosty wierzchołkowe? ściąć wierzchołki pozostałych? mozesz mi skonkretyzowac co to to są wierzchołki? :D bo ja w ogóle zielony w temacie jestem...

tuja ze zdjecia nr.18 zawsze była jakaś dziwna, podejrzewam ze to jakis inny podgatunek...


Kolejny problem, to zachwaszczenie wokół krzewów - trzeba nieco odchwaścić, potem sypnąć nieco nawozu
mogłabyś mi podsunąć jakiś pomysł jak mam to odchwaścić? mam to pozdzierać jakąś grabką czy cos takiego? posypac jakas trucizna? czy wystarczy jak teraz obsypie to korą?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Podchodząc profesjonalnie podtrzymuję swoje zdanie, że w tym wieku thuje sie nie rozcapierzają- moga obłamać, ale to oczywiście co innego.
Możesz je zagęścić, ale to spowolni ich wzrost, a na starość(za 3-5 lat) i tak same się zagęszczą. Przychylam się do rady, że ładnie wyglądają gdy koryguje się ich wysokość ucinając sekatorem w miejscu rozgałęzienia część tworzącą czubek tak, iż to co pozostanie niżej przejmie jego rolę we wzroście(i co nas interesuje bardziej-) w wyglądzie. Nawet jeśli zrobisz to "niezdarnie" to w ciągu roku krzew się sam skoryguje i wyprostuje rosnąc tak by zachować pokrój.
Odchwaszczać można na dwa sposoby- mechanicznie wygrzebać chwast motyczką lub chemicznie: najprościej Casoron'em 'popieprzyć'; jedno małe opakowanie powinno wystarczyć.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Post »

Dzięki za radę, juz posypałem casoronem 8)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

to jest właśnie drzewko nr. 18.
ewidentnie jest chore.... na zdjęciach słabo widać, ale wygląda to jakby jakies białe robaki z czarnymi kropkami wychodziły z końcówek przyrostów...
co robić? wykopać tą tuję i wsadzić nową czy da radę to jakoś zaleczyć?
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Post »

Nie podoba mi się, że niektóre tuje mają wyraźne dwa pnie główne. Powinien być jeden wyraźny pień. Nie wiem czy są to dwie sadzonki czy rozdwajają się dołem, ale jeden słabszy należałoby wyciąć. W innym przypadku będą się rozdzielały na boki, co już widać.
hmmmm nom przy niektórych roślinkach to wygląda nawet że z ziemi rosną po 4 pnie głowne... czyli że mam zostawić tylko jeden-najlepiej rozwinięty?... wtedy roslinka bedzie masakrycznie żadka... czy to konieczne? a czy taki żywopłot nie powinien mieć właśnie przekroju krzaka?...

hmmm :roll:
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Tak, powinien mieć pokrój krzaczka, ale bierze się to stąd, że tuja zagęszcza się na całej swojej wysokości jeśli jest cięta. Wówczas zaczyna też wytwarzać wiele przewodników. Przewodniki te wyrastają jednak w miejscu cięcia, a nie od ziemi.
Naturalna forma 'Brabanta' ( nie cięta) ma jeden przewodnik.

i jeszcze jedno - nie chodzi mi o to , że Twoje tuje mają wiele gałązek idących od dołu. To jest prawidłowe. Chodzi mi o dwa pnie, które powodują wzrost tuji w kształcie V, co widoczne jest jednak dopiero po zimie i na starszych egzemplarzach.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Obrazek Obrazek
To jest trzyletni żywopłot z Brabanta. Nie mam aktualnych zdjęć, zdjęcia są z przed roku.
Od samego początku żywopłot jest strzyżony dwa razy w roku. Nawet zaraz po posadzeniu (maj lub czerwiec -nie pamiętam dokładnie) uszczyknęłam mu wierzchołki wzrostu, zgodnie z zaleceniem szkółkarza.
Od następnego sezonu-wiosny jest do dziś cięty regularnie- pierwszy raz marzec-przed ruszeniem wegetacji, drugi raz-sierpień.
Przez pierwsze dwa lata cięcie polegało na skróceniu pędów celem rozkrzewiania się krzewów. Zarówno boków jak i wierzchołków. Ostatnio staram się formować go na kształt trapezu-aby do niższych partii żywopłotu był lepszy dostęp światła.
Wiosną po cięciu dostaje nawozu do iglaków.
Koniecznie trzeba odchwaszczać, przynajmniej przez pierwsze kilka lat. Ja pod żywopłot po odchwaszczeniu wysypuję trawę z kosiarki, którą wcześniej lekko podsuszam.

A to półtoraroczny żywopłot z Brabanta- tj. jego fragment- jeszcze nie cięty pod sznurek, gdyż zakupione krzewy były bardzo różnej wysokości i bardzo rzadkie (chyba nie cięte w szkółce)
Obrazek
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Post »

i jeszcze jedno - nie chodzi mi o to , że Twoje tuje mają wiele gałązek idących od dołu. To jest prawidłowe. Chodzi mi o dwa pnie, które powodują wzrost tuji w kształcie V, co widoczne jest jednak dopiero po zimie i na starszych egzemplarzach.
ok spod ziemi wystają czasem 2 czasem 3 pnie główne a w jednym wypadku chyba nawet 4 pnie główne które wyżej się nie rozgałęziają... czyli rozumiem ze mam pozostawić tak jakby jeden pień? :?: czy mozna robic to teraz?

judyta, dzięki za odpowiedź i fotki :D
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Żeby 4 pnie to już mi się nie wydaje.... :D To jest raczej właśnie rozgałęzienie. Lepiej nie tnij jeśli nie masz pewności.
Chodzi mi o o dwa grube, ugałęzione pnie - tak jakby dwa krzew w jednym dołku rosły. Może uda mi się zrobić jakieś zdjęcie wśród swojej młodzieży...
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Jak zabezpieczyć berberys przed kradzieżą

Post »

Witam .Mam pytanie,czy ktoś z Was próbował jakoś zabezpieczyć krzaczki berberysu przed kradzieżą?Moje są właśnie narażone na kradzież,ponieważ tuje ,już mi ukradziono i wiem kto to,ale nie potrafię udowodnić.Kolega podpowiada mi ,żeby pomalować /obielić jak drzewka/ dół krzaczków,ale boję się ,że może im to zaszkodzić.Może znacie inny sposób?Proszę o radę Pozdrawiam
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Nie masz się o co obawiać- koluchy ich odstraszą.
Z berberysem nie warto zadzierać:)
Ja dzisiaj z nim pracowałem -miałem za cienkie rękawice i skutki jeszcze czuję:(.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Berberysy, ogniki, ostrokrzewy niełatwo ukraść.
Ale na wszelki wypadek zerknij tu:
Kradzieże z ogródków
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja dla uzupełnienia polecam jeszcze
Złodzieje ogrodowi- nasza odpowiedzialność?
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Post »

Witam.Dziękuję bardzo za podpowiedzi.Myślę,że zainwestuje jeszcze w tą farbę fluoroscencyjną.Ale czy na pewno nie zaszkodzi to berberysom jeśli trochę maźnę dół krzaczków/są to młode krzaczki ok 60 cm/?Może to coś pomoże jeśli pocztą pantoflową ogłosze,że są poznaczone,ponieważ złodziej wiem na pewno jest niedaleko.No a oprócz tego niech się bronią same,jak pisaliście.Pozdrawiam

aha,czy tą farbę kupię w OBI?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”