Formowanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ewo - minął już rok i czosnek pewnie zapomniał o forum.
Zresztą on na
owocowo.net
sprzedaje jako hodowca miniaturowe odmiany drzew owocowych.
Planuję wybrać się kiedyś do niego i zobaczyć bo oferta wygląda ciekawie :D
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Dzięki za info Mariolko :)
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Dyskusja w temacie o gruszy azjatyckiej przypomniała mi o tym zagadnieniu na forum... o wadach i zaletach, smaku czy jego braku w przypadku tego gatunku moglibyśmy długo dyskutować - ale z pewnością warto gruszę azjatycką powiązać z tematem ozdobnego (dekoracyjnego) formowania drzew. Zarówno bowiem siła i sposób wzrostu, jak i elastyczność pędów drzew tego gatunku aż "prosi" o wykorzystanie w tej dziedzinie. Może ktoś z Was już próbował?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Hm... sądząc z lawinowo rosnącej ilości odpowiedzi - chyba nie :lol: W sumie szkoda - bo temat dekoracyjnego formowania drzew owocowych jest mocno "na marginesie" - można powiedzieć zapomniany i pomijany. A to w zasadzie jedyne zagadnienie sadownicze nie powiązane z sadami, a właśnie ogrodami i terenem przy domu.
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

A jak się ma formowanie "artystyczne" drzew owocowych do ich plenności?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

W tym rzecz, że plenność ma tu drugorzędne znaczenie.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

I pewnie dlatego działkowicze i inni sadownicy - amatorzy (z całym szacunkiem :)) nie bawią się w obcinanie własnych plonów :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

:lol: To nie tak, Nalewko :wink: Sznury, palmety -a dalej bardziej zaawansowane formy zdobiące ściany altan, budynków - w końcu domów to coś, co robi niesamowite wrażenie... dawniej często spotykane - dziś bardziej typowe dla krajów zachodnich :( Osobna kwestia to figury i przedmioty użytkowe. Wpisz do wyszukiwarki :pooktre :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

To ja się tu wepnę ze swoim pytaniem, bo nie mogę znaleźć niestety odpowiedzi, może marnie szukam. Jako że mi większość drzewek przemarzła, i odbijają "od zera", a inne to patyki z wyrastającymi po bokach liśćmi mam troche zamęt odnośnie prowadzenia tego.. Otóż naczytałam się, że dobrze przyrosty odginać [spinacze, wykałaczki, sznurki itp] ale chyba trzeba poczekać aż zdrewnieją, prawda? Czyli to co teraz jest zielone, odginać dopiero na drugi rok? A to co już drewniane teraz? I zdjąć ewentualne sznureczki pod koniec czerwca? [to akurat z jakiejś wypowiedzi Pomologa wycedziłam:))] Mogłabym im zdjęcia poglądowe porobić i tu wkleić celem opinii, bo naprawdę nie mam pomysłu co z niektórymi począć, i chyba będą rosły "na żywioł"..
shuger
50p
50p
Posty: 90
Od: 20 wrz 2010, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Formowanie korony drzew

Post »

Jesienią posadziłem 9 drzew owocowych w górskim, wietrznym klimacie.
Ze względu na warunki klimatyczne wybrałem drzewa na silnych podkładkach (Antonówka, Ałycza, Gr. Kaukaska, Colt).
Na wiosnę dokonując cięcia chcę formować korony aby uzyskać drzewa podobne do tych które można spotkać w starszych sadach, bądź ogrodach przydomowych. W jaki sposób to zrobić, zachowując przy tym maksymalną plenność i zdrowotność dla drzew (tj. nie obawiając się o złamania konarów pod wpływem ciężaru owoców) a także uzyskując pierwsze partie korony ok. 1,5 metra nad ziemią?
Z góry dziękuję za wszystkie sugestie
pozdrawiam
PS. ewentualne rysunki obrazujące cięcie mile widziane :)
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Formowanie korony drzew jak dawniej?

Post »

Większość starych odmian tworzyła duże i rozłożyste korony,
więc przycinanie to ma sens kiedy chcemy ograniczyć ich rozmiary

po za tym w tych starych odmianach, które gdzieś tam widzisz, to są korony naturalne

najważniejsze to ustalić wysokość na jakiej ma być korona- piszesz 1,5 m no to tyle,
a potem odginać gałązki żeby był jak najszerszy kąt między pniem

jeśli chcesz jak najbardziej naturalne korony, duże, no to nie można ich ciąć mocno,
tylko tyle co pielęgnacyjnie

dla mnie najlepszym poradnikiem od cięcia są książeczki Augustyna Miki

tu jest sporo dobrych informacji też
http://www.staresady.republika.pl/ciecie_drzew.htm
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Formowanie korony drzew jak dawniej?

Post »

Sposoby są rozmaite, wiele znajdziesz przeglądając forum.
Najprościej i bez filozofii:
Z wiosną, gdy pąki ruszają (lub tuż przed) przycinasz przewodnik na wybranej wysokości (1,5 m może być), najlepiej ponad ładnymi pąkami - bywa że drzewko ze szkółki ma pąki uszkodzone, lepiej na to patrzeć, a nie na dokładną wysokość. Z tych pąków mają wybić pędy; najwyższy prowadzisz pionowo jako przewodnik, a kilka niższych jako konary, odginając póki młode i zielone w okolice poziomu. Chodzi o to by kąt zrostu z pniem był duży, zbyt ostry zrost może się w przyszłości rozłamać. Najprościej założyć na pień tuż nad pędem spinkę do bielizny, lepsze są drewniane, bo plastikowe bywają ostre. Są też różne specjalne gumki do tego celu. Spinki zdejmuje sie po paru tygodniach, gdy już się pędy ułożą.
Tą samą procedurę powtarza się następnego roku by utworzyć nowe piętro konarów. Odstęp między piętrami około 0,5 m (czyli przewodnik przycinasz pół metra nad pędem bocznym z ubiegłego roku), ale to nie reguła - jeśli gałęzi wyrośnie mniej niż by się chciało - można przyciąć przewodnik krócej. Na czereśniach warto z kolei dać większy odstęp między okółkami, ze 60 cm. I tak ze trzy okółki wyprowadzić, później mozna już przewodnik usunąć, a koronę kształtować zależnie od tego jak rośnie.

Gałązki znajdujące się na pniu poniżej docelowej korony można usunąć, ale ja wolę na pierwszy rok-dwa zostawić (potem zwykle same zamierają), zwłaszcza jeśli drzewko wiotkie, tylko skrócić na kilka oczek. Takie gałązki zasilają pień, dzięki czemu szybciej grubnie. Jeśli masz drzewka ładnie rozgałęzione na wysokości np. około metra - mimo że gałęzie są niżej niż planujesz zostaw na początek, ewentualnie skracając nieco; w późniejszych latach zawsze można usunąć, jak już górną część korony ukszałtujesz.
:wit
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Posadziłam dzisiaj dwie darowane czereśnie
1. Buttnera czerwona na podkładce colt pęd główny i boczne przycięte jak na obrazku
2. Vega na podkładce colt okulant nierozgałęziony nieprzycięty
Wolałabym okulanty, ale jest jak jest. Z tą Buttnerą to się cały czas kombinuję co z tego zrobić wiosną i nijak nie mam pomysłu. Za wysoko będzie miała koronę. Poraźcie coś, bardzo proszę
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”