Winorośl - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Zosia098 pisze:Niedawno posadziłam 3 winorośle - Nero, Izę i Kordiankę. Posadziłam je głębiej niż poziom ziemi - w takich misach (wyczytałam o tym w literaturze).
Czy jak przyjdą przymrozki (ogrodnicy) trzeba te młode roślinki zabezpieczyć przez zasypanie tych zagłębień ziemią a potem znowu wybrać ziemię.
Trochę za wcześnie posadziłaś. Zazawyczaj sadzi się po ustąpieniu niebezpieczeństwa przymrozków.
Ale jeżeli są już posadzone to chronić rzed przymrozkami trzeba.
Jeżeli są w satnie bezlistnym to można usypać kopczyk ziemi.
Jeżeli pąki już popękały to zasypac je trzeba raczej czymś luźniejszym np. zeschłymi liśćmi, słomą lub czymś podobnym.
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
Zosia098
50p
50p
Posty: 87
Od: 24 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Dziękuję za tak szybkę odpowiedź. W sklepie nie powiedzieli mi, że to za wcześniej ( na ul. Turystycznej). Ale dobrze, że tutaj mogę się wszystkiego dowiedzieć. Zrobię tak jak mi kolega radzi. Z zapałem czytam też polecaną stronę o winogronach. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za radę - na pewno będzie ich dużo więcej.
werojtek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2006, o 23:22
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Mozna tez zabezpiecza agrowloknina(biala)-wystarczy tylko na noc delikatnie owinac(2-3 warstwy jezeli sie ma cienka np-p17) tez powinno byc dobrze.
gabka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 1 maja 2007, o 17:40

Choruje mi winogrono!!!!! POMOCY!!!!

Post »

kupiłam w zeszłym roku działkę ogrodniczą, na której rosną 2 młode winogrona, prawdę mówiąc niewiele wiem na temat winogron, ale w kwietniu opryskałam je miedzianem!!!\ teraz ( 1.05) zaobserwowałam , ze listki na wierzchołkach gałązek robią się brązowe mi obsychają. Czy to chloroza , czy co innego ? co mam robić prosze mi pomóc. Jeszcze jedno pytanie-
Jakie opryski stosować i kiedy ?
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Najprawdopodobniej to po prostu był przymrozek.
Mietek.
gabka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 1 maja 2007, o 17:40

..

Post »

dziękuje , czy to znaczy ze nie bedzie w tym roku winogron na tym młodym krzewie?
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Czy moje winogrono choruje?

Post »

Witam!
To moja pierwsza wizyta na tym forum i od razu z problemem. Na liściach winogrona widoczny jest bialy nalot. Poniżej fotka - co byście radzili z tym fantem zrobić? Winogrono jest chyba młode (ja mam dzialke dopiero 2 sezon).
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Post »

A ja zwróciłam uwagę na ścianę budynku. Czy niedawno była może malowana? może to są resztki farby?!
Przyjrzyj się dokładniej swojej roslinie i opisz.
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Post »

Witam!
Nie to nie są resztki farby. Jeśli chodzi o to winogrono to jego historia wygląda mniej więcej tak : działkę mam 2 sezon i w zeszłym roku praktycznie nic z tym winogronem nie robiłem. W tym roku bogatszy już o doświadczenia i lekturę Działkowca wczesną wiosną je mocno przyciąłem (winogrono płakało). Winogrono rośnie przy ścianie altanki a przed nim cebula i czosnek. Obok niego mam drugą winorośl lecz chyba zdecydowanie późniejszą sądząc po tempie wzrostów pędów i zdecydowanie starszą. W zeszłym roku pewnie przeżyła mączniaka rzekomego takie były objawy. Rdzawe liście i ich zamieranie. Ten biały nalot pojawił się "nagle" i sugeruje mi mączniaka prawdziwego. Wprawdzie w Działkowcu znalazłem informację, że wiosną o niego trudno gdyż wymaga długotrwałej suchej i ciepłej pogody lecz taka wiosna u nas już gości od prawie miesiąca i chyba to jest to. Mam zamiar kupić dziś Siarkol Extra i niestety orysnąć.

Jeśli chodzi o podany link to z pewnością ciekawy i naukowy - dziękuję.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Post »

Niestety chyba masz racje, że to mączniak :(

Opryskaj.

Aha w tym roku nic nie jest tak jak "zawsze", wszystko jest po prostu szybciej i niestety zapowiada się ciężki sezon dla nas i naszych roślin :?

Pozdrowionka
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przed opryskiem proponuję liście z białawym nalotem zerwać.
Pozdrawiam Andrzej.
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Post »

Dziękuję za rady - tak zrobię. Właśnie żona kupiła siarkol. Tak sobie myślę, że profilaktycznie sąsiadującą drugą winorośl też prysnę, a i liście oberwę.

Z pewnością zabieg ten będę musiał za jakiś czas powtórzyć - też siarkolem ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jolanda
50p
50p
Posty: 71
Od: 20 kwie 2007, o 19:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post »

Nie koniecznie, doświadczeni działkowicze mówią ze się odbije. U mnie też winogrona obmarzły i czekam cierpliwie co dalej. mam nadzieję że przyroda sobie poradzi. Pozdrawiam ;:3
moje roślinki moja radośc
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”