Tuje, żywotniki wymagania glebowe.

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Ten obornik to nie jest konieczność. Wszystko zależy jaką masz ziemię. Najlepiej zmieszać trochę torfu z ziemią ogrodową, z kompostem jeśli masz. Może też być domieszka glinki, jeśli masz piaszczystą glebę.
Nawozu lepiej nie dawać przy wsadzaniu.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Post »

Własnie mam kompostownik ktory zmieszam z ziemia i torflem, co do gleby nie mam piasczystej wlasnie wszystko tak szybko rosnie:) Dzięki za pomoc
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Pytanie na Temat Drzewek Iglastych ! mała pomoc potrzebna

Post »

Witam ja z takim troche dziwnym pytaniem mam swoja działke lecz nie moge na niej sadzic drzewek poniewaz potrzeba nawozic duzo ziemi (dzialka w takim jakby dole) postanowilem podchodowac drzewka u mojej babci ale pytanie jest takie (mam specjalnie ogrodzone nawet miejsc) czy zakopac w duzej doniczce do ziemi drzewka czy bezposrednio do ziemi a ok po 2latach wykopywac? jak radzicie ? dodam ze typu jodła koreanska duzo sosen i Tuja szmaragd ok 60drzewek roznej wielkosci
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam:)
Ja osobiście posadził bym dopiero drzewa jak bym uporządkował działkę .Kupił i wtedy tego samego roku na wiosnę posadził.Nie bawił bym się w podchowywanie -za dużo roboty z tym a może i problemów.


Pozdrawiam.
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Pytanie na Temat Drzewek Iglastych ! mała pomoc potrzebn

Post »

marcinChelm pisze:zakopać w dużej doniczce do ziemi drzewka czy bezpośrednio do ziemi (...)
Zrobić samemu "doniczki" np. z worków foliowych, a przed sadzeniem przyciąć te korzenie, które poprzerastały i sadzić drzewka z "bryłką" - gwarantowana maksymalna udatność.

Dokładny opis ze strony o szkółkowaniu sadzonek:

Pierścienie foliowe

Pierścienie o wymiarach: 18-22 cm wysokości i 16-20 cm średnicy wykonuje się z twardej folii. Służą one do produkcji wielolatek różnych gatunków drzew leśnych (sosna, świerk, jodła, modrzew, buk, lipa i inne). Pierścienie o największych wymiarach (wysokość 25 cm, średnica 30 cm) stosuje się przy produkcji sadzonek do plantacji nasiennych. Pierścienie ustawia się na podkładce z folii, betonu lub asfalcie, następnie napełnia substratem do 1/3 wysokości, ustawia sadzonki i uzupełnia substratem jednocześnie go ugniatając. Szkółkowanie sadzonek do pierścieni odbywa się w miejscu ich dalszej hodowli. Dobrze związany korzeniami substrat nie wysypuje się z pierścienia. Po zakończeniu produkcji należy przyciąć korzenie, które wyrosły poza pierścień i przewieźć sadzonki do miejsca sadzenia. . Wadą produkcji sadzonek w pierścieniach jest silne przerastanie korzeni na zewnątrz (dołem).
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Zamiast męczyć się z foliowymi pierścieniami, które korzenie i tak przerastają dołem, posadziłabym normalnie do gruntu. Po dwóch latach przy zachowaniu wszelkich zasad własciwego przesadzania, nie powinno być problemu z przeniesieniem drzewek na nowe miejsce.
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Niby tak - ale im większe drzewko to "bryłka" bardziej w cenie - prawda 8)
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Rośliny w doniczkach wymagają jednak większej pielęgnacji, a zwłaszcza podlewania. Łatwo sie też z doniczek wypłukują substancje odżywcze. Jeśli jest miejsce i niezła ziemia, to warto sadzonki zasadzić prosto do gruntu. Później można wykopywać stopniowo wraz z zapotrzebowaniem, ale wówczas należy pamiętać o zachowaniu terminów sadzenia, co nie jest konieczne przy doniczkowanych roślinach. Trzeba także wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia bryły korzeniowej i możliwości transportowe takich wykopanych sadzonek. Oczywiście więcej jest pracy końcowej - trzeba wykopywać, a doniczkowane są gotowe do wsadzenia.

Czyli? Plusy i minusy jednego i drugiego :lol:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
anika
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 31 sty 2009, o 16:49
Lokalizacja: Czerwionka (Śląsk)

Post »

co jest nie tak z ziemią ze sklepu zwana "pod thuje", myślałam, że skoro sie taka sprzedaje to nie trzeba już nic innego do wzbogacania.
Mam generalnie na całej działce piach, nie posiadam jeszcze własnego kompostu ani nie mam obornika.
Co moge kupić w sklepie aby dobrze przygotować dołek pod brabant?

i jeszcze jedno pytanie jakie pH powinna mieć ziemia bo z tego co wyczytałam to wapienna ma pH 7 i wyżej, ziemie uniwersalne około 5,5 czy 6.
Bagam pomóżcie bo jutro odbieram brabanty.
... popatrz jeszcze raz, psia dusza większa jest od psa, i kiedy się uśmiechasz do niej, ona się huśta na ogonie ...
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Tuja 30cm

Post »

Witam zamowilem na allegro tuje w doniczkach 30cm dopiero w sobote mam zamiar posadzic je na dzialce pytanie jest moje takie czy moge je wystawic na balkonie np w skrzynke taka z dziurkami czy trzeba ja jakos okryc mysle ze mrozow nie bedzie ale jakby co ? i czy od wiatru tez jje chrnonic
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Marcin, wracasz z tematem 30 cm sadzonek jak jojo :lol:

Nie musisz zakładać kolejnego wątku, skoro już jeden założyłeś.

Skleiłam cztery wątki w jeden :!:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Pomoze ktos

Post »

No oki troche juz pisalem ale chcialem zeby ktos mi powiedzial czy moge je tak zostawic na ok 3 noce, czy jakos je specjalnie przykrywac
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Nie trzeba przykrywać ,nic im nie będzie. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”