Chodnik - jak wykonać i inne dyskusje

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Chodnik - jak wykonać i inne dyskusje

Post »

To nie jest pytanie, ale propozycja do rozważenia.
Długo zastanawiałem się z czego wykonać trwały, względnie wyglądający i co najważniejsze tani chodnik. Miałem różne pomysły, a skończyło się na granicie.
A tak to wygląda - jest to dopiero 3 m2, ale już coś widać.
Zdjecia wykonane na drugi dzień po położeniu.


A teraz trochę o kosztach tego przedsięwzięcia;
Podstawowym materiałem są odpady z produkcji pełnowartościowej kostki brukowej:


Koszt odpadów to 20 PLN za tonę ( można kupić w cenie od 10 do 25 PLN za tonę )
Żwir 10 PLN za tonę ( można kupić w cenie od 6 do 10 PLN za tonę )
Cement do wykonania suchej mieszaniny betonu do układania 10 PLN za worek 25 kg ( w zależności od ilości i miejsca zakupu można kupić nawet poniżej 8 PLN

Wyliczyłem, że z tony można ułożyć minimum 10 ? 12 m2
Wliczając w to potrzebny cement (worek na 1m2), piasek i kamień to cena materiału na 1m2 wacha się w granicy 15 PLN. (Nie wliczałem kosztów transportu i robocizny bo może on być różny dla różnych rejonów Polski.)
Nie jest to idealnie równa powierzchnia, ale pełnowartościowa kostka kosztuje w granicach od 220 do 360 PLN za tonę, a jednostronnie szlifowana..... jeszcze więcej (nie znam dokładnej ceny)
Co o tym sadzicie?
Czy macie może lepsze pomysły?

Andrzej.
Awatar użytkownika
Ewa G
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 mar 2007, o 12:08
Lokalizacja: Międzyrzecz

Post »

Paco to jest to co tygrysy lubią najbardziej :lol: A tak poważnie to bardzo mi się podoba ten chodnik. Ja sama chciałam wkopać kostkę granitową na obrzeże trawnika i dookoła krzewów ozdobnych. Tylko mam mały problem. Jak pisałeś kostka pełnowartościowa jest droga natomiast odpadów nie mogę znaleźć w okolicy. Gdzie Ty swoją kupiłeś?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Ewa G pisze:Paco to jest to co tygrysy lubią najbardziej :lol: A tak poważnie to bardzo mi się podoba ten chodnik. Ja sama chciałam wkopać kostkę granitową na obrzeże trawnika i dookoła krzewów ozdobnych. Tylko mam mały problem. Jak pisałeś kostka pełnowartościowa jest droga natomiast odpadów nie mogę znaleźć w okolicy. Gdzie Ty swoją kupiłeś?
No prawda Międzyrzecz (czy to ten pomiędzy Zieloną górą a Gorzowem?) jest dość daleko od Dolnego śląska, a tak dokładniej od Strzegomia, Rogoźnicy i pobliskich okolic, gdzie znajdują się kopalnie granitu. Tutaj wokół kopalń jest mnóstwo małych i dużych firm wykonujących kostki i tam można nabyć takie odpady. Koszt przewiezienia takich odpadów na większą odległość likwiduje opłacalność takiego przedsięwzięcia ( u mnie około 20 km koszt transportu był równy kosztowi towaru).
A i jeszcze jedno to, co ja kładłem to nie kostka, ale odpady ( oglądnij dokładnie szóste zdjęcie) - mają one różne kształty jednak w większości zbliżone do prostopadłościanu (o różnych wielkościach ścian zbliżonych do tego na rysunku: http://www.msopl/images/forum/wow8.png). Prawie w każdym elemencie granitowym można wybrać jedną ściankę o wystarczająco równej powierzchni, aby była tą powierzchnią, po której będziemy chodzić :wink:

Andrzej.
Awatar użytkownika
grazyna56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 706
Od: 10 lut 2007, o 20:28
Lokalizacja: łódż

Post »

Paco chodnik jest znakomity dużo bardziej mi sie podoba, od zwyklej kostki ,ale to prawda jest bardzo drogi.Chyba że zrobiony z takich odpadów jak ty kupiłeś .Powiem szczerze że jest tak ładnie wykonany i dokładnie ze wcale bym nie pomyslała że to odpady. :D :D :D
cudze błędy mamy przed oczyma ,własne za plecami
Pozdrawiam Grazyna
Awatar użytkownika
Ewa G
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 mar 2007, o 12:08
Lokalizacja: Międzyrzecz

Post »

Paco widziałam ofertę ze Strzegomia na necie, ale tak jak piszesz z transportem jest kłopot. Pozostają mi pewnie polne kanienie bo pełnowartościowa kostka brukowa to za drogi interes. :(
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

grazyna56 pisze:Paco chodnik jest znakomity ..... dokładnie ze wcale bym nie pomyslała że to odpady. :D :D :D
Prace postepują a ja dochodzę do coraz lepszej wprawy i efektów!

Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
grazyna56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 706
Od: 10 lut 2007, o 20:28
Lokalizacja: łódż

Post »

Jak to człowiek sam nie wie, ile potencjału w nim drzemie i jaki jest zdolny.Jestem pełna podziwu
cudze błędy mamy przed oczyma ,własne za plecami
Pozdrawiam Grazyna
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak wykonać tani chodnik?

Post »

Witam:)
Chodnik jest śliczny!!! :) Gratuluję...
Ze zdjęcia widać, że kostka ma nieregularne kształtyz zdradź sekret, jak dobierasz i jak układasz kostkę?
Pozdrawiam
Basia :)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Jak wykonać tani chodnik?

Post »

apus pisze:Witam:)
Chodnik jest śliczny!!! :) Gratuluję...
Ze zdjęcia widać, że kostka ma nieregularne kształty zdradź sekret, jak dobierasz i jak układasz kostkę?
Pozdrawiam
Basia :)
Przy produkcji kostki każdy odpad ma przynajmniej jedną ściankę o równej powierzchni (podobnie jak kostka), należy wybrać tę ściankę a........później to już jak układanie puzzli - prawda, że proste :shock: :wink: Wszystkie niekształtne powierzchnie są od spodu, ale to już w niczym, nikomu nie przeszkadza.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
ewcik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 12 kwie 2007, o 18:10
Lokalizacja: Ząbki/ Warszawa

Post »

Pomysł fajny ale pewnie transport dużo droższy od towaru.
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak wykonać tani chodnik?

Post »

paco pisze: Przy produkcji kostki każdy odpad ma przynajmniej jedną ściankę o równej powierzchni (podobnie jak kostka), należy wybrać tę ściankę a........później to już jak układanie puzzli - prawda, że proste :shock: :wink: Wszystkie niekształtne powierzchnie są od spodu, ale to już w niczym, nikomu nie przeszkadza.

Nooo... baaaa.... Proste... :roll: ;)

Ile masz już chodnika ulozonego? A ile jeszcze przed Toba?


...przeliczam rozne warianty, a ze powierzchnia do 'zachodnikowania' jest dosc spora (sam podjazd ma ok. 35 m dlugosci... + 'zatoczka' parkingowa) to koszty przyprawiaja mnie o palpitacje serca :cry:

Pozdrawiam. Basia.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Jak wykonać tani chodnik?

Post »

apus pisze:
Nooo... baaaa.... Proste... :roll: ;)

Ile masz już chodnika ułożonego? A ile jeszcze przed Toba?

...przeliczam rożne warianty, a ze powierzchnia do 'zachodnikowania' jest dość spora (sam podjazd ma ok. 35 m długości... + 'zatoczka' parkingowa) to koszty przyprawiają mnie o palpitacje serca :cry:
To na prawdę nie jest takie trudne - wystarczy zacząć i uzbroić się w cierpliwość (wykonanie od "0"na „gotowo” 1 m2 powierzchni zajmuje mi około godzinę).

Mam taką zasadę, że jeżeli ktoś mi mówi, że czegoś nie potrafi - pytam się go ile razy próbował. Zasadę tą stosuję również do siebie, nie powiem, że czegoś nie potrafię zrobić dopóki nie spróbuję. Oczywiście nie polecam tej pracy kobietom wymaga jednak wiele wysiłku.

W tej chwili mam wykonane około 25 m2 powierzchni chodnika, a zostało mi jeszcze 35 m2.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Re: Jak wykonać tani chodnik?

Post »

paco pisze:Koszt odpadów to 20 PLN za tonę ( można kupić w cenie od 10 do 25 PLN za tonę )
.
To naprawdę się opłaca. 8) Efekt bardzo fajny i przynajmniej trwały materiał.
Poziomowałeś tą kostkę z wierzchu, czy wkładałeś jak leci?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”