Rozmnażanie jagody kamczackiej

Drzewa owocowe
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam:).

Mam pytanie czy znacie jakieś odmiany najsłodsze jagody kamczackiej . Bo chciałbym je posadzić ze względu na zamiłowanie do produkcji wina.

Z góry dziękuję i pozdrawiam :D :D :D
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Do wina jagoda nie musi być słodka,całkiem dobra jest lekko gorzka. Czerwone wino powinno mieć więcej garbników, a białego przecież nie zrobisz z jagody kamczackiej. Jagoda kamczacka jest dodatkiem do wina, a nie podstawowym surowcem.
wieala
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 29 lis 2008, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

W zeszłym roku dosadziłem kilka krzaczków borówki amerykańskiej. Od 3 lat mam dwie odmiany i bardzo sobie chwalę. Doskonałe na bieżące spożycie.
Co do jagody kamczackiej, ciekawi mnie jak będzie nadawać się na dodatek do wina? Prawie co rok robię wino z czarnej porzeczki z dodatkiem czerwonej porzeczki i czarnej jagody (brusznicy). Jest świetne.
Mam trzy dwuletnie jagody kamczackie. Jeszcze nie owocowały. Może w tym roku będą jagódki? Chciałbym użyć ich zamiast czarnej jagody.
Wiesław
beatab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1525
Od: 13 kwie 2009, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Najsłodsza jagoda kamczacka? Nie słyszałam - najsłodsze podobno są Świdośliwy-mam jedną kupiłam jesienią u Krzewińskich- patyczek 15 cm- pojedyńczy - jakie moje zdziwienie jak w kwietniu zakwitł - 2 kwiatostany - dzisiaj juz widać jagódki - podobno dojrzeją w czerwcu . Możę ktoś uprawia Świdośliwe? jak ją rozmnożyć?
linka123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 kwie 2012, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re:

Post »

Bożena Kostkiewicz pisze:Rozpisałam się o walorach smakowych :lol: ,
a zapomniałam dodać :oops: :oops: , że bardzo łatwo się ją rozmnaża:

ja biorę nisko usytuowaną gałązkę, lekko ją nadłamuję, podstawiam doniczkę, upycham w niej
nadłamaną gałązkę (bez odcinania) przysypuję ziemią, ewentualnie jak
"wyskakuje" obciążam dodatkowo kamieniem - i już - teraz tylko podlewać i pilnować
aby nie wyschła na wiór. Zabieg ten wykonuję na wiosnę (maj) i jesienią (wrzesień)
mam nowe, dorodne sadzonki do wydania lub dosadzenia :D
- niezawodna metoda!!

czy ktoś ma młode sadzonki jednoroczne do sprzedania z własnych jagód, gdzie wiadomo, że są duże i dobre w smaku
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Rozmnażanie jagody kamczackiej /jak ?

Post »

Mam pytanie odnośnie rozmnażania jagody kamczackiej: doczytałam w tym wątku i innym, że należy ułamać gałązkę woklicy maja/czerwca-czy to oznacza, że mam ułamać gałązkę świeżo wyrosłą w tym roku..? i czy wsadzać do ukorzeniacza, jeśli tak to do jakiego-do sadzonek półzdrewniałych i zdrewn. czy do ukorzeniacza do sadzonek zielnych....? czy ta gałązka nowa jest już "półzdrewniała"...?

proszę o ewentualne oinne rady odnośnie rozmnażania jagódek, dzięksik z góry
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Rozmnażanie jagody kamczackiej /jak ?

Post »

Dziś spróbowałam poodcinać młode gałązki, zastosowalam ukorzeniacz Himel do półzdrewniałych i zdrewniałych ( może to nie taki zastosowałam..?) i wsadziłam sadzoneczki do ukorzenienia w niewielkie doniczki....czy coś z tego wyjdzie..?
Proszę proszę proszę o wypowiedzi doświadczonych osób w rozmnażaniu jagody kamczackiej
dziękuję z góry!!!!
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie jagody kamczackiej /jak ?

Post »

Coś tam może wyjść,ale ja uważam że lepszy jest termin wczesnowiosenny.Patyk ukorzniacz i do dniczki lub gałąż -kamień albo pręt wygięty i przysypać ziemią.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
kamczat
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sty 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie jagody kamczackiej /jak ?

Post »

Jagodę najlepiej rozmnaża się przez sadzonki zielne, które pobieramy gdy pierwsze owoce zaczynają dojrzewać. Średnio przyjmuje się 90% sadzonek, a z sadzonek zdrewniałych jest to 30-50%.
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Rozmnażanie jagody kamczackiej /jak ?

Post »

kamczat napisz mi coś więcej na temat rozmnażania z sadzonek zielnych, tak nieco łopatologicznie :)
Albo oceń mój sposób: kilka dni temu ucięłam/urwałam kilka młodych tegorocznych gałązek, mają po ok.3-4 pary liści, wsadziłam do ukorzeniacza do roślin zdrewniałych i półzdrewniałych Himel, w niewielkie doniczki z mieszanką ziemi uniwersalnej z worka, troche piachu, i tylko nieco ziemi mojej z działki-gliny, podlałam je i te doniczki ponakrywałam przeciętymi na pół butelkami po wodzie mineralnej (takie niby szklarenki coby wilgoć trzymały...) Myślisz ze mi się uda..?
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
kamczat
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sty 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie jagody kamczackiej /jak ?

Post »

Ja w chwili obecnej pobieram sadzonki - młode tegoroczne przyrosty o długości 10-15 cm. Pozostawiam dwie wierzchołkowe pary liści, pozostałe obrywam (nie uszkodzić pąków śpiących). Sadzonkę traktuję ukorzeniaczem -chyba do zielnych - nie pamiętam, ale ten Twój też podziała. Podłoże w moim przypadku to torf + piasek w stosunku 1:2. sadzonki okrywam foliom i codziennie podlewam - po 3 tyg. powinny się ukorzenić, ale w tunelu pozostaną do jesieni.
Myślę, że Twój sposób będzie dobry, tylko nie wystawiaj sadzonek na pełne słońce bo się ugotują.
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Rozmnażanie jagody kamczackiej /jak ?

Post »

a muszą mocno mieć mokro? Bo ja jak wsadziłam je do tych doniczek dobrze podlewając i ponakrywałąm tymi butelkami to nadal mają wilgotno i nie dolewam już od 3 dni nic....hmmm
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Rozmnażanie jagody kamczackiej /jak ?

Post »

Czy jeśli po ok.3tygodniach kilka z sadzonek jagody zaczyna żółknąć-żółkną listki to oznacza fiasko ukorzeniania...?
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”