Storczyk obumiera, jest w kiepskim stanie - co robić ?

ODPOWIEDZ
Aga86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 mar 2009, o 22:36
Lokalizacja: Malbork, Accrington

Storczyk obumiera, jest w kiepskim stanie - co robić ?

Post »

Mam ogromny problem z moim storczykiem. Nie wiem co się z nim dzieje, ale chyba zaczyna umierać:(

Dostałam go na Walentynki od mojego chłopaka, przez cały czas pięknie się rozwijał wszystkie pączki zamieniły się w kwiaty, zaczął wypuszczać kolejną (tak mi sie wydaje ) gałazkę z głównej łodygi bądź może to był kolejny kwiatek.

No i aż do teraz jakieś 2 tyg temu zauważyłam, że pierwszy kwiatek oklapł i odpadł. Myslałam że na 1 sie skonczy ale gdy go dokładnie obejrzałam, zauważyłam że kilka kolejnych kwiatów (a konkretnie to 2 dolne listki ) zaczyna się zawijać- zdrowe są otwarte i mięsiste, a te chore zaczynają się robic tak jakby bardziej przezoczyste.

Dzis wyjełam go z doniczki aby sprawdzić czy już czas na podlanie i zauważyłam, że na korzeniach jest biały osad. Zaczełam go oglądać ze wszystkich stron, no i co? korzenie chyba zaczynają gnić bo kilka z tych górnych zaczęło robić się żółte w takie brązowe plamy.

Przelanie odpada bo wiem jak to robić czytałam o tym dość sporo w necie. Podlewałam go zawsze przegotowana wodą o temp. pokojowej nie zostawiłam go w wodzie. Zawsze robiłam to tak. Brałam 2 miski wstawiałam go w jedną, do 2 wlewałam wodę, wlewałam wodę do doniczki, która spływała do naczynia, następnie przekładałam go z powrotem do pustej miski i z tej w której jest woda przelewałam z powrotem przez niego. Tę czynnośc powtarzałam kilka razy. Następnie wilgotnym ręcznikiem papierowym przecierałam listki i tyle. Wkładałam go z powrotem do ceramicznej doniczki.

Błagam pomóżcie mi go uratować, on jest taki śliczny -chce się nim cieszyć cały czas.
Aga86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 mar 2009, o 22:36
Lokalizacja: Malbork, Accrington

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Aga86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 mar 2009, o 22:36
Lokalizacja: Malbork, Accrington

Post »

jeszcze 2 tyg temu wygladał tak :""""(( Obrazek
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Aga,przede wszystkim pozbądż się tej osłonki!!Ona blokuje dostęp powietrza do korzeni. Widać,że roślina zdrowa ale w tej doniczce korzenie nie przesychają i za długo są mokre.To może być jeden z powodów takiego zachowania storczyka.
Pozdrawiam Grażyna.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Aga, wg mnie storczyk wygląda normalnie i zdrowo. Kupiony był już kwitnący w pełni, więc to normalne, że dolne kwiaty, najwcześniej rozwinięte zaczynają przekwitać. Korzenie wyglądają dobrze. Jedynie podłoże ma biały nalot, co oznacza zasolenie w wyniku podlewania zwykłą kranówką. Przelej je dokładnie destylowaną lub przegotowana wodą, może uda się ten nalot wypłukać.
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Mysle,ze rzeczywiscie oslonke trzeba zlikwidowac. Czy on stoi daleko od okna? Jezeli tak to moze ma za malo swiatla. Albo tez na przeciagu stoi i to rowniez moze byc przyczyna.

Ja podlewam swoje Storczyki wkladajac je do naczynia, przelewam wode przez doniczke i zostawiam na jakies pol godz.
Ja osobiscie uzywam wody przefiltrowanej (Brita). Z destylowana nie mialam nigdy do czynienia, wiec tu nie wypowiem sie.
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Aga za Wandą, storczyk najzwyczajniej przekwita, przecież nie jest z plastiku i nie będzie kwitł wiecznie. Poczekaj aż przekwitnie do końca, a wtedy poogladaj dokładnie korzonki. Miękkie i zgnite usunąć, opryskać roztworem środka np. Previcur, miejsca cięć zasypać sproszkowanym węglem drzewnym i najlepiej wsadzić go w nowe podłoże. Wszystko będzie dobrze i nawet nie zauważysz, jak szybko obdaruje cię nowymi kwiatuszkami :D .
x-k-a
200p
200p
Posty: 383
Od: 11 wrz 2008, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Podpiszę się pod tym co powiedziały dziewczyny, storczyk najzwyczajniej w świecie przekwita, ja również zmieniłabym osłonkę, w tej może i wygląda ładnie, ale niestety nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a to ważne, bo tak jak już zostało powiedziane, korzenie są zbyt długo mokre.
A liście też niekoniecznie muszą być chore, mogą po prostu być stare.
Aga86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 mar 2009, o 22:36
Lokalizacja: Malbork, Accrington

Post »

Dziękuje serdecznie za wszystkie odpowiedzi i informacje mam nadzieje że to pomoże jeśli zastosuje sie do waszych rad! zaczynam dopiero moją przygode ze storczykami i niewiele jeszcze wiem jak je chodowac- ale wiem na pewno ze na jednym sie nie skonczy mam zamiar kupić jeszcze kilka innch!

A moze mogli byście mi podpowiedziec jak wybrać dobrego storczyka który utrzyma sie dłużej niz miesiąc i jakie odmiany poza phaleanopsis są łatwe w chodowaniu?

Lana napisła ze storczyk szybko odzyska kwiaty ale to "szybko" to ile czasu?? i jak dokładnie sie za to zabrac prosze o informacje krok po kroku - jak blondynce bo moje doświadczenie z kwiatami jest naprawde znikome:)

BUZIAKI I CZEKAM NA ODPOWIEDZI:)
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Aguś ze storczykami bywa różnie. Często trzeba czekać parę miesięcy na nowy pęd kwiatowy, a czasami nawet i rok. Przekonasz się, że storczyki uczą cierpliwości :wink: . Bywa też i tak, że roślina na przekwitłym pędzie kwiatowym zaczyna puszczać nowe odrosty lub przedłużać sam pęd, dlatego nigdy swoim Phalaenopsisom nie obcinam przekwitniętych pędów. Zdarzało się i tak, że jeszcze stary pęd nie przekwitł, a już wychodził następny, nowy. Wszystko zależy od genów danego egzemplarza.

Jeżeli chodzi o wybór nowych roślin, to w pierwszej kolejności oglądamy przez doniczkę korzenie. Sprawdzamy czy są zdrowe, zielone i najlepiej, żeby było ich dużo. Te w których już przez doniczkę widać przegniłe korzonki lepiej sobie odpuścić. Następnie w kolejności oglądamy liście, pęd kwiatowy i same kwiaty, czy nie ma na nich jakiś szkodników (ziemiórki, wełnowce itp.) lub plamek, które mogą świadczyć o chorobie, czy to grzybowej, czy bakeryjnej. Jeżeli roślinka wyglada z jakiegoś powodu podejrzanie, to lepiej sobie ją odpuścić. Wiadomo, że więcej pączków niż rozwiniętych kwiatów gwarantuje dłuższe kwitnięcie, ale w okresie takim jak obecny lepiej kupować w pełni rozwinięte storczyki. Zmniejszamy ryzyko opadnięcia pączków np. w skutek zimna.

Aguś sama mam raczej w przewadze Phalaenopsisy, więc doradzić mogłyby ci też inne osoby.
Aga86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 mar 2009, o 22:36
Lokalizacja: Malbork, Accrington

Post »

Wiecie co zastosowałam sie do waszch porad wyjęłam storczykz tej ceramicznej osłonki ale jest jeszcze gorzej teraz dopiero zauważyłam jak bardzo pousychały mu korzonki, kwiatki zaczeły szybciej opadać i w ogóle jest teraz takie biedny:(
Mam jeszcze jedno pyt. czy wasze storczyki też śmierdza po podlaniu- a dokładnie ziemia?? bo moj strasznie!

Dodaje kilka zdjęć abyście miałay wglad na to co sie z nim dzieje-
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek[/URL
na tym ostatnim zdjeciu widac jakiś biały nalot na korzonkach

Spójrzcie na to na końcach każdej lodyżki sa zawiązki nowych kwiatków co z tym robić gdy opadna wszytkie kwiaty i przyjdzie pora na obcięcie go?? [url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/43b60c8bac4d0a3f.html]Obrazek


Czekam z niecierpliwością na wasze odpowiedzi, porady i opinie :)

Pozdrówka dla wszystkich czytających :))))
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

Bardzo możliwe, że roślina jest w nieodpowiednim dla niego podłożu.
Ja też teraz dostałam storczyka , który był w mieszance bardzo drobnej kory i czegoś a'la torf, a na górze miał całkiem ładną korę - dla niepoznaki.

Roślinę powinnaś wyjąć z doniczki i sprawdzić co jest w środku, najlepiej mieć wcześniej przygotowane nowe podłoże - korę średniogrubą. Trzeba zobaczyć czy nie przegnitych korzeni, jakichś pleśni. Zdezynfekować te, które będą usuwane i wsadzić w nowe podłoże. Samo usychanie kwiatów to nie jest nic strasznego (tym bardziej , że roślina kwitnie już od lutego), ważniejszy jest dobry stan korzeni i liści.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
tomko34
1000p
1000p
Posty: 1019
Od: 31 mar 2009, o 21:07
Lokalizacja: Rzeszow

Post »

ze zdjec widac ze podloze jest ok,i korzenie sa w swietnej formie,wiec Mala MI dlaczego piszesz ze"pwinna wyjac"jeśli nie jest to konieczne,ewidentnie storczyk przekwita,trzeba go przesuszyc podlewac mniej i czekac,storczyki nie sa zwyklymi kwiatkami ktore co wiosne sie przesadza,wystarczy to robic raz na dwa trzy lata .
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”