Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To prawda, Izo ! Już kilkadziesiąt lat mam w domu aloesy ( łącznie z tymi, które hodowała moja mama),
i nigdy nie kwitły.
Służą jako surowiec na lecznicze nalewki. :lol:
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Aloesów jest około 200 gatunków i część z nich kwitnie w warunkach domowych np. aloe ościsty.
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

W takim razie dziękuje za informacje.
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Piękny, duży okaz tylko pogratulować :)
Awatar użytkownika
WioLinKa
200p
200p
Posty: 225
Od: 26 kwie 2007, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Aloes

Post »

Mialam aloes ktory kwitl bardzo pieknie. wypuscil naraz 6 pedow z kwiatami. To byl ten aloes o krotkich i szerokich lisciach - nie znam dokladnej nazwy. Niestety juz go nie mam :cry:
Juzef
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 kwie 2007, o 10:59
Lokalizacja: Wrocław

Aloes, co by tu z nim...

Post »

Witam
Od kilku lat posiadam okaz aloesa. Z początku niewielki zajmował kawałek parapetu, z czasem jednak rozrósł się na tyle że cieżko go gdziekolwiek upchnąć. Przy oknie się nie mieści a wysokości ma już ponad pół metra i nie bardzo chce samodzielnie trzymać pion. W związku z tym zastanawiam się co by z nim można zadziałać. Były pomysły by po prostu wyrzucić, ale to szkoda takiego. Może więc można go na coś przerobić? Nie znam się, jedynie tyle wiem że roślina lecznicza. Czasem się przydawał, ale nie za często. Wypowie się kto bardziej świadom ode mnie?
Z poważaniem
Juzef
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Rany, Juzefie, za takiego wspaniałego, ogormnego aloesa, wiele osób dałoby się "pociąć" ;) Niestety - w niewielkim mieszkaniu ogromny aloes może stać sie problemem. Nie wiem, jaki gatunek aloesa posiadasz, ale faktem jest, że gatunki tworzące pień (np. arborescens) dorastają w mieszkaniach nawet do 2 m wysokości, podczas gdy gatunki rozetowe - góra 40 cm wysokości. Jeśli chcesz, by roślina silniej się krzewiła, powinieneś uszczykiwać wierzchołek pędu głównego, wówczas aloes "pójdzie" bardziej wszerz, niż w górę. Znalazłam także opis odmładzania aloesa, jednak nie stosowałam go w praktyce, bo moje aloesiki mają po 8 cm wysokości :D

Odmładzanie: roślinę można odmłodzić, odcinając sekatorem górną, ulistnioną część pędu. Gdy rana po cięciu zaschnie, sadzonkę umieszczamy w mieszance torfu z piaskiem. Po ukorzenieniu roślinę przesadzamy do właściwego podłoża. (źródło: B. Ciereszko, J. Rak, Mieszkamy wśród kwiatów, Waraszawa 2005, s.31)

Możesz także wziąć się za hodowlę nowych, małych aloesików z odrostów (=pędów bocznych). Tak czy siak - NIE WYRZUCAJ! Najwyżej podaruj komuś, kto ma odpowiednie warunki mieszkaniowe i wieeeeelkie południowe okno.
Pozdrawiam!
Juzef
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 kwie 2007, o 10:59
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Nie no, wyrzucać nie mam zamiaru, bynajmniej. Chodziło mi żeby jakoś spożytkować, bo sztuka jest niezła. Fachowiec nie jestem, ale ten mój rośnie raczej w górę. Wystawienie na taras mu nie zaszkodzi, pod dachem? Bo na parapecie zwyczajnie sie nie mieści. A wypchnąć zbytnio nie mam komu raczej...
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Skoro ma ponad pół metra, to musi być gatunek tworzący pień, one przyrastają jakieś 5-10 cm rocznie.
Aloesa można wystawiać latem na dwór, ale... z tym trzeba ostrożnie, tj. powinno się roślinę hartować. Po wystawieniu na zewnątrz należy wybrać dla niego miejsce jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Jeśli na dworze utrzymuje się wilgotność powietrza, lub po prostu pada przez dłuższy czas deszcz - aloesa należy z powrotem wciągnąć do mieszkania.
Juzef
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 kwie 2007, o 10:59
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Łokiej, dziękuję za info. Może na coś mi się on jeszcze przyda, niewykluczone. Ostatecznie ponoć można z niego zrobić wino... 8)
Iwkala
50p
50p
Posty: 55
Od: 28 gru 2006, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Mam aloes o jednym pędzie, czy mogę uciąć jego szczyt żeby rozrastał się na boki?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Juzefie - poczytaj- tutaj podają jakieś receptury na sok https://bonavita.pl/sok-i-nalewka-z-alo ... omowe-leki
Iwkala - oczywiście możesz uciąć swój aloes a z uciętej części zrobić nową sadzonkę.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Iwkala
50p
50p
Posty: 55
Od: 28 gru 2006, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Czy uciętą część wsadzić do wody czy od razu do ziemi?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”